Karadeniz Pet

Çiftim Hakkında Yorum Yapar mısınız?

• Konbuyu başlatan Ali Sami Ünal
  • Başlangıç tarihi
A

Ali Sami Ünal

Guest
Hayırlı Cumalar
Benim çift kuşlar biraz garip. Aslında Fıstık (erkek olan) sevecen, cana yakın ama dişi pek öyle değil, sert, saldırgan, geçimsiz vs. Aynı kafesteyken Fıstık dişiye yanaşmaya çalıştıkça dişi sinirleniyor, ısırmaya çalışıyor. Fıstık yem yerken rahatsız ediyor, marul falan verdiğimizde hemen dişi yemeye başlıyor, Fıstığa pay vermiyor. Bazen tünekten bile kovuyor :( Bende bu yüzden dişiye kızıyorum, bazen bağırıyorum, Fıstık yemek yerken Fındığı (dişi) uzak tutmaya çalışıyorum.
Ama dışarı saldığımda bu durum tamamen tersine dönüyor! Sürekli yan yanalar, sürekli birbirlerini öpüyorlar, kaşıyorlar, birlikte uçuyorlar, her şeyi birlikte yapıyorlar. Hatta birlikte kafama, koluma çıkıp beni dinliyorlar :D
Kısacası kafesin dışında çok iyi bir çift, kafesin içinde geçimsiz bir çift oluyorlar.Ne yapsam bilemedim? Siz ne dersiniz?

aynı durum bana oldu kuşçuyo sorduğumde sen bi düşün dedi senin evine dışarıdan bir insan geldi tanımadığın sen onu evinden kovmazmısın dedi kuşlarda öyle bir kuşu çiftleştirmek istiyosan ikitane kafas olucak evnde bitanesini o bitanesinide diyer kafesini e koyucaksın çünkü biraz alışacaklar sonra bitanedaha kafes alıcaksın ikisnide aynı kafese koyucaksın çünkü ikisde birbirinin kafesine sokmak istemez kuşların bir huyu var herşeyi hemen sahipleniyolarrr oyuzden üçüncü kafes alman lazım ikisinide aynanda sokucağın için benim kafeim diye kavga etmezlerrr :)

Kuşları iki ayrı kafese ayır 2 hafta birbirlerini göremeyecek şekilde ama bir biri seslerini durabilecek şekilde dursun 2 hafta geçtikten sonra dişiyi erkeğin durduğu kafese koyun dişi artık erkeğe üstünlük kuramayacaktır

aynı durum bana oldu kuşçuyo sorduğumde sen bi düşün dedi senin evine dışarıdan bir insan geldi tanımadığın sen onu evinden kovmazmısın dedi kuşlarda öyle bir kuşu çiftleştirmek istiyosan ikitane kafas olucak evnde bitanesini o bitanesinide diyer kafesini e koyucaksın çünkü biraz alışacaklar sonra bitanedaha kafes alıcaksın ikisnide aynı kafese koyucaksın çünkü ikisde birbirinin kafesine sokmak istemez kuşların bir huyu var herşeyi hemen sahipleniyolarrr oyuzden üçüncü kafes alman lazım ikisinide aynanda sokucağın için benim kafeim diye kavga etmezlerrr :)

Yalnız şunu demem lazım, erkek bende 1,5 yıldır. Dişi ise 6 ay önce geldi, yani erkek daha önce bendeydi.
Normalde aynı kafese koymuyordum ama 3 hafta önce dişi kendi başına erkeğin kafesine girdi. Erkekte kafese girince çıkmadılar, bende aynı kafeste bıraktım.
Ayrıca dişiyi (kendi başına erkeğin kafesine girmeden önce) 3-4 ay ayrı kafeste tuttum birbirlerine alışmaları için uzun bir süre bence bu.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:14 -->-> Daha önceki mesaj 13:08 --

Kuşları iki ayrı kafese ayır 2 hafta birbirlerini göremeyecek şekilde ama bir biri seslerini durabilecek şekilde dursun 2 hafta geçtikten sonra dişiyi erkeğin durduğu kafese koyun dişi artık erkeğe üstünlük kuramayacaktır

Peki teşekkürler

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:37 -->-> Daha önceki mesaj 13:14 --

Başka başlık açmadan buradan sorayım;
1. Dişi kuşun bana alıştığını düşünüyordum, çünkü kendi kendine elime çıkmaya başladı ama elime çıkınca elimin her yerini ıssırıyor ve çok canımı yakıyor. Durmuyor, deli gibi ıssırıyor. Bende ona bağırıyorum. Bunu nasıl düzeltebilirim?
2. Erkek dişiye yaklaşırken ulama tarzı bir ses çıkarıyor. Bu normal değil mi?

Yalnız şunu demem lazım, erkek bende 1,5 yıldır. Dişi ise 6 ay önce geldi, yani erkek daha önce bendeydi.
Normalde aynı kafese koymuyordum ama 3 hafta önce dişi kendi başına erkeğin kafesine girdi. Erkekte kafese girince çıkmadılar, bende aynı kafeste bıraktım.
Ayrıca dişiyi (kendi başına erkeğin kafesine girmeden önce) 3-4 ay ayrı kafeste tuttum birbirlerine alışmaları için uzun bir süre bence bu.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:14 -->-> Daha önceki mesaj 13:08 --

Peki teşekkürler

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:37 -->-> Daha önceki mesaj 13:14 --

Başka başlık açmadan buradan sorayım;
1. Dişi kuşun bana alıştığını düşünüyordum, çünkü kendi kendine elime çıkmaya başladı ama elime çıkınca elimin her yerini ıssırıyor ve çok canımı yakıyor. Durmuyor, deli gibi ıssırıyor. Bende ona bağırıyorum. Bunu nasıl düzeltebilirim?
2. Erkek dişiye yaklaşırken ulama tarzı bir ses çıkarıyor. Bu normal değil mi?
Ulama degil de farkli bir ses cikarir. Kur yapiyor erkek. Eger disin hazirsa yakinda ciftlesirler. Seninle de ugrasmazlar o zaman :)

Bugun ben yarin sen bana yardim edeceksin. Boyle ogrenecegiz dostum :)

Zarar verici boyutta olmadikca cok problem olmadigini dusunuyorum disilerin yapisinda genellikle hırçınlık ve isirma gibi seyler oluyor bizimkiler de bazen cok iyiler kur yapma besleme vs ama bazen de disi kovuyor yaninda ciyakliyor yem yerken onun oldugu yemlige geliyor kendi yemek istiyor

Yeni bi kuş aldığında onu başka bi kafese koy ve 3-4 gün yada 1 hafta diğer muhabbet kuşundan ayrı bi yerde gözlemleyebilirsin hastalık vs varmı diye sonra kuşları birleştirirsin ve çok büyük boyutta zarar vermiyolarsa birbirine bırakırsın onlar alışırlar birbirine

Zarar verici boyutta olmadikca cok problem olmadigini dusunuyorum disilerin yapisinda genellikle hırçınlık ve isirma gibi seyler oluyor bizimkiler de bazen cok iyiler kur yapma besleme vs ama bazen de disi kovuyor yaninda ciyakliyor yem yerken onun oldugu yemlige geliyor kendi yemek istiyor

zarar verici boyutta değil şükür, ama durum aynı anlattığınız gibi
yavru alabildiniz mi peki?

Yeni bi kuş aldığında onu başka bi kafese koy ve 3-4 gün yada 1 hafta diğer muhabbet kuşundan ayrı bi yerde gözlemleyebilirsin hastalık vs varmı diye sonra kuşları birleştirirsin ve çok büyük boyutta zarar vermiyolarsa birbirine bırakırsın onlar alışırlar birbirine

dişide hastalık yok şükür, güvenilir bir yerden alındı; dişi geldiğinde yaklaşık 10 gün farklı kafeslerde yan yana koyduk alışsınlar diye ve aradan 6 ay geçti

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:40 -->-> Daha önceki mesaj 12:32 --

Bugün tavsiye ettiğiniz üzere kuşları ayırdım ama çok kötü bir şey oldu. Ayırmadan önce erkek her zamanki gibi benimle oynuyordu, üstüme çıkıyordu, dinliyordu ama ayırdığım andan itibaren bana küstü. Şu an hala küs :(
Konuşmuyordu, bakmıyordu hatta. Ayırdığım andan itibaren küs, sürekli gözleri kapalıydı, tepki vermiyordu ve işin garibi sadece su içiyor ve boş yere yem kusuyordu.
Biraz önce kafeslerini açtım tekrar buluşsunlar diye ve hemen dişini yanına gitti. Şimdi uçuyor, ötüyor ama hala bana küs. Gelmiyor elime :(

normal bir şey dişi kuşlar erkeklere göre daha saldırgan olurlar

Geri