Karadeniz Pet

Biraz Önemli...

• Konbuyu başlatan Aziz SARI
  • Başlangıç tarihi
A

Aziz SARI

Guest
Merhaba arkadaşlar ,
Kuşumun dün akşam ki hali bu video daki gibiydi.

Muhabbet kuşum 4 - YouTube

Yalnız gece bir kanat çırpma sesiyle uyandım , kafese doğru yöneldim ışığı bir yaktım , iki kuşu da kafesin tellerine tutunuk halde buldum. gece birbirlerinden mi korktular artık naptılarsa . Sizce kuşumun yumurtlamasına bu durum engel olur mu veya yumurtlaması gecikir mi bu durumdan. ( Not : Sürekli bu durum meydana gelmektedir. Bu durumun bir çaresi veya çözümü varmıdır. Sürekli ışık açık halde de yatamam ki .. :) )

Cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim...

Bu konuda bilgi sahibi olan bir arkadaş yok mu acaba..

Arkadaşım öncelikle derhal o kafesi değiştirmelisin ! tellerindeki paslar kuşun bünyesine girdiği anda toksik zehirlenme yaratacak,ishal olacak,başka bir şey olacak sonra sen de yok suyuna kahve koyayım yok patates haşlayım derken kuşu kaybedeceksin..
sorununa gelince kafesin üstünü geceleri kapatıyomusun bilmiyorum ama normali kuşlar 9 dedin mi uyku modundadır üstlerini tülle örtebilirsin artı onlara kemirecekleri halat tarzı gaga taşı gibi şeyleri eksik etme kafesinde bunlar aynı zamanda kuşun elektriğini alan sakinleştiren nesnelerdir.

Arkadaşım öncelikle derhal o kafesi değiştirmelisin ! tellerindeki paslar kuşun bünyesine girdiği anda toksik zehirlenme yaratacak,ishal olacak,başka bir şey olacak sonra sen de yok suyuna kahve koyayım yok patates haşlayım derken kuşu kaybedeceksin..
sorununa gelince kafesin üstünü geceleri kapatıyomusun bilmiyorum ama normali kuşlar 9 dedin mi uyku modundadır üstlerini tülle örtebilirsin artı onlara kemirecekleri halat tarzı gaga taşı gibi şeyleri eksik etme kafesinde bunlar aynı zamanda kuşun elektriğini alan sakinleştiren nesnelerdir.

Kafesi değiştirmeyi ben de çok istiyorum ama bu kafese çok alışıklar ondan karışmıyorum. gaga taşı filan herşeyi var . tülle örtersem üzerlerini bu sorun kalkar mı ortadan.
Bir de sizce yumurtlama dönemini etkilemişmidir yaşadığımız bu olay . yani korkudan belki yumurtlamaz.

bu forumda bir arkadaş söylemişti "onlar isterse elinde bile çiftleşir".Sen yemini,suyunu,altını değiştirmek dışında birşey yapmayacaksın kafes senin boyundan yüksek bir yerde duracak ve onlara güvenli alan tanıyacaksın.
ve tahta papağan tünekleri var onlardan al 2,5-3 tl ve kafese bir tünek olacak şekilde yerleştir.
ve bir ipucu daha bu aralar nedense havuça saldırıyorlar..

bu forumda bir arkadaş söylemişti "onlar isterse elinde bile çiftleşir".Sen yemini,suyunu,altını değiştirmek dışında birşey yapmayacaksın kafes senin boyundan yüksek bir yerde duracak ve onlara güvenli alan tanıyacaksın.
ve tahta papağan tünekleri var onlardan al 2,5-3 tl ve kafese bir tünek olacak şekilde yerleştir.
ve bir ipucu daha bu aralar nedense havuça saldırıyorlar..

Havuçu bir haftadır veriyordum zaten..:)
Video yu izleyen arkadaşlar en geç 1 hafta içinde yumurtlar diyor du ama siz böyle bir cümleyi kurmayı bırakın telaffuz bile etmediniz. Dün geceki durum çok mu vahim bir durumdu acaba.. :(

dün gece abartılacak bir şey yok bence :)

Kuşların yanında ani ses çıkartacak bir şey varmı (buzdolabı gibi) ondan korkmuş olabilirler. Üzerlerini ince bir şeyle örtebilirsin veya tam tersi odaya gece lambası yakabilirsin oda kuşlarına kalmış.
Benim erkek kuş karanlıktan korkuyor dişi kuşta tam tersi karanlıkta ölü gibi uyuyor.

Kuşların yanında ani ses çıkartacak bir şey varmı (buzdolabı gibi) ondan korkmuş olabilirler. Üzerlerini ince bir şeyle örtebilirsin veya tam tersi odaya gece lambası yakabilirsin oda kuşlarına kalmış.
Benim erkek kuş karanlıktan korkuyor dişi kuşta tam tersi karanlıkta ölü gibi uyuyor.

:D gece lambası varda lamba açıkken uyuyamıyorlar. en iyisi ben bir tül alim bunlara..:)

Kimse yumurtlamasından bahsetmedi . Yumurtlamayacak mı yoksa dişi..

Kuşların kulakları daha hassas misal ani bir seste korkabiliyorlar.Gece sessiz bir odada uyumaları lazım.Kafesi değiştirmeni bende öneriyorum aynı şekilde benimde eski kafesime alışıktı kuşlar yeni aldığım kafesi eskisinin yanına koydum ama tüm malzemeleri de yeniye ekledim acıktığında giriyorlardı ona zamanla ona alıştılar eskisini kaldırdım.

Kuşların kulakları daha hassas misal ani bir seste korkabiliyorlar.Gece sessiz bir odada uyumaları lazım.Kafesi değiştirmeni bende öneriyorum aynı şekilde benimde eski kafesime alışıktı kuşlar yeni aldığım kafesi eskisinin yanına koydum ama tüm malzemeleri de yeniye ekledim acıktığında giriyorlardı ona zamanla ona alıştılar eskisini kaldırdım.

Peki yuvayı yeni kafese koyduğunuzda sıkıntı çektiniz mi.

Geri