Karadeniz Pet

Dişi yuvalığa girmeye başladı, dişi yanaşınca erkek kaçıyor

Mustafa Murat KARACAKAYA

Paylaşımcı Üye
Eş tuttuklarını düşündüğüm çiftimden dişi olanı yuvalığa girmeye başladı.
Erkeğe de sanki kur yaparcasına gelip konuşuyor.
Yem almak istiyor ama, erkek başını çekiyor.
Sonra da erkek kur yapmaya başlıyor ama erkek kur yaparken dişinin olduğu yerde kalması gerekiyor çünkü yaklaşınca erkek kaçıyor.
Dişi yaklaşmazsa yemleşiyorlar falan ama.
Erkek iki yaşında ve eş alalı yaklaşık bir ay oldu.
Suluğa kur yapıyor, çiftleşmek istiyor ama dişiden korkuyor.
Bir de dişi başını eğdiğinde sanırım ayağını ısıracağını düşünüp çırpınıyor erkek.
Belki de daha önce ısırmış olabilir.
Ne olacak bu erkeğin hali, bu korkaklığı.
Benden korkmuyor, kuştan korkuyor.
Eş tutmamış olabilirler mi?
Bu arada ikisi de kızışkın...

Son düzenleme:
aynı durum bendede var ikiside kızgın benim erkekte kur yapıo suluga felan 1 haftalıgına ayırdım ikisini bakalım

Bizim erkek çok korkak [MENTION=2271]g0rky06[/MENTION] Bey.
Acayip hareketli ama, dişi yaklaşınca korkup kaçıyor.
Sürekli suluk değiştirir oldum, eşi olarak gördüğünden.
Kafeste oyuncak olmasın derler eşiyle ilgilenmesi için ama suluğu da çıkaracak halim yok ya :D
Ayırırken birbirlerini görecek şekilde mi ayırdınız, görmeyecek şekilde mi?

Kuşlarınızın fotoğrafları var mı ayırdığınız da da birbirlerini görmemeleri daha iyi olur daha iyi kızışırlar

Resim ekledim [MENTION=2216]Yusuf Kürşat AKKUŞ[/MENTION] Bey.
Bir de dişinin yaşı ve genel sağlık durumu hakkında ne söyleyebilirsiniz?

Maşaallah kuşlarınız güzel ve kızışkın dişinizin sağlık durumu da iyi. yaş konusunda emin olmamakla beraber 1 yaştan civarı olduğunu düşünüyorum.. Şayet farklı bir kafesiniz varsa dişiyi ayırın erkek bu kafeste kalsın 1 hafta 10 gün sonra dişiyi tekrar kafese atın ve izleyin o zaman size ipuçları vereceklerdir.

[MENTION=2216]Yusuf Kürşat AKKUŞ[/MENTION] Bey, dişi sık sık yuvalığa giriyor.
Ayırmam strese girmesine sebep olabilir mi?
Çünkü bir ara erkeği başka eşe atmak için bu dişiyi ayırdığımda başını kafes tellerine falan sürmeye başladı, korkmuştum.
Hemen geri yanyana koydum.
Ayırırsam yuvalık şimdiki kafeste mi kalsın?
Bir de ayırırsam özel bir diyet uygulamam gerekir mi mama vs?
Haftada bir mama veriyorum şu an.
Bir de ikisi de tüy dökümündeler sanırım, diyet uygulamam gerekirse zararı olur mu?
Teşekkür ediyorum bu arada.

Kuşlarınızda çiftleşme belrtileri yok ise erkeğinizi yuvalığın olduğu kafese bırakın dişinizi başka bir kafese ayırın 1 hafta 10 gün geçsin orada bakımlarına devam edin yemleri suları ve hafta da bir mamaları.. daha sonra dişinizi erkeğin olduğu yuvalıklı kafese atın ve ilk izlenimlerinizi bize aktarın

Dişi arkasına yanaştırmıyor.
Erkek eskisinden daha cesaretli ama.
Yemleşmeler sıklaştı.
Erkek gagasına vurarak konuşuyor ama yem pek vermiyor.
Dişi de buna kızıp vuruyor.
Bazen dişi erkek gibi kur yapar gibi yapıyor.
Çok üzerine gidince erkek kaçıyor.
Çoğu zaman da erkek kur yapıyor.
Erkek yeni suluğa da kur yapmaya başladı sanırım, dişi erkeği kıskanıyor gibi, suluğun yanına gidiyor.
Bu arada bir aydır beraberler.
Sizce bu bilgiler ışığında ayırmalı mıyım?
Çiftleşme belirtileri yok gibi [MENTION=2216]Yusuf Kürşat AKKUŞ[/MENTION].

Bence kusların zamanı zamana bırakarak herseyin yola girecegini dsünebiliriz sans verin biraz bence Masallah kuslarınıza

Bence kusların zamanı zamana bırakarak herseyin yola girecegini dsünebiliriz sans verin biraz bence Masallah kuslarınıza

Benim sıkıntım erkeğin tavırları Muhammet Bey.
Yavru almak tabii ki isterim ama.
Öncelikli hedefim kuşların mutlu olmaları.
Kuşun eş ister halleri olunca eş aldık.
Yoksa tek bakacaktım.
Ama dişiden korkuyor gibi.
Bu kaçıncı eş oldu.
Yemleşiyorlar ama birbirlerini kaşıdıklarını hiç görmedim.
Dişi yem almak için yanaşıyor ama erkek kaçınıyor geri çekiliyor.
Hala gidip suluğa, gaga taşına kur yapıyor.
Ne evcil ne eş istiyor arada kaldı hayvan.
Çırpınışlarım ondan.

1 ay kadar oldu ve kusmalar kaşımalar vs olmadıysa hala birbirlerinden kaçıyorsalar bi ayırın derim sesleri rahatsız edebilir sizi.. Ben olsam bu şekilde ayırırdım hatta ayırıyorum da.

1 ay kadar oldu ve kusmalar kaşımalar vs olmadıysa hala birbirlerinden kaçıyorsalar bi ayırın derim sesleri rahatsız edebilir sizi.. Ben olsam bu şekilde ayırırdım hatta ayırıyorum da.

Kusmalar var hocam ama kaşıma görmedim hiç.
Kur da yapıyorlar birbirlerine, ama erkek genel olarak ürkek davranıyor.

Benim sıkıntım erkeğin tavırları Muhammet Bey.
Yavru almak tabii ki isterim ama.
Öncelikli hedefim kuşların mutlu olmaları.
Kuşun eş ister halleri olunca eş aldık.
Yoksa tek bakacaktım.
Ama dişiden korkuyor gibi.
Bu kaçıncı eş oldu.
Yemleşiyorlar ama birbirlerini kaşıdıklarını hiç görmedim.
Dişi yem almak için yanaşıyor ama erkek kaçınıyor geri çekiliyor.
Hala gidip suluğa, gaga taşına kur yapıyor.
Ne evcil ne eş istiyor arada kaldı hayvan.
Çırpınışlarım ondan.

Benim de o şekilde bir erkek kuşum var. 8 ay kadar oldu tık yok. Dişi yaklaşıyor erkek kaçıyor. Kendisi isterse dişiye yaklaşıyor bazen yem veriyor ama gerisi yok. Dişi kızıştı gagası kahverenginden siyaha döndü neredeyse aylarca ve erkekte iş yok. Ben umudu kestim ve bir çift daha aldım. Yeni aldıklarım çok iyiler. Dişiyi de erkeği de kendim seçtim. 15 gün kadar oldu birbirlerini kaşıyorlar. Erkek sürekli besliyor dişiyi. Dişi sadece erkek ayak attığında hafif gaga savuruyor o kadar. İnat ettim en az 6 yavru büyütecek bir çifte sahip olacağım inşallah. :D

Benim de o şekilde bir erkek kuşum var. 8 ay kadar oldu tık yok. Dişi yaklaşıyor erkek kaçıyor. Kendisi isterse dişiye yaklaşıyor bazen yem veriyor ama gerisi yok. Dişi kızıştı gagası kahverenginden siyaha döndü neredeyse aylarca ve erkekte iş yok. Ben umudu kestim ve bir çift daha aldım. Yeni aldıklarım çok iyiler. Dişiyi de erkeği de kendim seçtim. 15 gün kadar oldu birbirlerini kaşıyorlar. Erkek sürekli besliyor dişiyi. Dişi sadece erkek ayak attığında hafif gaga savuruyor o kadar. İnat ettim en az 6 yavru büyütecek bir çifte sahip olacağım inşallah. :D

Boş yere rüya görme diyorsunuz yani...

O zaman şöyle yapalım biraz daha zaman tanıyalım bu çiftimize eğer bi ilerleme olmazsa dişiyi ayırıp tekrar birleştiririz

Ben boşa bekledim. iyi de anlaşıyorlar aslında ama erkekte iş yok. Zavallı dişinin şu anda gagası beyaz oldu. Umarım seninkiler benimki gibi olmazlar.

Öncelikle merhaba yeni konu acmiyim şuraya hemen soriyim dedim abim arkadşından bir erkek kuş almış dişisinin yanına şu an ilgilenemediği için bana bıraktı öpüşüp koklaşıp birbirlerini kaşıyorlar 1 haftadır felan beraberler heralde benimde 6-7 aylık bir erkek kuşum var aynı odada birbirlerini ayrı kafeste görmeleri sorun olurmu ayrı odayamı koymam lazım birde dişinin gagası illa siyahlaşmışmı olması gerekmektedir çiftleşmesi için bunları da cevaplarsanız sevirim resimlerini çekersem buraya atarım veya yeni konu açarım teşekkürler.

Geri