Karadeniz Pet

Yeni Sultan Papaganım

Ezgiy

Yeni Üye
Merhabalar,
Dün 7 aylık bir sultan papağanı aldım. Akşam 9 gibi eve geldik. O zamandan beri hep tüneğinde sabit duruyor hiç hareket etmiyor. Yem yemedi su içmedi. Alışması için zaman gerekiyor biliyorum ama normal midir? Ne kadar aç kalırsa zararlı olur?
Bugün dal darı alıp asmayı düşünüyorum belki onu yer tüneğindeyken.

Merhaba . Ev ortamına yeni geldiklerinde bazı kuşlar hareketsiz olabiliyorlar. Dal darı asabilirsiniz. Merak etmeyin acıkınca mutlaka yemini yiyip, suyunu içecektir. 2 gün kafesinde dursun sonra yavaş bir şekilde salabilirsiniz.

Cevap için cok tesekkür ederim. Şimdi yemeğe başladı. Korkutmadan sakince yaklaşıyorum. Umarım ilerleyen günlerde de daha cok alısır ☺️

Rica ederim. Alışması için hiç aceleci olmayın. Bırakın o size gelsin. Sultan papağanları çok zeki canlılardır. Sizi güvenmek için test ederler. Sizden bir zarar gelmeyeceğini anladıkları zaman yakın arkadaş olurlar. :) Tabii ki bunun için zaman gerekli.

Bir de cinsiyetini merak ediyorum. Aldığım yer pek emin değildi. Yaşı için de tahmini 7 aylık oldugunu söylediler sizce doğru mudur?
Fotoğrafını yüklüyorum umarım açılır.
https://imgyukle.com/i/E9erpS

Resimler yanıltıcı olabiliyor bazen . Erkek gibi duruyor :) Cinsiyet belirlemede en önemli belirti kuşun ötüşüdür. Erkek kuşlar melodili bir şekilde öterler ve duydukları sesleri taklit etmeye çalışırlar. Dişi kuşlar tek tip bir ötüm yaparlar. Bu tek tip ötümün içinde 4-5 farklı ses çıkartırlar. Erkek sultan papağanlarının yanak benekleri daha koyu durur. Dişi olanların yanak benekleri % 20- 25 kadar soluk renk durur.

1. Sarı ( Lutino ) renk erkek sultan papağanım LÜTFÜ
2. İnci ( Pearl ) renk Dişi sultan papağanım AŞKIM
Yanak benekleri arasındaki farkı aşağıdaki resimlerde görebilirsiniz.

Maşallah ikisi de ne tatlı ☺️
1 haftanın sonunda ötmeye basladı ve bir türlü susmadı 😂 değişik melodiler çıkartıyor ama yine de takipteyim bakalım

Maşallah ikisi de ne tatlı ☺️
1 haftanın sonunda ötmeye basladı ve bir türlü susmadı 😂 değişik melodiler çıkartıyor ama yine de takipteyim bakalım
Değişik melodiler çıkartıyorsa kesin erkektir. :) Kuşunuzla söylemesini istediğin kelimeleri kullanarak konuşun. Yaşı hakkında bir şey söylemek çok zor.

Teşekkürler :) Evet çok tatlı duruyorlar fakat ikisi de çok uyanıklar. İkisin de kafasının içinde 40 tilki dolaşıyor, 40 tilkini kuyrukları bir birine değmiyor. 🤣🤣🤣

Merhabalar,

Bir sorum daha olacak. Kuşu aldığımızdan beri her gün bir kaç tane uzun tüylerinden düşürüyor. Görselde ekliyorum. Uzun kanat tüyleri tamamen döküldü. Kanadı çok kısa kaldı. Sebebi ne olabilir. Tekrar çıkması ne kadar sürer

https://imgyukle.com/i/RZkbzc

Merhabalar,

Bir sorum daha olacak. Kuşu aldığımızdan beri her gün bir kaç tane uzun tüylerinden düşürüyor. Görselde ekliyorum. Uzun kanat tüyleri tamamen döküldü. Kanadı çok kısa kaldı. Sebebi ne olabilir. Tekrar çıkması ne kadar sürer

https://imgyukle.com/i/RZkbzc
Merhabalar :)

Bu tip dökülmelerin 2 sebebi olur.
1. Yetersiz beslenme ve vitamin eksikliği
2. Kuşlara belirli aralıklarla duş aldırmamak.

Yetersiz beslenme ve vitamin eksikliği : Maalesef tohum fiyatlarının yükselişi ve paket yemlerdeki tohum çeşitliliğin az olma yetersiz beslenme sorunları ortaya çıkartıyor. Tabii ki sadece tohumlarla beslenme de iyi değil. Az miktarda Meyve , Sebze , Protein için haşlanmış yumurta ve çiğ kuru yemiş takviyeleri de yapmak gerek.

Kuşlara belirli aralıklarla duş aldırmamak : Kuşların ter bezleri yoktur. Vücutlarındaki pisliği derilerinden salgılanan keratin ile atarlar. Bu keratin kuruduktan sonra kepek gibi toz halde vücuttan dökülür. Derinin hava alması tüyler için de çok önemlidir. Derideki keratinin daha hızlı bir şekilde uzaklaşması için belli aralıklarla kuşa duş aldırmak gerekir.

Not : Ben uzun zamandır paket yem kullanmıyorum. Kendi oranlarımda tohum alarak, yem karışımımı kendim yapıyorum.