Karadeniz Pet

yuvalığı ne zaman temizlemeliyim?

bademvefistik

Meraklı Üye
Merhabalar, en büyüğü 24 günlük olan 7 yavrum var. Anne ve baba aktif olarak sürekli ilgililer. Baba, özellikle bana çok alışkın anne de kısmen diyebiliriz[emoji4] Yuvalıkta talaş var ancak kokmaya başladı gibi geliyor. Değiştirmek istiyorum ancak değiştirmemde bir sakınca var mı? Anneyi kızdırır mıyım? Ya da ne yapmalıyım?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

15 günlük falan olduklarında temizlesiniz iyi olurdu biraz geç kalmısınız Koku olması normal. Bir sıkıntı olmaz temizlemenizde.

Son düzenleme:
Merhaba size nacizane fikrim folluktan bir tane yedek bulundurmanızda fayda var yuvalığın içindekini alıp yenisini koymanız takdirinde hem yavruları rahatsız etmiş olmayacaksınız hemde zamandan kazanmış olursunuz;)

Cevaplarınız için teşekkür ederim:) peki anneyi huzursuz eder miyim?birde henüz çıkmamış 2 yumurta daha var. Onların akıbetini beklememde de fayda var galiba...

Hiçfarketmez bence yavruları alıp diğerine koyacaksınız anaç olanda yavruda bu durumdan memnun kalacaktır.

Az önce yuvalığı temizlemek için yuvalığı tamamen açtım ve 6 yavru+anne/baba avaz avaz bağırmaya başladı. Korktum yuvalığı kapattım[emoji52]

Gunduz yapmaniz daha dogru olur yuvaligi acmadan tıklatin disi ciksin plastik follukluysa kolay olur normal yuvaliksa biraz ugrastirir

Gunduz yapmaniz daha dogru olur yuvaligi acmadan tıklatin disi ciksin plastik follukluysa kolay olur normal yuvaliksa biraz ugrastirir

Basamak basamak dişiyi rahatsız etmeden plastik folluğu temizlemeyi anlatır mısınız? Acemiyim[emoji17]

Yedekte plastik folluk varsa talas ekle yavrulari onun icine alirsin kirli olanla degistirirsin kirli olani rahat rahat istedigin gibi temizlersin

Isı değişimi ya da koku rahatsız etmez mi kuşları?

Yedek plastik follukla iki saniyelik is kirli yerden temiz yere tasfiye ediceksin hemen yuvaliga koy hic birsey olmaz

Çok teşekkürler bilgiler için... ben plastik yedek folluk almalıyım...

Alin cok kullanisli pratik kuslar daha az rahatsiz olur cok iyi olur

Yuvalık temizleme olayı anneden anneye değişen sonuçlar doğurur. Kimi anne yadırgar yavru bakmaz vs. Kimi anne hiç sorun etmez kimisi biraz tedirgin olur sonra alışır. Eğer bu konuyu sıkıntı eden bir dişi söz konusuysa dışkıyı ideal kıvamda tutup folluğun ıslanmasını engellemeye çalışmalıyız. Islanmayan folluk koku da yapmayacak bakteri de üremeyecektir. Dolayısıyla temizlenmemesi sıkıntı yaratmayacaktır. Kuşlarınıza haftada iki gün elma sirkesi ( 1 suluğa 3 damla şeklinde ) iki haftada bir vitamin iki haftada bir de mineral takviyesi yapın. diğer günler ise Probiyotik verin. Sindirim sistemleri düzene girer yemden yararlanma artar verim artar hastalanma oranı azalır. Dışkıları ideal kıvamda olur sulu dışkılamayı önler. dolayısıyla da altlıkları kuru kalır buda bakteri ve mantar üremesinin önüne geçer vs vs..

Geri