Karadeniz Pet

Dişi kuşumun yaşı ve sağlığı hakkında

JRV

Meraklı Üye
Merhabalar, adım Volkan. Muhabbet kuşları ile birlikteliğime uzun süre ara verdikten sonra bir yıldır şeker mi şeker erkek kuşumuz ile yeniden bu heyecana ortak oldum. Birkaç gün önce daha fazla yalnız kalmaması için ona bir dişi arkadaş edindik. Satın alırken kuşun ayını/yaşını sormayı unuttum ve daha sonra mağazaya geri döndüğümde tüm akranları satılmış, o nedenle hatırlayıp net bir şey söyleyemediler. Sizce bu güzel hatun kaç aylık ya da yıllıktır? Yardımınız için şimdiden teşekkürler.
DSC_0052.JPG
DSC_0056.JPG
DSC_0057.JPG

Kuş yaşında bir dişiye benziyor ancak sağlıksız olduğu duruşundan keyifsizliğinden belli

• Beğen
Tepkiler: JRV
Kuş yaşında bir dişiye benziyor ancak sağlıksız olduğu duruşundan keyifsizliğinden belli

Cevap için teşekkürler, satın alırken ben de farketmiştim biraz toplu ve durgun bir kuş olduğunu ancak oğlum çok istedi ve satıcı da hasta olmadıklarını söylemişti, ben de kuşa şans vermek istedim. Yemesi güzel, arada ishali oluyor ama normal yaptığı da oluyor. Dışarı salıyorum her gün, başlarda uçma performansı çok kötüydü ama giderek düzeliyor. Umarım toparlar kısa sürede çünkü kuşu çok sevdik. Her türlü öneri ve görüşlerinize açığım.

Evet çocuğunuz istemiş ama çaktırmadan yönlendirme yapsanız bence daha iyi olurmuydu acaba diye düşündüm. Çünkü kuşu kaybetme gibi bir durumda küçük kardeşimiz bunun tramvasını yaşayabilir ve çok üzülür. Umarım öyle birşey olmaz tabi de aklıma bir anda bu geldi.

• Beğen
En az yarım saat gözlemledim satın almadan önce ama oradaki kuşların hemen tamamı durgundu ve yarı uyur durumdalardı (ki burası İzmir'de iyi bilinen bir petshop). Öncesinde de çevredeki tüm üreticilerle görüştüm ama uygun kuşları yoktu ellerinde. Toparlayacağını düşünmüştüm ama şimdi siz böyle söyleyince üzüldüm, acaba geri mi vermeliyim?

Bu kadar tombul bir kuş ilk defa gördüm :) umarım en kısa zamanda toparlar

• Beğen
Yanlış anlamayın sakın bizleri. Ben pek anlamıyorum kuştan filan ama hani bana göre kuş biraz yaşlı. Bir de sürekli böyle durgun ve kabarık durması da hastalık belirtisi. Toparlamazmı toparlar ama o fiyata sağlıklı kuş almak varken neden hasta olduğundan şüphe duyulabilecek kuş alalım da satana para kazandıralımki? Hadi sizi pas geçiyorum siz de ölse üzülürsünüz ama geçer. Kardeşimiz üzülmesin diye dedim ben. Hoş belki toparlar kuş inşallah bunu da bilemeyiz tabi

• Beğen
Yeniden merhaba, işte tüm gün kaygılı bekleyiş sonrası eve geldiğimizde kuşun ishalinin geçmiş olduğunu farkettik. Petshopla görüştüğümde geri almayı kabul etmişlerdi ancak oğlum çok ağladı geri vermememiz için. Hala durgun, durgunken tüyleri hala kabarık, uçmayı çok sevmiyor, daha çok ev gezmesi dışında pek aktivitesi olmayan hanımlar gibi oturmayı seviyor ama iştahı iyi, popo tüyleri tertemiz, tüyleri canlı ve parlak. Kuyruk ve kanat tüyleri biraz pis gibi ama sanırım kötü bakım koşullarında kalmış. Yeni evine daha alışıp, biraz daha toparlanıp banyo yapana kadar idare edeceğiz böyle.

Flagyl şurup almıştım ama sanırım şimdilik gerek kalmadı gibi. Gaga ucu uzun gibi, kesmek gerekiyor sanırım.

Yeni fotoğraflar çektim. Yaş tayini ile ilgili edindiğim bilgilere göre kuş çok yaşlı olsaydı gözünde irisinin beyaz-gri hale şeklinde olması gerekmez miydi? Yetiştirici olmadığımdan tecrübem yok bu konuda maalesef.

Yarın kesin bir karar vermem gerekecek, ya oğlumu ve kendimizi bir şekilde ikna edip kuşu geri vereceğiz, ya da tümüyle sağlığına kavuşmasını ümit edip gereken her şeyi yapacağız. Güzel bir yeni kafes ve çok çeşitli yemler-mamalar satın aldık bu forumun da değerli katkıları sayesinde :)

DSC_0051.JPG
DSC_0054.JPG
DSC_0060.JPG

Şimdi benim de tecrübem pek yok anlamam aslında yaşıymış hastalığıymış filan. Ama ne bileyim bakınca bana yaşlı gibi görünüyor. Gözleri her kuşta dediğiniz gibi olmuyor benim de çekinik parçalı bir kuşum var. Yani %90 ı beyaz %10 kadarı mavi onun da gözleri sim siyah ve beyaz kısmı hiç görünmüyor. Sizin kuş ta açık renkli belki bu yüzden gözlerinin beyazı görünmüyordur. Anlaşılan o ki ailecek kuşu fazlasıyla benimsemişsiniz. Karar değiştirmeniz zor görünüyor. Eğer olur da ileride kötü bir durumla karşılaşırsanız oğlunuz görmeden atarsınız ve kaçtığını filan söylersiniz. Renkleri çok güzel kuşun. Madem isali de geçti düzelir tamamen. Yeni olduğu için haraketsizdir. Bir de kuş dişi, zaten hiç bir zaman erkekler kadar aktif olmayacak ama alışır biraz daha zamanla..

• Beğen
Kuşta sanırım biraz yağlanma var. Suyuna 5-6 damla elma sirkesi karıştırın ve bir süre sade yem verin diyete girsin :)

Uçmaya uçmaya yağlanma yapmış petshop'ta sanırım. Bol bol uçmasını sağlamalısınız, kovalayın demiyorum tabi ama şöyle en azından birkaç tur atsın günlük, zamanla formuna kavuşur, Tombiş Hanım :)

• Beğen
Kuşunuz çok yaşlı değil ama yavru da değil tabiki. Biraz bakımsız ama madem onu çok sevdiniz, gerekli bakımları yaparak sağlığına kavuşturabilirsiniz. Biraz yağlanma var. Kafes dışına çıkarıyorsunuz sanırım, bu yüzden kısa zamanda düzeleceğini düşünüyorum. Bu arada arkadaşlar yazmış ama benden bir eğitimci tavsiyesi, akla getirmek istemem ama oldu ki kul hayatını kaybetti, sakın çocuğunuza yalan söylemeyin, uygun dille anlatıp, isterse bir süre sonra (hemen olmasın) kendisine istediği bir kuşu alabileceğinizi söyleyin. Ama siz yine de kötüyü aklınıza getirmeyin.

Kuşunuz çok yaşlı değil ama yavru da değil tabiki. Biraz bakımsız ama madem onu çok sevdiniz, gerekli bakımları yaparak sağlığına kavuşturabilirsiniz. Biraz yağlanma var. Kafes dışına çıkarıyorsunuz sanırım, bu yüzden kısa zamanda düzeleceğini düşünüyorum. Bu arada arkadaşlar yazmış ama benden bir eğitimci tavsiyesi, akla getirmek istemem ama oldu ki kul hayatını kaybetti, sakın çocuğunuza yalan söylemeyin, uygun dille anlatıp, isterse bir süre sonra (hemen olmasın) kendisine istediği bir kuşu alabileceğinizi söyleyin. Ama siz yine de kötüyü aklınıza getirmeyin.
Evet ölüm de hayatın içinde. Bunu çocuğa yaşına uygun şekilde nasıl anlatılması gerektiğini bir uzmandan öğrenip, çocuğunuzla konuşabilirsiniz. Doğru şekilde yaklaştığınızda onlar da ölümle başa çıkabilirler. Mesele çocuğun gelişim özellikleri hakkında bilgi sahibi olup ona göre yaklaşmak. Dolayısı ile kuşun ölmesinden çok da korkmayın.

• Beğen
Değerli düşünceleriniz için teşekkürler. Dişi kuşumuzu (Maviş) her gün uçuruyoruz, yaklaşık iki saat dışarıda kalıyor. Uçma performansı belirgin düzeliyor, artık yeşil cengaverin (Kuşi) peşinden daha uzun süre uçarak takip edebiliyor. Yemesi gayet güzel, hatta biraz obur :) Yeni kafesimiz gayet geniş ve artık hımbıllık yapamayacak, sürekli hareket etmek zorunda. Kafeste kızıl dal darı, Psittacus micro, Gold Wings yem karışımı, yulaf, Nijer tohumu, aspur, Quik yem, ballı meyveli kraker, Gold Wings mama (pek sevdikleri söylenemez, kupkuru bir şey) ve sularında vitamin mevcut. İshali tamamen düzeldi, biraz daha hareketli ama yine de durduğunda tüyleri kabarık oluyor. Kafeste pek Maviş'le ilgilenmeyen oğlumuz dışarıda pek bir kur yapıyor hatta bugün birkaç kez üstüne çıkmaya çalıştı ama hatun zaten anca toparlanıyor, kızışmadan eser yok haliyle, hiç taviz vermiyor delikanlıya. Yine de anlaşmaları ve kavga etmemeleri bizim için olumlu. Zamanla daha iyi bir eş olacağını düşünüyoruz. Ölüm fikrinden her geçen gün uzaklaşıyoruz. Umarım böyle sürer :)

DSC_0077.JPG

Kafes gibi bi kafesiniz var gerçekten. Ayrıca başka bir kuşunuz olduğunu bilmiyordum. Çocuklar tek kuşun kaybında daha çok üzülüyor. Yok o kuşa bişey olmayacak olsa şimdiye belli ederdi kendini.. Maşallah diyelim

• Beğen
Geri