Karadeniz Pet

Yuvalık nasil temizlenir

Ahmet Berk

Yeni Üye
Herkese merhabalar disi kuşumun 5 tane yumurtası var yuvanın içi diski dolu talaslar artik emme islemini gerçekleştirmiyor sanirim yuvada folluk yok tepeden acilip kapanıyor nasil temizleyebilirim bide bir sorum daha olacak yuvalık boyutum 14 en 14 boy 17 yükseklik idealmi küçükmü cevaplarsanız sevinirim

Folluk olması gereklidir.

Yedek folluk bulundurmanız kolaylık olur temizlik açısından.Yedek folluğunuzu ayarlarsınız sonra kirli folluğu çıkartırsınız ve yuvalığın dibine pislik vs düşmüş ise hemen bir fırça veya peçete yardımı ile temizlersiniz. Havalandırırsınız. Sonra yumurtaları/yavruları hızlı bir şekilde temiz folluğa koyar ve yuvalığa takarsınız. Bu işlemi yaparken anne ve babanın dikkatini başka şeye çekin.2 günde bir kez folluk değiştirin,biri kirli iken diğeri hazır olsun ona geçirin yumurtaları. Folluk kontrolünü en başından anne babaya alıştırsanız yabancılık çekme olmayabilir. Yumurtada gözenekler vardır bakteri içeriye girebilir. O yüzden folluk temizliği önemli. Taban malzeme talaş olsun.
Sultan papağanı yuvalığı kullanmanız daha iyi olur.
Üretimde ideal nem önemlidir,%40-60 nem olması normaldir,termometre ile kontrol edin. Eğer düşük sıcaklık olursa yumurta bozulabilir.
Ayrıca anne ve babaya %40 oranında aspur,%40 arasında beyaz-sarı darı,%10 kızıl darı içeren yem verin üretim yemi.

Yumurtalara temiz eldivenle dokunun. Kirli ellerle değil

Son düzenleme:
Kirli folluğu önce pisliklerden arındırın sonra Virkon S veya muadil bir dezenfektanla yıkayın. Sonra iyice yıkayıp kurutun. Temiz talaşı ekleyin. Yedek folluk hep temiz olsun ki işinizi hızlı halledebilesiniz.

Kirli folluğu önce pisliklerden arındırın sonra Virkon S veya muadil bir dezenfektanla yıkayın. Sonra iyice yıkayıp kurutun. Temiz talaşı ekleyin. Yedek folluk hep temiz olsun ki işinizi hızlı halledebilesiniz.
Abla follugum yokki bugün almaya gidicem hem hazir mama alicam hemde folluk bakicam benim yuva biraz küçük inşallah bulabilirim abla bide follugu sonradan koysak kuslar yumurtalara zarar verirmi eğer Zarar verme gibi bi durum olacaksa folluk almayayim kuşlar bu kuluçkayi boyle geçirsin abla ondan sonra ki kuluçkalarda direk yuvayı değiştireyim mantiklimi

Abla follugum yokki bugün almaya gidicem hem hazir mama alicam hemde folluk bakicam benim yuva biraz küçük inşallah bulabilirim abla bide follugu sonradan koysak kuslar yumurtalara zarar verirmi eğer Zarar verme gibi bi durum olacaksa folluk almayayim kuşlar bu kuluçkayi boyle geçirsin abla ondan sonra ki kuluçkalarda direk yuvayı değiştireyim mantiklimi
Folluk olmaması hata zaten. Hem temizlik yapamazsın hem de kuşlarda şekil bozukluğu ayrık bacak gibi sorunlar çıkabilir. Sizin hatanız. Yavrular çıkmadan folluk alın 2 tane.
Önce bir araştırsaydınız üretim hakkındaki şeyleri. Bakın böyle uğraşır ve zorluk çekersiniz.

Ayrıca folluksuz yuvalıkta temizlik olmazsa yapılmazsa bakteri,virüsler yumurtanın deliklerinden girip yumurtanın bozulmasına sebep olabilir veya hastalık oluşabilir. Folluksuz anne rahat bile edemez. Niye folluk almadınız?

Folluk olmaması hata zaten. Hem temizlik yapamazsın hem de kuşlarda şekil bozukluğu ayrık bacak gibi sorunlar çıkabilir. Sizin hatanız. Yavrular çıkmadan folluk alın 2 tane.
Önce bir araştırsaydınız üretim hakkındaki şeyleri. Bakın böyle uğraşır ve zorluk çekersiniz.
Babam onceden folluksuz yapıyordu hiç boyle bisey olmadı herşeyi araştırdım zaten onemli olan folluk değil yuvalikta malzeme olması taban malzemesi var zaten ve yuvalıgin zemininde hafif bir cukur var oda folluk etkisi yaratıyor bazı üretim kanallarida folluk koymamış

Babam onceden folluksuz yapıyordu hiç boyle bisey olmadı herşeyi araştırdım zaten onemli olan folluk değil yuvalikta malzeme olması taban malzemesi var zaten ve yuvalıgin zemininde hafif bir cukur var oda folluk etkisi yaratıyor bazı üretim kanallarida folluk koymamış
Babanızın folluksuz üretimde sorun yaşamamış olması çarpık bacak olma ihtimalini düşürmez. Folluk gereklidir, faydalıdır. Folluk olmasa bile yuvalığa folluk görevi görecek bir çukur olması da faydalı olur ama yuvalıktan çıkarılabilen folluk kullanmak temizlik açısından daha iyidir. Folluksuz,talaşsız yuvalıklarda yavrularda eklem bozuklukları olabilir. Folluk olmayan düz taban yuvalıkta anne kuş yumurtaları zor dengeleyebilir kuluçkaya yatarken.

Son düzenleme:
Babanızın folluksuz üretimde sorun yaşamamış olması çarpık bacak olma ihtimalini düşürmez. Folluk gereklidir, faydalıdır. Folluk olmasa bile yuvalığa folluk görevi görecek bir çukur olması da faydalı olur ama yuvalıktan çıkarılabilen folluk kullanmak temizlik açısından daha iyidir. Folluksuz,talaşsız yuvalıklarda yavrularda eklem bozuklukları olabilir. Folluk olmayan düz taban yuvalıkta anne kuş yumurtaları zor dengeleyebilir kuluçkaya yatarken.
Tmm ablacım degerlinidiricem

Geri