Karadeniz Pet

Yeni mubişim çok kaşınıyor.

TALHA CEKİN

Yeni Üye
Arkadaşlar Forumdaki murat arkadaştan. güzel bir kuş aldım hayırlısı ile. kuşum daha yeni yeni yem yiyor. kafesinden çıkartınca kaçmaya çalışıyor biraz yaramaz, çıkarmayıncada tellerden elimi ıssırmaya çalışyor. bide çok kaşınıyor, resimlerinı koydum. neredeyse yarım saat kafesin içinde kafasını yanağını kaşıdım. ben kaşıdıkça o uyku moduna geçti. yavru olduğundan kaşınması normaldir diye düşünüyorum. bide üstadların yorumunu merak ediyorum.
mubişimi alıştırmak için bu şekilde hergün kaşısam alıştırabilirmiyim. sabah dısarı çıkartayım dedim elimden kaçtı oraya buraya konuyor. yaklaşmıyor bana. sizce neler yapmalıyım.
eWnYNY.jpg

xVVYZZ.jpg

KqYEqd.jpg

wvEZYA.jpg

İlk 1 hafta kafesten çıkarmamanızı öneririm. Hergün konuşup kafesin içerisine hafifçe elinizi uzatarak korkutmadan dokunup okşayın. Buna sürekli izin vermeye başlayınca elinizi yavaş yavaş göğsünün alt tarafına götürüp küçük dokunuşlarla parmağınıza çıkmasını sağlayın bunları yaptıktan sonra parmağınıza konan kuşu gündüz vakti kafesten dışarı çıkartın ilk zamanlar tam kapıdan çıkacakken geri içer atlayabilir zorlamayın. Sabredin. Bu aşamaları geçtikten sonra herşey iplik söküğü gibi gelecektir.

Yavru kuslar kasinmayi cok seviyorlar. Benimki neredeyse 4 aylik oldu ama hala bana kendini kasitiyor. Kasidikca ve elinizden yem yedikce size daha cok alisacaktir. Bu yavrunun fotoğraflarını görmüştüm, cok güzel bir yavru edinmissiniz. Mutlu ve uzun bir ömür diliyorum.

Valla kafesten yem veriyorum yiyor sıkıntı yok. Kafesin yanina yaklasinca kiyameti kopariyor beni çıkar diye kendini ordan oraya atiyor. Neden bole huysuz anlamadim. Kafesin kapagini açar acmaz elime gelip kacmaya calisiyor. Kafeste yem yiyor o asamayi gecmis olmuyormuyum. Hala devam edeyimmi kafeste egitime.sabahlari ve su saatlerde çok haraketli kafesinde hic durmak istemiyor. Kendi kendine oyun yapiyor.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:38 -->-> Daha önceki mesaj 15:37 --

Elif hanim tsk ediyorum. Kus cinsinden midir nedir. Çok haraketli hic durmuyor yerinde.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:40 -->-> Daha önceki mesaj 15:38 --

Bide çok issirmaya calisiyor. Bunu genelde kafesinden cikartmayinca yapiyor. Yem alinca elime issirmiyor ama avucumu bos gorunce issiriyor. Neden acaba. Ilerde çok mu issirip can yakar

Güven sağlamak bazen kısa sürmeyebilir. Kuşunuz ısırmaya çalıştığında elinizi sürekli kaçırırsanız kuş daha sonraki zamanlarda da her memnun olmadığında ısırmaya çalışır. Kuşunuz ısırmak istediğinde parmağınızı çekmeyin koparmaz :) belli bir süre ısıracakmış gibi elinize gagasıyla vurur zamanla ısırmamaya başlar. Diye umuyorum :)

Valla Valla kafeste avucumla cebellesiyor cikarmiyorum die yapiyor. KacmaK icin yer buluyor kapatiyorum o yerleri issiriyor. Acaba salsammi kaciyor bazen tabi. Ama bütün issirmas kacmak icin

Öle uzun bekletmedim. Kondugu yerden parmagimla alıyorum. Bide otuyor güzel bir şekilde kanarya gibi; ). Mutlu oluyor sanirim

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:06 -->-> Daha önceki mesaj 16:01 --

Kafesinde taklalar atiyor bakinca kendisine şebek gibi. 2 dk durmuyor demirlere tutunup taklalar atıyor.

Anladım ki birtek ısırma sorunu var o zaman dediğim gibi hemen elinizi çekmeyin vazgeçecektir diye düşünüyorum.

kafesin hijyenini temiz tut.gerekirse 2 gunde 1 temizle.temizlerken tunekleri vs ne varsa sicak suyla yika.yine gecmezse savic marka parazit spreyi var.cok kaliteli.inanilmaz guzel kokusu var sıktıktan sonra kus dalin kokuyo.hemde kasinti ve parazitleri yok ediyor.

hayırlı olsun kuş yavaş yavaş kendıne gelmeye başlamış bır gun boyunca tasımada durdugu ıcın bıraz asebi olması normal arkadaşlarının dedıgı gıbı ısırmaya calıştıgı zaman cekme elını eger cekersen bunu alışkanlık yapar zaten cok fazlada acıtmaz ayrıca kuşta parazıt (pit)kesınlıkle yoktur cunkı vermeden once ılacladım ben kuşu.tekrar hayırlı olsun.

Sagolasin. Kus kendine geldi hemde baya geldi. Rahat durmuyor hic. Kafesinde hiç durmuyor. Yanina yaklasinca demirlere asiliyor.parmaklarimi veriyorum issiriyor. Yavru oldugundan bu kadar çok kasiniyor olabilirmi. Kendini kasittirmasi güzel aslında. Umarim en kisa surede alistiririm kusu. Çok ilgileniyorum elimden geldigince. Hep cici kus diyorum ama genede o kanarya gibi otup duruyor;)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:02 -->-> Daha önceki mesaj 18:10 --

Bide kardes. Dickisi sert değil kicina yapisiyor devamli tabana serdigim kagida sürülüyor yani ishal mi anlamadim bir türlü.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:57 -->-> Daha önceki mesaj 19:02 --

Mubis Tünekte uyumak yerine tabanda uyuyor.

tabanda gezen uyuyan kus hastadir.bitkindir.

Kus çok yorukdu bugün sanırım aksama kadar kendini ordan oraya ordan oraya savurdu durdu. Yoruldu sanırım. 1 2 gun daha bekleyip neticeyi o zaman görim diyorum. Avucumda bile uyuyor. Bakalim artik hayirlisi bir ara tabandaydi şimdi normal tunekte.