Karadeniz Pet

dışkıda sürekli yem var?

samikdem

Yeni Üye
Arkadaşlar forumda aradım ama tatmin edici bir cevap bulamadım benim 3 aylık kuşumun dışkısında herdaim yem taneleri var...Kuş ishal değil hareketlerinde hiçbir gariplik yok, kabarma veya durgunlukta yok keyfi gayet yerinde...Acaba diyorum bağırsaklarında mantar kaynaklı bir hastalık mı var kuruma denilen hastalık genelde gıdalardaki besini alamamaktan kaynaklanıyor deniliyor kuş şimdilik şen şakrak görünse bile ilerde eriyip gitmesin? Aşağıya temsili bir resim ekledim görüntü hemen hemen aynı sayılır

Son düzenleme:
Kum kalamar eksikliğinden olabilir belki öğütemediği kesin

Bence taşlıgında kum yok ondan olabilir yemlerini öğütemiyor olabilir.

Arkadaşlar kullandığım yem bonnie marka aynı zamanda kuş kumuda kullanıyorum onunda markası bonnie alçıdan yapılmış gaga taşı da var kafeste yani kuşun ihtiyacı olan herşey önünde arasıra kumdan yediğinide görüyorum.Ne yapacağım şaşırdım kaldım?

Bonnie markasının iyi bir marka olmadığını okumuştum, yemini değiştirmeniz çözüm olabilir belki

kuş kumu kullanmıyorsanız kullanmaya başlayın eger kullanıyorsanız farklı bir yem kullanın

Böyle bir bir bilgi buldum,İnşallah en kısa zamanda sağlığına kavuşur kuşunuz;
Dışkıda sindirilmemiş taneler :
Bu durum kursak veya midede çok ciddi bir rahatsızlığın belirtisidir.Bu rahatsızlığa maruz kalan kuşlar anormal derecede yem tüketmelerine rağmen kısa sürede zayıflar ve halsiz düşerler.
Olası nedenleri :
Papağanlarda –bir Virüs sayesinde meydana gelen ve tedavisi mümkün olmayan Neurogene Midedelatasyonu hastalığı.
Muhabbet ve diğer kuşlarda -Megabakteri,Mantar enfeksiyonları
Alıntıdır

geçmiş olsun

Böyle bir bir bilgi buldum,İnşallah en kısa zamanda sağlığına kavuşur kuşunuz;
Dışkıda sindirilmemiş taneler :
Bu durum kursak veya midede çok ciddi bir rahatsızlığın belirtisidir.Bu rahatsızlığa maruz kalan kuşlar anormal derecede yem tüketmelerine rağmen kısa sürede zayıflar ve halsiz düşerler.
Olası nedenleri :
Papağanlarda –bir Virüs sayesinde meydana gelen ve tedavisi mümkün olmayan Neurogene Midedelatasyonu hastalığı.
Muhabbet ve diğer kuşlarda -Megabakteri,Mantar enfeksiyonları
Alıntıdır

Eğer burda bahsedilen virüsten dolayı yemleri sindiremiyorsa durum çok kötü...Acaba küçük olması veya arasıra normal dışkılaması iyi bir işaret değilmidir hiç mi bilen yok arkadaşlar bu sorunun çözümünü ya

Son düzenleme:
Eğer burda bahsedilen virüsten dolayı yemleri sindiremiyorsa durum çok kötü...Acaba küçük olması veya arasıra normal dışkılaması iyi bir işaret değilmidir hiç mi bilen yok arkadaşlar bu sorunun çözümünü ya

Megabakteri teşhisi bildiğim kadarıyla tahlil yapılarak konulabiliyor. Bunun için ilk önce tahlil yapılmalı daha sonra tedavi uygulanmalıdır.

Aynı sorun benim kuştada var şöyle bişey dene aspur ve sadece acaba ondada boyle yem taneleri olacak mı benim kuşa bi kaç gündür aspur veriyorum sorun yok gibi ama darı yediğinde resimdeki sorun oluyor birkaç gün daha gözlem yapmam lazım bakalım belki darıyı sindiremiyor olabilir ya da yemde sorun olabilir diyecem ama erkekte bi sıkıntı yok.

Megabakteri teşhisi bildiğim kadarıyla tahlil yapılarak konulabiliyor. Bunun için ilk önce tahlil yapılmalı daha sonra tedavi uygulanmalıdır.

Uğur abi bulunduğum ilde bu işi yapacak veteriner yok hattta yakın illerde bile olacağını zannetmiyorum.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:54 -->-> Daha önceki mesaj 16:52 --

Aynı sorun benim kuştada var şöyle bişey dene aspur ve sadece acaba ondada boyle yem taneleri olacak mı benim kuşa bi kaç gündür aspur veriyorum sorun yok gibi ama darı yediğinde resimdeki sorun oluyor birkaç gün daha gözlem yapmam lazım bakalım belki darıyı sindiremiyor olabilir ya da yemde sorun olabilir diyecem ama erkekte bi sıkıntı yok.

Abi deneyeceğim ama eğer sorun darıdaysa bundan sonra kuşa yem olarak hep aspurmu vereceğim...Mecburen doğal yem olarak darı verilmesi gerekmezmi.teşekkürler.

Ben sorunun kuştamı yoksa yemdemi olduğunu anlaman için şuanlık aspur verip gözlemen gerektiğini söyledim tabiki kendi yemi darıdır ama belki hayvan yemi kıramıyordur, kırıyordur ama bazılarını belki kırmadan yutuyordur ya da içerde sindiremiyordur onun için aspurla deneyip ondada hazmedilmemiş olduğunu görmen için önerdim sana.Başka marka yemle dene darıyı daha rahat kırabilir ya da en iyisi dal darı al onu kırması daha kolaydır kuş için daha küçük onları daha rahat kırar dal darı ver bide öyle gözlemle acaba onudamı sindiremiyor.Şuanda bendeki yemlikte darı kanarya yemi yulaf var hepsindende yediğini görüyorum bu arada proiyotikte kattım suyuna bir kaç gündür hazmedilmemiş dışkı görmüyorum bakalım ne kadar böyle sürecek sonra geçtiğine emin olursam kanarya yemini kaldırırım şuanda gözlemliyorum hayvanın dışkısını.

Benim kuşumun dışkısında da oluyordu bir ara tek tük sindirilmemiş darı. Allaha şükür geçti. Neden olduğunu anlamadım. Yemindeki aspuru artırdım. Çünkü aspuru sindiriyordu. Darı daha sert sanırım.

Son düzenleme:
Ben sorunun kuştamı yoksa yemdemi olduğunu anlaman için şuanlık aspur verip gözlemen gerektiğini söyledim tabiki kendi yemi darıdır ama belki hayvan yemi kıramıyordur, kırıyordur ama bazılarını belki kırmadan yutuyordur ya da içerde sindiremiyordur onun için aspurla deneyip ondada hazmedilmemiş olduğunu görmen için önerdim sana.Başka marka yemle dene darıyı daha rahat kırabilir ya da en iyisi dal darı al onu kırması daha kolaydır kuş için daha küçük onları daha rahat kırar dal darı ver bide öyle gözlemle acaba onudamı sindiremiyor.Şuanda bendeki yemlikte darı kanarya yemi yulaf var hepsindende yediğini görüyorum bu arada proiyotikte kattım suyuna bir kaç gündür hazmedilmemiş dışkı görmüyorum bakalım ne kadar böyle sürecek sonra geçtiğine emin olursam kanarya yemini kaldırırım şuanda gözlemliyorum hayvanın dışkısını.

Tamam bide öyle deneyeceğim çok çok teşekkürler.

Versele Laga, Vivid ve Quik marka yemleride dene. Bunlar kaliteli yemlerdir. Quik kendim kullanıyorum. 1,5 yıldır hiç sıkıntı yaşatmadı. Versele Laga ve Vivid piyasanın en iyileridir. Mavi boncuk ve Bonnie süpermarket markası bi ürün. Bence değerinin üstüne satıyorlar.

Geri