Karadeniz Pet

Anne Yavrulara Bakmayı Bıraktı Neden Olabilir?

Emre Tokmakci

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. Benim bir çift muhabbet kuşum var ve yaklaşık 1.5 ay önce 6 yumurtaları oldu ve hepsi doluydu. Başta hiç bir sorun yoktu bütün yavrular sağlıklı bir şekilde çıktı fakat son 5 günde 4 yavrum öldü. Şu an 2 yavru var biri ilk çıkan diğeri ise son çıkan ama anne artık yuvaya girip onları ısıtmayı bıraktı. Onlarında ölmesinden korkuyorum ve ölümler neden oluyor bilmiyorum. Öldüklerinde avruların kursakları doluydu. Şuan ki yavrularım 12 günlük ve 4 günlük. Lütfen yardım edin anne neden artık onlara bakmıyor?

kursakları doluysa, garip bir durum ölümler... anne neden bakmıyor derseniz, fazla ilgi varsa gidip gelip yuvalık açılıp bakılıyorsa yavrular elleniyorsa, strese girmiş olabilir. ya da bulundukları yer evin salonuysa, kalabalıktan, çocuklardan, tv ve ışıktan rahatsız oluyorsa strese girmiş olabilir. yavruları ayırıp onlara sıcak bir yuva tanzim edip kendiniz elle beslemeyle büyütseniz kurtulma şansları olur elbette, ama annenin yerini de tutmaz. başka kuluçkada çiftiniz varsa, yavruları diğer dişinin altına kaydırırsanız, bakar aslında. bulundukları odada sigara içiliyor mu?

Son düzenleme:
Hayır sigara içilmiyor başka çiftim de yok malesef strese girecekleri bir durum yok yatakodamda kitaplığımın üstündeler giren çıkan olmuyor odaya ve sessiz bir yer kapakta sürekli açılmıyor olduğunca rahatsız etmemeye çalışıyorum sadece günde 2 defa kontrol amaçlı açıyorum ve yemlerini ve suyunu tazeleyip bırakıyorum

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 17:09 -->-> Daha önceki mesaj 17:08 --

Elle nasıl bakabilirim en azından büyük olan yavruyu kurtarmak istiyorum, nasıl sıcak tutabilirim onu?

Hayır sigara içilmiyor başka çiftim de yok malesef strese girecekleri bir durum yok yatakodamda kitaplığımın üstündeler giren çıkan olmuyor odaya ve sessiz bir yer kapakta sürekli açılmıyor olduğunca rahatsız etmemeye çalışıyorum sadece günde 2 defa kontrol amaçlı açıyorum ve yemlerini ve suyunu tazeleyip bırakıyorum

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 17:09 -->-> Daha önceki mesaj 17:08 --

Elle nasıl bakabilirim en azından büyük olan yavruyu kurtarmak istiyorum, nasıl sıcak tutabilirim onu?

Yuvalıkta bit olmadığından emin misiniz? 14 günlük yavru hemen hemen tüylenmiştir. Ölen yavrularla beraber birbirlerini ısıtabilecek durumdalardır diye düşünüyorum. Kursakları doluysa anne de bakıyor yani. Bence yuvalıkta bit olabilir, anne de o yüzden girmiyor olabilir.

Elle beslemek zor bir iş. İnternette videoları var, izleyip yapabilirsin. Ama önce bit olmadığından emin ol...

Baktım fakat bit sorunuda yok gibi yuvada neden oldu hiç anlamadım

Bitler çok küçük olur ve çok dikkatli bakmazsanız göremeyebilirsiniz. Özellikle geceleri aktif olurlar. Gece kafesin tabanına beyaz bir mendil gibi bir şey koyup bir zaman sonra ışığı açıp mendili inceleyebilirsiniz. Benimki sadece bir tahmin, inşaallah öyle bir şey yoktur. Geçmiş olsun.

bit olması durumunda yuvalığı değiştirmek lazım. ancak o zaman dişi yuvaya girer. bir bakın bakalım bit falan var mı bu gece.

Geri