Karadeniz Pet

Yuvadan Atlayan Yavru

RockyveCharlotte

Paylaşımcı Üye
Herkese merhaba,

Çiftimin bugün, ilk doğan yavrusu yuvadan atladı. Ama daha 27 günlük yem kıramıyor. Yuvadan atlayınca anne baba büyük bi cangırtı kopardı kafesin içinde çıktı diye. Yavru tırmanıp yavruluğa geri dönmeye çalıştı ama anne yuvalığa girip içeriden sokturmadı gagaladı. Zarar vermesin diye aldım tabana koydum ama gidip yine kanadını fln ısırmaya başladı dişi. Bende yavruyu başka bi kafese ayırdım tek başına. Biraz kuru mama, dal darı, aspur koydum tabanına. Sadece aspuru geveliyor, bazısını kırıyo, bazısını fırlatıyo ağzından, kırdığında yiyor mu emin değilim. Ama devamlı uğraşıyor. İlk çıktığında yumurta vermiştim sulandırıp çok az yedi. Bu kuş kendi kendine yem kırmayı öğrenebilir mi ? Suyu döker diye tabana koyamadım , ne kadar zamanda bi su vermek gerekir ?

Bende benzer bir durum yaşıyorum babayla bırakıp gözlemlemenizi tavsiye ederim genelde baba besliyor ve zarar vermiyor

Anneyle baba yeniden çiftleşmeye başlamış. Hırçınlıkları ondan heralde yavrulara. Diğer 2 yavrunun da suyu ısındı. Yakında onlarıda istemezler. 1 numara çabuk adapte oldu şimdilik aspur yiyor.( Yarı kırıyo,yarı kıramıyo) Dışkılarına bakıyorum. Bi ara su gibi olmuştu. Aspura merak sardığından beri normale dönüştü.

Ortanca yavruyuda attılar yuvadan. 26 günlük bu. Bi üç numara kaldı içeride.

Böyle yavrular için ça
İlk yavru sadece aspur kırabiliyor, ikinci hiçbişey kıramıyor. 🙄
yumurta sarısını ılık suyla mama kıvamına getirip vermeyi deneyebilirsiniz çay kaşığıyla

Vitakraft yem, dal darı, aspur verdim. Küçük olan aç kalmasın diye bi ara sade kuru mama verdim onu yedi. Suluğu bilmedikleri için suyu ben içiriyorum gagalarına götürüp.
Tamam, kuracaklardır merak etme.

Maşallah çok guzel yavrularıniz geçen kuluçkada bende 26/27 günlükken yavruları farklı kafese almıştım yere aspur normal yem kabuksuz yem dökmüştm hep aspurlari yiyolardi başta hatta dışkıları koyu renk olmuştu bi süre sonra aspuru komple kestim yerede dökmedim hiç bişey yemliklerden yemeye başladılar mecburen 😊

Kız alıştı bile aspurla nijer kırıyor. Diğerleride ondan görüp alışçaklar inşallah.

Ortanca yavruda bir gariplik var. Herhangi bi sakatlığı yada hastalığı yok görünen ama en küçük yavru bile kıpır kıpır hareket edip tellere tırmanıyorken. Ortanca yem yiyip devamlı uyukluyor. Yem yerken gayet normal yiyor hareketli bi şekilde ama geri kalan hep kuytu köşe arayıp uyuyor. Dışarı çıkartıyorum tazı gibi hızlı hızlı yürüyüp kuytu köşe bulunca duruyo, öyle kalıyo uyuyo. Diğerleri uçmaya bile başladı ama bunda tık yok. Sadece sokulcak yer bulana kadar hareket ediyor.

Ortanca yavruda bir gariplik var. Herhangi bi sakatlığı yada hastalığı yok görünen ama en küçük yavru bile kıpır kıpır hareket edip tellere tırmanıyorken. Ortanca yem yiyip devamlı uyukluyor. Yem yerken gayet normal yiyor hareketli bi şekilde ama geri kalan hep kuytu köşe arayıp uyuyor. Dışarı çıkartıyorum tazı gibi hızlı hızlı yürüyüp kuytu köşe bulunca duruyo, öyle kalıyo uyuyo. Diğerleri uçmaya bile başladı ama bunda tık yok. Sadece sokulcak yer bulana kadar hareket ediyor.
Bugün 30.günlük oldu.