Karadeniz Pet

Akıllı Yemlik

Berfin Başocak

Meraklı Üye
Merhaba benim muhabbet kuşum henüz 1 aylık ve dışarı çıkmak istediğinden sanırım yemliğin içine giriyor çoğu zaman kendini sıkıştırıyor biz evde olmasak kurtulamayacak tamamen şans eseri görüyoruz ayrıca henüz tül takmak istemediğim için de aşırı kirleniyor etraf bana kalsa hava hoş ama annem gerçekten rahatsız oluyor ben akıllı yemlik almayı düşünüyorum fakat araştırdım kanarya yeminin tamamı yani kabuk olmayan yenilmemiş kısmı da kabukların biriktiği hazneye düşüyormuş Paşa kanarya yemi yiyor sizce başka bir yem daha alıp içine karıştırsam olur mu o yeme alışır mı çünkü kanarya yemine alıştıysa aç kalmasından korkuyorum ve 1 aylık kuş için hangi yemi önerirsiniz

Merhaba,

Kafesinizde tül kullanmanız daha iyi olur. Kafes boyutuna tam olarak uyan tüller kafese çok yakışıyor.

Yem olarak da Versele Laga Budqies Prestige Muhabbet Kuş Yemi'ni tavsiye ederim.

Akıllı yemlik kesinlikle öneririm. Karışık yem alırsan sorunla karşılaşmazsın. Ben dolduruyorum 2 kuşa 15 gün yetiyor akıllı yemlik. Tabi kafes içinde darı ve 3 günde 1 sebze veriyorum.

Tül tavsiye etmem. Zira bir süre sonra lastik kısımlarını kemirip oradaki iplerin açılmasını sağlıyorlar. Buda kafes tellerinde dolaşan kuşun tırnaklarının takılmasına neden oluyor. Tırnak kırılmaları yada ayak incinmeleri gibi durum daha sık yaşanabiliyor bu durumda. Size önerim kalın muşambadan etrafını çevirmeniz. Kuşların kemiremeyeceği kalınlıkta şeffaf muşamba alıp kafesin kullanımını etkilemeyecek şekilde alt kısmı çevrelerseniz dışarı yem tüy dökülme olayı % 80 ölçüde azalacaktır.

Saygılar :)

Ben de tülü tırnaklarına zarar gelir diye istemiyorum yoksa tülümüz var kendini sıkıştırmasın diye yemliklerin üstlerini çıkardım kafese ters şekilde taktım üstünde durduğu kısım dış tarafta kalıyor yani ama sabahtan beri 5 kere süpürdüm odayı o derece pisleniyor yeni koydum kafese dışardaydı ama hala çıkmak istiyor dışardayken de avizenin kablosunu kemiriyor korkuyorum avizeye çıkınca hemen kafese koyuyorum bir de sakinleşsin diye müzik dinletiyorum uyuyor ama uyurken de müzik açık kalırsa rahatsız olur mu yumurta haşlayıp yedirmeye uğraştım ama yemedi kafesine koydum yer belki diye bu arada önerdiğiniz yem ile akıllı yemliği kesin alıcam muşamba işini düşünüyorum çok teşekkür ederim

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 08:06 -->-> Daha önceki mesaj 08:05 --

Bir de çok fazla uyuyor yavru olmasıyla ilgili değil mi uyumadığı zamanlar çok hareketli çünkü

E tülün lastik kısmını aşağı doğru kıvırıp tülün içine sarıpca bir problem kalmıyor.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:01 -->-> Daha önceki mesaj 09:59 --

Gece rahat uyuyabiliyorsa problem değildir diye düşünüyorum gün içinde de uyuklarlar.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:03 -->-> Daha önceki mesaj 10:01 --

Bir de yemliklerin tünek kısmı açık, tellere ters takarsan öyle daha çok batıyor.

Ama o tunek kismina giriyor kaliyor oyle cikamiyor korkuyorum biz evde yokken uzun sure kalmasindan kafesten her zaman cikmak istiyor acikinca da iceri girmeden disaridan yemi yemeye calisiyor avizeden inmiyor kabloyu kemiriyor korkuyorum elektrik carpar diye parmagimi uzatiyorum geliyo tam indiricem ucup tekrar konuyor ne yapicam bilmiyorum

:) o zaman mecbur ortalık biraz kirlenecek sen de profesyonel yem toplayıcılığına başlıycan artık :D avizeden indirirken elini uzatma kitap gibi bir cisim uzatabilirsin. Rahat tüneyeceği bir cisim uzatabilirsin.

Sepet var sevdigi onu uzaticam simdi ne yapalim artik temizliyorum mecbur :D yumurta verdim yemedi baska ne verebilirim neden yemiyor acaba yumurta yemle karistirilsa bisey olur mu belki yer

Henüz küçük kolay alışır herhalde bir de aldığın ortamda ne gördüyse onu ister, alışkanlığını değiştirmek biraz zorluyor. Burada mama tarifleri var. Biraz bakın çok şey öğrenirsin. Mama dediğimiz yumurtadan ibaret değil. Havuç, yumurta, irmik, mısır unu, tuzsuz etimek ya da bebe bisküvisi, keçiboynuzu tozu içeriğinde eklemelerle çıkarmalarla genelde bunlar var. Tek kuş için ayarlı miktarı çok az zaten. Mama sabah erken saatte haftada bir iki verilir. 8 saat sonra falan geri alınır çünkü bozulur havalar ısındı daha çabuk bozulabilir de. Mamayı hazırladıktan sonra üzerine yem serp dene. Yemin üzerine mama serp. Havucu yumurtayı tek tek dene. Havucun suyunu ver. Önce sen ye ona da uzat.Yem çimlendirme yöntemleri falan var onlara da bir bakın. Sabah kafese yem yemeden mama koy üstüne yem serp azıcık.Bir süre sonra ilgilenmezse yemliği de koy artık napcam öyle böyle sabırla alıştırcan.

Mamalari arastirdim bugun gidip tuzsuz etimek de aldim zaten aldigim yerde de kanarya yemi veriyolardi baska bisey verdiklerini sanmiyorum yemle birlikte vericem artik herseyi kemirmeye calisiyor yiyecege yanasmiyor cok tesekkur ederim

Rica ederim kolay gelsin inşallah sen pes etmeden alışır neyseki zor olduğu kadar keyifli :D

Geri