Karadeniz Pet

Yumurta sıkışması

Alihannnnn

Meraklı Üye
Arkadaşlar kuşumda yumurta olduğunu çarşamba günü farkettim (ne zamandır yumurta var bilmiyorum )bugünde poposu daha da şişmiş ve poposundaki tüyler dökülmüş ara sıra sanki yumurtlıcakmış gibi ıkınıyor ve acı bir ses çıkartıyor ve yem yemesi azaldı sürekli gaga taşını kemiriyor ve yuvaya eskisi gibi girip çıkmıyor fark edeli 4 gün oldu acaba yumurta mı sıkıştı ya da bir kaç gün beklemeli miyim ?

Son düzenleme:
O zaman sıkışma durumu olabilir, veterinere göstermekte fayda var.

kuşumda yumurta sıkışmış galiba elimle zeytin yağı sürdüm biraz ovaladım kafese koydum 1 dakika geçmeden salıncaktan aşağıya yumurtladı ne yapmalıyım yumurtayı yuvalığa koyayım mı ( galiba bir tane daha yumurtlucak hala kuyruğu eğik)

Son düzenleme:

Ekli dosyalar

• 20180806_012412.jpg
    20180806_012412.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 66
Yuvalığa bırak sen üstüne oturursa şansına. Zavallı kuş kaç gündür ne sancılar çekiyordur.

Şuan kuş biraz kendine geldi ama hala halsizlik var kuyruğu eğik 2.yumurtayı bekliyorum

Diğer yumurtanın çıkmasına sevindim. Yine gözlem yapın aynı durum olacak mı diye. Dişi yorgun düşmüştür. Kalamar kemiği yesin, yemini sebze meyvesini yesin.

2.yumurta kaç gün sonra gelir?
2.yumurtada da sıkışma olur mu ?
2.yumurtayı yuvaya yumurtlar mı?

Eğer yumurtalardan biri dolu çıkarsa yumurta mamasını haftada kaç gün vermeliyim ve sularına vitamin eklemeye devam etmeli miyim?

Birde kuşum dışkılamıyordu dün zeytin yağ sürünce dışkı baya yapmış tekrar süreyim mi
Bunlarıda cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler

Son düzenleme:
Kabızlık devam ediyorsa zeytinyağını yine sürebilirsiniz. İkinci yumurta sıkışıe mı bu u yine gözlem yaparak anlarsınız. Yemesine önem verin. Aç kalıp halsiz düşmesin dişi. Yumurta maması haftada iki iyi. Taze meyve sebze verin.

Kabızlıktan ziyade poposuna yapışıyor yumurtadan dolayı olabilirmi yine ıkınmalar başladı halbüki dün yumurtladı 2.yumurta için daha 2 günü var ıkınması normal mi? birde dünkü yumurtayı yuvaya koydum içine yine içine girmemiş bu yüzden 2.yumurtanın sıkışmasından korkuyorum

Kabızlıktan ziyade poposuna yapışıyor yumurtadan dolayı olabilirmi yine ıkınmalar başladı halbüki dün yumurtladı 2.yumurta için daha 2 günü var ıkınması normal mi? birde dünkü yumurtayı yuvaya koydum içine yine içine girmemiş bu yüzden 2.yumurtanın sıkışmasından korkuyorum
Masaj yapın yine isterseniz.

Başka yardımcı olacak deneyimli arkadaşlar nerdesiniz ??

Hocam aslında bunun öyle sitede tedavisi masajdır ve biraz zeytin yağı sürmedir. Önemli olan yumurta sıkışmasının nedenini bulmak. Beslenme bozukluğu, fazla kalsiyum, eksik kalsiyum vitaminsizlik yani bir çok belirtisi olabilir. Siz varsa biraz vitamini verin kuşunuza. Bide sürekli kontrol edin. Zavallı kuş eziyet çekmesin. Yakınınıza kuşlardan anlayan bir veteriner varsa ona danışın.

Beslenmeden olucağını sanmıyorum kuşum ilk defa yumurtladı genelde ilk yapanlarda oluyomuş
kuş dün gece yumurtladı 2 .yumartayı 2 ,3 gün sonra yapıyomuş beklicem belki yapar yapmazsa yine zeytin yağ sürüp ovalıcam
Birde kuş yuvalığa girmiyor 2.sini yumurtlamaya kaksa yine yere mi yapar