Karadeniz Pet

Yuvalığa kum vs. koyayım mı?

noso

Yeni Üye
1-2 Ay öncesinde farklı çift için kuş kumu koymuştum, onlardan yavru almadım çiftleri değiştirdim. 4-5 gün önce temizlik sırasında bir kaza oldu kafesin tabanındaki kurumuş dışkılar yuvalığın içine döküldü, haliyle tamamen boşaltmak zorunda kaldım. Şu an olan kuşlarım yuvalıkla sık sık ilgileniyor, 4-5 kez çiftleşme gerçekleşti. Yuvalığa mısır koçanı, kum veya talaş ekleyeyim mi yoksa böyle boş mu kalsın?

Çam talaşı koy, hayvanın beğenmediği kısmı atması kolay oluyor.

Mısır koçanı biraz ağır ve dişinin toparlaması uzun sürüyor.

Takaşı kısa sürede hallediyor haxırlıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Direkt olarak yuvalığın üzerine dökün dişi zaten ayarlıyor kendisine göre.
Bugün dediğini gibi çam talaşı alıp yuvaliğa döktüm. Dökmeden önce yuvalarıyla uğraşmamı görüp rahatsız olmasınlar diye kafesin üzerini örttüm. Biraz ürktüler ve durgunlaştılar. Ayrıca talaşı eklerken yuvanın içinde kocaman bir dışkı gördüm. Kendi yuvalarına dışkılamamaları gerekmez mi?

Son olarak talaş bit yapar diyorlar, nasıl önlem alabilirim?

Bugün dediğini gibi çam talaşı alıp yuvaliğa döktüm. Dökmeden önce yuvalarıyla uğraşmamı görüp rahatsız olmasınlar diye kafesin üzerini örttüm. Biraz ürktüler ve durgunlaştılar. Ayrıca talaşı eklerken yuvanın içinde kocaman bir dışkı gördüm. Kendi yuvalarına dışkılamamaları gerekmez mi?

Son olarak talaş bit yapar diyorlar, nasıl önlem alabilirim?

Hazır hemstır talaşı aldıysan bit yapmaz.

Az miktarda koymuştum kenarlara yığmışlar,sizce ekleme yapayım mı yoksa böyle mi kalsın?

Ağzına kadarda doldursanız dökecek ve yine bu kadar bırakacak.
İçine ekleme yapmayın. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra ekleme yaparsınız.