Karadeniz Pet

2 haftalık çift muhabbet kuşu hakkında

Erdal YILMAZ

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba, elimde 2 haftalık ve yaklaşık 2-3 aylık yerli çift muhabbet kuşu var.

Kuşlar bulundukları ortama alışmaya başladı ancak daha erken olabilir. Çoğunlukla balkon da gölge ve serin bir yere koyup gözlemliyorum, gayet hareketliler ve sürekli öterek birbirleri ile öpüşüyorlar. :)

Yalnız sıkıntı şurada. Kafesin içerisine yemlik yada mamalık takmaya çalıştığım zaman dişi kuş kıyameti koparıp kafesin içinde gelişi güzel sağa sola çarparak kaçmaya çalışıyor. Bunu gören erkekte sakin durmaya çalışsa da dişiye uyup benzer tavırlar içerisine giriyor.

Kuşları bir kaç kez bulundukları odaya alışmaları için saldım. Ele gelmeyi bırakın tek yaptıkları evcil hareket kafeslerine kendileri müdahale olmadan girmeleri.

Bu yazdıklarıma istinaden her şeyin daha çok yeni olduğunu, kuşlara zaman vermem gerektiğini söyleyeceğinizi düşünüyorum. Yalnız daha farklı önerilere ihtiyacım var.

Kuşları oda içerisinde nasıl bir yere koymalıyım, duvara asmak yada bir sehpa üzeri gibi?

Çiftleştirmek istiyorum ancak bunun için çok erken, daha yaşları genç.

Dişiyi bir yakınıma verebilirim. Erkek kuşu tek bıraksam bu saatten sonra bana alışır mı?

Bir de yabancı forumları ve videoları takip ediyorum. Aynı anda birden fazla kuş besleyip ele alıştıranlar var.Bunu nasıl başarıyorlar!

Teşekkürler. :)

Son düzenleme:
Kuşlarınız odanın heryerini görecek bir yerinde insan boyundan yukarda olması, onlara kendilerini güvende hissettirir.

öncelıkle eşleştırmek mı istıyorsun yoksa sana alışmasını mı istiyorsun ona karar ver
eger alıştırmak istıyorsan tek kuş besleyeceksın yada ayrı odalarda
cok sık yer deiştirme kuşaların sabıt bir yer belirle orada dursun
dışler erkeklere oranla zor ele alışır
yeme ilk duştugu anda hepsine aynı ilgiyi gosterırsen bırden fazlasınıda laıştıra bılırsın ama cok ılgılenmen gerekir

5-7 ay sonra yavru alırsın. Eş tutmuşsa bozma bence. Tek kuşta beslemek bence hayvana işkence.

Kuşlarınız odanın heryerini görecek bir yerinde insan boyundan yukarda olması, onlara kendilerini güvende hissettirir.

Şu durumda duvara asmak mantıklı görünüyor, teşekkürler.

öncelıkle eşleştırmek mı istıyorsun yoksa sana alışmasını mı istiyorsun ona karar ver
eger alıştırmak istıyorsan tek kuş besleyeceksın yada ayrı odalarda
cok sık yer deiştirme kuşaların sabıt bir yer belirle orada dursun
dışler erkeklere oranla zor ele alışır
yeme ilk duştugu anda hepsine aynı ilgiyi gosterırsen bırden fazlasınıda laıştıra bılırsın ama cok ılgılenmen gerekir

Başlarda niyetim tek erkek kuş ile devam etmekti, ancak kuşu talihsiz bir kaza sonucu kaçırınca bizim yeğenlerinde ısrarı ile iki adet kuş almış bulundum. :/

Bu saatten sonra da ne yapacağımı tam olarak kestiremiyorum. Dişiyi erkekten ayırsam ne gibi sıkıntılar yaşanır? Erkek alışır mı?

Teşekkürler.

5-7 ay sonra yavru alırsın. Eş tutmuşsa bozma bence. Tek kuşta beslemek bence hayvana işkence.

Haklısınız, olayın bir de o boyutu var.

Bu arada kafesin içerisinde hiç oyuncak yok, her şeyi söktüm. Yemlik ve sulukların önü ile boş olan bir kaç yerde tünek var. Kafes geniş olunca elimdeki 5 adet tüneği de taktım. Tünek sayısını düşürmeye gerek var mı?

Son düzenleme:
Şu durumda duvara asmak mantıklı görünüyor, teşekkürler.

Başlarda niyetim tek erkek kuş ile devam etmekti, ancak kuşu talihsiz bir kaza sonucu kaçırınca bizim yeğenlerinde ısrarı ile iki adet kuş almış bulundum. :/

Bu saatten sonra da ne yapacağımı tam olarak kestiremiyorum. Dişiyi erkekten ayırsam ne gibi sıkıntılar yaşanır? Erkek alışır mı?

Teşekkürler.

Haklısınız, olayın bir de o boyutu var.

Alışır ayrı odalarda bakın ama birbirlerinin sesini duymasınlar.

Geri