Karadeniz Pet

?Yumurtalı kuş almak_

Cem Bora AKINCI

Meraklı Üye
Arkadaşlar hazır yumurtalı çift almayı düşünüyorum sizce eve gelince gene yumurtaslara yatarmı kuşlar?

Yatmadığı takdirde tekrar yumurtlaması ne kadar sürer?

Yumurtalı takım alınca kuluçkanın devamı şansa bağlı. Yuvalıkla beraber alıp getirip kafese takarsın. Bu işi gece karanlıkta halledersin. Sabah gün ışığı ile kendi çıkarlarsa yuvalıktan şansın çok yüksek olur. Tecrübeli değilsen yumurtalı takım alma yazıktır.

Yumurtalı takım alınca kuluçkanın devamı şansa bağlı. Yuvalıkla beraber alıp getirip kafese takarsın. Bu işi gece karanlıkta halledersin. Sabah gün ışığı ile kendi çıkarlarsa yuvalıktan şansın çok yüksek olur. Tecrübeli değilsen yumurtalı takım alma yazıktır.

Levent abi yavrulular pahalı ondan gücüm yetmiyor. Bende yavruların gelişimini izlemek istedğim için bu yola başvurcam gibi. Sabah gün ışığı ile kendi çıkarlarsa derken orayı anlamadım bi tek zaten kafese takınca hemen çıkmazmı kuşlar yuvalıktan abi?

Vallahi ben aldim kulucka bozuldu.ustalarimin dedigi gibi cok fazla tecrube yoksa benim gibi yazik oluyor.

Şans ve kuşun huyuna bağlı
kimi yatar kimi bozar
illa yapacaksan karanlık da yapman
ve ilk bi kaç gün kendi haline bırakmanı
tavsiye ederim

Ben 1 kere boyle bir sey yaptim kuluckada yatmadilar. Bekledigim ve cok iyi bakici olan kusu bile bekliyorum yumurtadan cikmasi icin. Satacak olan kisi bile yumurtadayken biraz riskli yavru cikinca vereyim dedi. Cift bakici ise yavrularini birakmama sansi yukseliyor.

Yumurtalı çift yeni ortama geldiğinde kuluçkayı bozsa bile ortama alışınca tekrar yumurta yapacaktır.

Ben yavrulu, yumurtalı çift alımına da satımına da karşıyım. Ha yavrular 20 günün üzerinde olur kafesiyle beraber alırsınız o zaman bakmama durumu çok nadir olur. Ama aksi durumlarda hayvanlara yazık. Sonuçta canlı bunlar. Ve zorunlu haller dışında - kafeste, yuvalıkta sorun olur, taşınırsınız vs. - riske girmemek lazım. İlla yavrulu, yumurtalı kuş almak isteyen arkadaşlara tavsiyem kuşları yavrularla görün, yavrularını büyütsün öyle alın.

Isterseniz yavrulu alın yumurtalı biraz riskli kimi kuş bakıyo kimisi bakmiyo

Yerinizde olsam böyle bir şeye hiç kalkismazdim bence gerek yok

bende yavrulu kuş aldım dört yavrusu vardı. yumurtalı almayın ustaların dediği gibi çok riiskli. en büyük yavru 21 günlüktü. yuvasıyla aldım karanlıkta taktım kafese. ilk gün biraz tedirgin oldular ama sonra alıştılar. yavruları da beslediler.

Geri