Karadeniz Pet

Dişi en büyük yavruyu dövüyor

ylmz.anil

Yeni Üye
En büyük yavrum 21 günlük oldu normalde hiçbir sorun yoktu fakat dün yuvada bağrış çağrış olunca kontrol etmek istedim yuvalığın kapağını açınca dişi kuş dışarı çıktı fakat kapıdan içeriyi izlemeye başladı, en büyük yavru da yuvalığın kapısına kafasını uzatıp annesine baktı bu sırada dişi yavruyu ısırıp sağa sola salladı. Kapağı kapattıktan sonra dişi içeri girdi ve kıyamet koptu hemen tüm yavruları aldım bu sırada benim elimi de fena ısırdı. Yavrular titriyordu korkudan biraz bekletip geri koydum aynı şekilde bu sefer bir sıkıntı olmadı az önce de yavruları beslemiş mi diye bakacaktım yine büyük yavruya vurmaya başladı. Ben kapağı kapatınca kestiler.

Şimdiye kadar günde iki kere yavruları kontrol ederdim ve hiç bir sıkıntı yaşamamıştım ama dün yaşadığım olaydan sonra artık korkuyorum. Dişiyi ayırmalı mıyım, ne yapabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim, hiçbir yavrumu kaybetmek istemiyorum.

Dişiyi ayırın baba tek bakar yavrulara..

Dişiyi ayırın baba tek bakar yavrulara..
Abi erkek kuş şimdiye kadar yuvalığa girip yavruları hiç beslemedi yine de bakar mı bilmiyorum. Birde yasak var ikinci bir kafesim yok pazartesiye kadar bekleyebilirler mi? Mama verdikten sonra yavruları besledi sanırım, ama göstermiyor işte kafesi açınca sinirlenip dövüyor yavruları.

Forumda bir arkadaş büyük yavruları kafesin tabanına koymuştu sanırım erkek baksın diye böyle yapsam mı pazartesiye kadar?

Abi erkek kuş şimdiye kadar yuvalığa girip yavruları hiç beslemedi yine de bakar mı bilmiyorum. Birde yasak var ikinci bir kafesim yok pazartesiye kadar bekleyebilirler mi? Mama verdikten sonra yavruları besledi sanırım, ama göstermiyor işte kafesi açınca sinirlenip dövüyor yavruları.

Forumda bir arkadaş büyük yavruları kafesin tabanına koymuştu sanırım erkek baksın diye böyle yapsam mı pazartesiye kadar?
Yuvalığı sık sık açıp kapatmayın dişi kuş bundan rahatsız oluyor büyük ihtimalle, yavrular henüz küçük kafes içerisine bırakmayın.

Yuvalığı sık sık açıp kapatmayın dişi kuş bundan rahatsız oluyor büyük ihtimalle, yavrular henüz küçük kafes içerisine bırakmayın.
Tamamdır birde yuvadan normal ötme sesleri geldiğinde anneleri besliyordur değil mi?

Loş bir ışıkla yuvalığı gözlemledim biraz dişi yavrulara kusmuyor fakat kafalarını, kanatlarını falan kaşıyordu. Eskiden okuduğum bazı yazılarda yavruların tüylerini yolup kökündeki yağ dokusunu yiyebiliyorlarmış. Bundan da şüphelenmeye başladım yavrular bugün biraz daha halsiz gibi görünüyor fakat çıkartıp kontrol edemiyorum. Aç olan yavruyu sesinden anlayabilir miyim?

Anne kuş küçük yavruları besliyor fakat sanırım en büyüğünü beslemiyor çünkü annesi kardeşine kusarken annesini dürtüyor annesi ona vermiyor sonra da kardeşinin ağzından yem almaya çalışıyor. Sürekli ağzını açıp kapatıyor yuvanın içinde aç susuz kalmış gibi. Elimle baktığımda kursağı dolu gibi geldi bana fakat birde siz baksanız elimden geldiğince hızlı olup bunları çekebildim. Umarım belli oluyordur.
Screenshot_2020-12-19-22-43-27-37.jpg

Ekli dosyalar

• Screenshot_2020-12-19-22-46-27-63.jpg
    Screenshot_2020-12-19-22-46-27-63.jpg
    618.6 KB · Görüntüleme: 21
Çok teşekkür ederim gerçekten böyle üst üste mesaj yazıp rahatsız ediyorum ama gerçekten çok endişeleniyorum. Yirmi gündür yavruları çok benimsedim onlara bir şey olursa çok üzülürüm.
Birde attığım fotoğraflarda cinsiyeti belli oluyor mu?

Yeme düsene kadar cinsiyet tam net belli olmaz yeme düstükten 1 hafta sonra net bir sey söyleriz ama ondada yanılma payı vardır cok az da olsa

Bu sabah uyandığımda en büyük yavru yuvadan atlamıştı tabana yem koydum, yemi ağzına alıyor fakat kıramıyor ve düşürüyor ama yeme ilgiliydi biraz gözlemledim annesi yuvadan çıktığı zaman yavrunun yanına gidiyordu ve yavru çığlık atıyordu bu bir kaç kere tekrarlanınca yavruyu tekrar yuvalığa koydum ve annesi kabul etti şuanda da kursağı dolu. Acaba yavru kendisi mi çıktı yoksa annesi mi attı, yavruyu yuvaya tekrar koymam yanlış mıydı?

Yavruyu koya bilirsiniz harici olarak yere düsen kusu anne baba döverek yem kırmayı ogretir korkulcak bir sey yok bu durumda 24 günlükse kendi atlamistir merak ediyordur anne baba öldüresiye dövmüyor ise müdehale etme hersey yolunda

Yavru kuşlar kaç saat beslenmezse ölürler? Tüm yavrularım iki üç gündür kursakları boş gibi yani önceden torba gibi sarkıyordu şimdi ne sarkma var nede başka bir şey. En büyük yavru yuvanın kapısından dışarıya bakıyor babası hiç yaklaşıp ilgilenmiyor onunla. Annenin de beslediğine şahit olmadım kaç gündür. Bu arada yavrulara zarar vermiyor anne kuş.

Kursak kontrolü yaparken neye dikkat etmeliyim?

Geri