Karadeniz Pet

Dişi yumurtalara yatmıyor!

Ömer TUNÇ

Yeni Üye
Merhaba benim bir çift muhabbet kuşum var. Dişi 1,3,5,10 Ocak'ta yumurtladı. Son yumurtadan sonra hiç yuvalığa girmedi neredeyse iki gündür kafeste put gibi duruyorlar. Yumurtlar dolu onun için heba olacak diye üzülüyorum. Ne yapmalıyım tecrübeli arkadaşar yardımcı olursa sevînirim. Tabi iş işten geçmîş de olabilir sanırım değil mi?

Konuyu güncel tut üstad bende merak ettim bunun cevabını yeni birşey öğrenmiş oluruz

Kuşunuz bir durumdan dolayı kuluçkayı sonlandırmış olabilir bit rahatsızlık kafes içi değişim yuvaya sonradan talaş koyma vs. İnşaallah yatmaya devam eder

Başka yumurtalı çift varsa, yumurtaları onun altına kaydırabilirsiniz

yumurtaları kaydırma imkanınız varsa başka kuluçkadaki kuşun altına koyun yazık olmasın yumurtalara

4. Yumurtayı yaptığında sadece bir yumurta gördüm yuvada. Kırdı mı diye merak edip yuvalığı çıkarıp baktım ilk üçü kenarıya koymuşlar. Öyle olunca yumurtalara baktım boş mu diye ikisi doluydu. Sonra taktık yuvalığı ama dişi bir daha girmedi yuvaya. Nedeni benim. Ama bir çaresi var mı diye sordum başka da çiftim yok koysam yumurtaları. Belki şuan bozulmuş da olabilirler. Havalar soğuk vs.
Tüm cevaplar için teşekkür ederim

Dişi kuş yuvalığa girmiyorsa yumurtaları kafesin içine taşıyın bence.Folluk tarzı birşeyin içine koyup kafesin içine koyup gözlemleyin.

Bir ihtimal kafes içinde tekrardan yumurtalara yatabilir.

2 gündür hiç yatmıyorsa,oda sıcaklıgı nasıldır bilmiyorum ama yumurtalar bozulmuş olabilir.. İlk kuluçkasımı ? Hüseyin bey'in önerisi banada mantıklı geldi,bi deneyin..

Benim arkadaş 1 tane yumurta aldı disi kuş ustune yatmadı oda yumurtayi attı aradan 4 gun geçmesine ragmen başka yumurta almadı.
Inşallah sizinkiler bozulmamıştır.

Geri