Karadeniz Pet

Dişi 7 tane yumurtladı

Batuhan SEZER

Meraklı Üye
Herkese merhaba,
kuşum başlıkta olduğu gibi 7 tane yumurtladı. İlk yumurta 15.08.2013 tarihinde geldi ve 2 gün arayla 7 tane yumurtladı ışıkla yumurtalara baktım 3 veya 4 tanesi dolu gibi (içinde damarlanma var ve pembe) duruyor diğer 3 tanesinin içi boş gibi( beyaz ve belli bir kısmı sarı) Sizce dişinin dolu yumurtalara rahat yatması için boşları alayım mı? Yoksa kalsın mı? Önerileriniz nedir bu süreçte?

Sakın dokunma yumurtalara bütün yumurtaları kırar sen sadece bekle birazdan daha yetkili üyeler tamamını anlatır ama sakın dokunma

Boşsa al fazladan yorma kuşu, doluları iyi ısıtsın.

Son yumurtalarda daha belli olmamıstır dolu ya da bos oldugu. En son yumurtadan 6 gün sonra yeniden kontrol et yumurtaları eger hala boş ise atabilirsin ama suan belli olmaz.

Bence alma diğer yumurtalar yeni olduğu için damarlanma olmamış olabilir. Bırak yatsın hepsinin üstünde, belki hepsi çıkar:)

Son yumurtanın üzerinden 4 gün geçti. Salı günü tekrar kontrol ederim. Hala boşsa alıcam. Hayvan boşuna ısıtmasın onları. Dolular iyi ısınsın bari :)

Hay maşallah diyorum siz ellemeyin anne zaten boş yumurtayı kırıcaktır.

Acaba kırar mı hiç bilmiyorum. Şimdi tam olarak ne yapayım bilemedim. Boş gibi gözükenleri on yumurtanın üzerinden 6 gün geçtikten sonra alayım mı?

Bu konu hakkında deneyimli kesin konuşabilecek biri varsa yardımcı olursa sevinirim. Konu sürekli güncel olup sayfayı meşgul etmesin :)

Anne zaten anlar boş yumurtayı ya . Sen hiç elleme derim

yumurta üstüne yatarken ve yavrular çıktıktan sonra yumurta maması yapmalı mıyım? Bu soruyu sormamın nedeni erkek sanırım yine çiftleşmek istiyor ve mama yaparsam sorun teşkil eder mi kaygısı.

Yumurtada yatan kuşa mamayı haftada 1 kez vermeniz yeterli ama yavrular çıktığı andan itibaren gelişimleri için gün aşırı mama vermenizi tavsiye ederim..

Bence 6 gunden snra hala boşsa alın.İlk yavru çıktıktan sonra her gun yumurta maması verin

Herkese yorumu için teşekkür ederim :) Bugün en son yumurtanın üstünden 8 gün geçti ve hala boş olarak tahmin ettiğim yumurtaları aldım umarım doğru tespit yapmışımdır sizle paylaşmak istiyorum fotoğrafları.

Müjdemi isterim :) Az önce yavruluktan ince bir bağırma sesi duydum ve erkeğinde yuvanın içinde olduğunu fark ettim. Merak edip baktım :) Meğersem ilk gözağrım yumurtadan çıkmış :) Şuan acayip derecede mutluyum gerçekten çok değişik bir duygu.
Size bir kaç soru soracağım bu konuyla ilgili kafama takıldı. Sorulara tek tek cevap vermeye çalışırsanız çok sevinirim.

1- İlk yumurtalarını 15.08.2013'te yaptılar son yumurta ise 27.08.13. Benim kontrol ettiğime göre ilk gelen 2 yumurta boştu. 3-4-5-6-7'yi kontrol etme fırsatım olmadı dişi yumurtladığı gün. Ankara'ya gidip geldim. Geldiğimde 7 yumurta vardı hepsini kontrol edince 3 tanesi aynen böyle resimdeki gibi olduğunu gördüm. Diğer 4'ü damarlı ve içinde hareket eden bir şey vardı. Eğer bu ilk çıkan 3. yumurta ise(ilk 2 yumurtanın boş olduğunu düşünürsek) 16. günde çıkmış oluyor bu sürede çıkması normal midir? Çünkü ben forumda okuduğuma göre çıkma süreleri 18-21 gün arasıymış. Anormal bir durum yok umarım?

2- Fotoğraflarını çektiğim yumurtalar boş mudur doğru tespit mi yapmışım?

3- Son olarak ilk yavrudan itibaren gün aşrı mama yapacağım. Fakat mamaya tarçın gibi kızıştırıcı şeyler koyuyorum bunları koymam yavru için sorun teşkil eder mi? Şimdiden teşekkürler...

Son düzenleme:
Müjdemi isterim :) Az önce yavruluktan ince bir bağırma sesi duydum ve erkeğinde yuvanın içinde olduğunu fark ettim. Merak edip baktım :) Meğersem ilk gözağrım yumurtadan çıkmış :) Şuan acayip derecede mutluyum gerçekten çok değişik bir duygu.
Size bir kaç soru soracağım bu konuyla ilgili kafama takıldı. Sorulara tek tek cevap vermeye çalışırsanız çok sevinirim.

1- İlk yumurtalarını 15.08.2013'te yaptılar son yumurta ise 27.08.13. Benim kontrol ettiğime göre ilk 2 yumurta boştu. 3-4-5-6-7'yi kontrol etmedim. Eğer bu ilk çıkan 3. yumurta ise 16. günde çıkmış oluyor bu sürede çıkması normal midir? Çünkü ben forumda okuduğuma göre çıkma süreleri 18-21 gün arasıymış. Anormal bir durum yok umarım?

2- Fotoğraflarını çektiğim yumurtalar boş mudur doğru tespit mi yapmışım?

3- Son olarak ilk yavrudan itibaren gün aşrı mama yapacağım. Fakat mamaya tarçın gibi kızıştırıcı şeyler koyuyorum bunları koymam yavru için sorun teşkil eder mi? Şimdiden teşekkürler...

Nazar değmesin

Anormal durum yok erken çıkma gelişimini tamamlar ve çıkar
Yumurtalara birdaha bak karanlıkta lamba ile boş ise al onları
Mamanın için nijer kızıştırıcı atarsan çiftlerin tekrar çiftleşir yavrulamaya devam ederle tavsiye etmiyoruz dişin dinlensin bu kuluçkadan sonra nijer atma yani

Nazar değmesin

Anormal durum yok erken çıkma gelişimini tamamlar ve çıkar
Yumurtalara birdaha bak karanlıkta lamba ile boş ise al onları
Mamanın için nijer kızıştırıcı atarsan çiftlerin tekrar çiftleşir yavrulamaya devam ederle tavsiye etmiyoruz dişin dinlensin bu kuluçkadan sonra nijer atma yani

çok doğru yavruların hepsi yuvadan atlayınca yuvalığı bile çıkar

Yorumun için teşekkürler. Yumurtaların fotoğraflarını çektim 8 gün içerisinde damarlanması gerektiğini düşünüyorum. Hala içinde ufak bir sarılık var yumurtalarda. Bende aldım üçünü. Yani yavrular varken mamaya tarçın koymam kızıştırmaz diyorsan sıkıntı yok :)

Resimdeki yumurtalar bos. Son bir kere daha kontrol et bos ise at. Ben mamalarin icerisine tarcin koyma taraftari degilim. Mama verme konusuna gelince de gun asiri vermende bir problem olmaz

Geri