petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

bakıcı kanı, Ba, ino, falan gibi terimler kullanıyorsunuz. bunlar ne demek?

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve botaninko tarafından 18 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

1. botaninko

botaninko New Member

Beğenileri:
    0
    ara sıra yorumlarda görüyorum. nedir bu terimler, tanımını yapabilir açıklayabilir misiniz?

2. kayraa kirac

kayraa kirac Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    34
    Bildigim kadari ile cevap vermeye calisayim. Bakici kani dedikleri olay yavrularina bakabilme. Hani bazi kuslar yimurta yapar ya yatmaz yada yavrusunu beslemez ya o kusta bakico kani yoktur. Diger ba, ino dediginizi anlamadim eksik yazmis olabilirsiniz. Albino lutino felan var en yakin yazdiginiz yaziya bunlar kuslarin irki cinsi

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Nevzat Samet BAYKAL

Nevzat Samet BAYKAL Active Member
    Yönetici

Beğenileri:
    77
    "Ba" ne demek bilmiyorum. "Bakıcı kan" tanımını da [MENTION=15043]kayraa kirac[/MENTION] açıklamış zaten. "ino" teriminin anlamına da yaklaşmış. :) "İno" terimi tüm kırmızı gözlü kuşları kapsıyor. Bu terim sadece muhabbet kuşlarında kullanılmıyor örneğin ispinoz türlerinde de kullanıyor. Muhabbet kuşları açısından söylersek ino terimi albino (düz beyaz renkli kırmızı gözlü), lutino (düz sarı renkli kırmızı gözlü) ve fallow (düz beyaz ya da sarı olmamasına rağmen çeşitli renklerdeki kırmızı gözlü) muhabbet kuşlarını tanımlamak için kullanılıyor. Yani bir nevi şemsiye kavram.

4. botaninko

botaninko New Member

Beğenileri:
    0
    cevaplar için sağolun anladım şimdi. "ba" dediğim mesala bu konuda adam yazmış. dişi jumbo ba diye. bakıcı nın kısaltması olarak galiba.

http://www.muhabbetkusu.com.tr/yavru-jumbo-muhabbet-kusu-satanlar/jumbo-yavru-ba-40788.html

5. serhat usta

serhat usta New Member

Beğenileri:
    0
    ba isim soyisminin kısaltması.. [MENTION=15265]bunyamin[/MENTION] altay

#5 serhat usta, 19 Temmuz 2015
    Son düzenleme: 19 Temmuz 2015
  6. botaninko

botaninko New Member

Beğenileri:
    0
    muhahaha. hiç aklıma gelmezdi. sağol usta : )

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

1. bakıcı kısaltma