Karadeniz Pet

Durgunluk, Yem Yememe, Koyu Renkli Dışkı, Kafese Girmeme

Febr

Yeni Üye
Merhabalar,

Öncelikle yeni keşfetmiş olduğum bu platformun oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim.
Beş yaşındaki, dişi muhabbet kuşumda dün bir keyifsizlik farkettim.
Normalde cıvıl cıvıl olan, konuşan halinden eser yoktu.
Dışkısının normalden daha koyu bir renkte olduğunu gördüm.
Bunun üzerine yemliğini kontrol ettim ve olması gerekenden daha az miktarda kabuk gördüm. Yem yememiş.
Yeminde bir şey olabilir düşüncesiyle çöpe attım, kaplarını kaynar su ile yıkadım ve yeni yem koydum.
Bir süre takip ettim, oralı olmadı. Sadece seyahatlere giderken kafese astığım ballı kraker astım ve onu gördüğünde hemen yanına gidip yemeye başladı.
Ayrıca evdeki vitamin takviyesi (suluğa 10 damla eklenen) karışımından yaptım suluğuna, 2-3 damla da şırınga ile içirdim.

Bugün yine keyifsiz. Uçmasında sorun yok ama bir süre sonra kendini kabartıyor. Sabahtanberi kafesine hiç girmemiş, koltuğun üstünde kendini kabartarak tünemiş ve daha önce görmediğim bir dışkılama yapmış. (Normal dışkısı minicik, toplu iğne başı kadardır ve yine aynı formda kurur. Fakat su sefer yayılmış, hayvanın pençeleri dahi dışkıya bulanmış)

Konu açmadan evvel biraz araştırdım lakin birebir buna benzer bir şeye denk gelmediğim için yanlış bir şey yapmamak adına önerilen tedavileri uygulamadım.

İzmir'deyim ve şu ana kadarki tecrübelerime göre de İzmir'de kanatlı hayvandan anlayan insan yok. Çevremde götürdüğümüz kuşları tedavi edemediler, öldü.
Ama yine de tavsiyeleriniz olursa açığım.

Durumu anlatan bir video çektim

Zemindeki dışkıların birinde yem görünüyor ama gerçekten dışkıdan mı yoksa kenara köşeye gitmiş bir yem parçasının üstüne dışkı mı denk gelmiş, onu anlayamadım. İnceleyeceğim.

Yardımcı olursanız memnun olurum.

Selamlar,
Febr

Son düzenleme:
Video linkiniz yanlış, youtube'daki "my videos" kısmının linkini vermişsiniz. Videonun herkese açık paylaşım linkini vermelisiniz.
Bu sizden program isteyen bir arkadaşınıza usb'de sadece kısayolunu vermek gibi, neyse :)

Ayrıntılı dışkı fotoğrafları da paylaşmanız gerekmekte. Kuşlarda dışkılamalardan anlaşılıyor biliyorsunuz hastalık ihtimalleri.
Geçmiş olsun...

Video linkini düzelttim.
İnsanlık hali, hatalı paylaşım yapmışım. Vaktinizi aldığım için özür dilerim.

Ayrıca buraya da ekliyorum:

Tekrar teşekkür ederim.

Kuş bana ishal olmuş gibi göründü. Üşütmüş olabilir. Haşlanmış patates, pirinç suyu, kanarya yemi (aspur) ishale doğal yollardan iyi gelen şeylerdir. Şimdilik önlem olarak bir de elma sirkesi damlatın suluğuna 4-5 damla kadar. Vitamin vermeyin ishalken, iyi gelmediğini okumuştum.

Bir de papatya çayı içirin biraz, üşütmüşse rahatlatır hayvanı, ishaline de iyi gelir...

Tekrar geçmiş olsun.

Kuş bana ishal olmuş gibi göründü. Üşütmüş olabilir. Haşlanmış patates, pirinç suyu, kanarya yemi (aspur) ishale doğal yollardan iyi gelen şeylerdir. Şimdilik önlem olarak bir de elma sirkesi damlatın suluğuna 4-5 damla kadar. Vitamin vermeyin ishalken, iyi gelmediğini okumuştum.

Bir de papatya çayı içirin biraz, üşütmüşse rahatlatır hayvanı, ishaline de iyi gelir...

Tekrar geçmiş olsun.

Mesajınız ve iyi dileğiniz için teşekkür ederim.
Pirinç suyunu nasıl elde etmem gerekiyor? Bir de patates falan yemez bu kontes. Zorla mı yedirmeliyim? Kafesteki diğer yemleri mi almalıyım? Küçüklüğünden beri yeşillik bile göre korkup kaçıyor da, böyle şımarık büyümüş.

Diğer önerilerinizi de dikkate alacağım.

Selamlar

Bir tatlı kaşığı kadar pirinci bir çay bardağı su ile haşlıyorum ben ve sonra o suyu süzüyorum suluğuna koyuyorum. Günlük olarak değiştirin geçene kadar, aspur da çok etkili ishalin geçmesinde. Yiyebilecek olsa o haşlanmış pirinci de önüne koyabilirsiniz ama yemiyorsa pirinç suyu ve aspur ile çare buluyorum ben ishale :)

Salatalık ve marul vermeyin bir de bir süre, onlar da ishale neden olur çok fazla tüketirse...

Hocam bahsettiğiniz dışkıda sindirilmemiş yem var mı yok mu onu kontrol edin. Mantar hastalığından şüphelendim ben. Prinç suyu hastalık temelli ishallerde ishali geçici kesmek dışında faydası olmaz. Yem tanesi gördüğünüz dışkıyı yakından ve net çekip paylaşın.

Hocam bahsettiğiniz dışkıda sindirilmemiş yem var mı yok mu onu kontrol edin. Mantar hastalığından şüphelendim ben. Prinç suyu hastalık temelli ishallerde ishali geçici kesmek dışında faydası olmaz. Yem tanesi gördüğünüz dışkıyı yakından ve net çekip paylaşın.

Değerli hocam çok teşekkür ederim mesajınız ve yorumunuz için.
Takibini yapıp bildireceğim.

Selamlar...

Günaydınlar,

Dün gece kafese temiz havlu sermiştim, sabahki durum şu şekilde.

kuş1.JPG
kuş2.JPG
kuş3.JPG
kuş4.JPG

Ayrıca fotoğrafların büyük hallerini de paylaşıma açtım:

https://photos.app.goo.gl/BAssMhibWwboriw93

Umarım fikir verebilecek şekildedir fotoğraflar.
Herkese peşinen teşekkür ederim.

Selamlar

Evet şüphelerimde haklıymışım. Cocsi geel toz ilacından alıp kullanmanızı öneririm. Yarım suluğa mercimek tanesi kadar katıp 5 gün kullanın tedavinin 4. günü tüm ekipmanlarıyla birlikte kafes dezenfekte edilmelidir.

İyi haftalar,

İzmir'de yaşıyor olmanın olumsuzluklarına bugün yenileri eklendi.
Karşıyaka, Bostanlı, Mavişehir üçgeninde bu ilacı bulamadım. Zaten genel olarak da hoşuma gitmeyen esnafımız "bunu İzmir'de bulamazsın"ı geçti, "Türkiye'de bulamazsın"a kadar geldi. Ve genel olarak da Avidiare isimli bir çözelti tavsiye ettiler ki isminden anladığım kadarıyla sadece ishalle alakalı bir tedavi yardımcısı bu ilaç da.

Cocci Geel'i İzmir'de bulabileceğim bir yer tavsiye edebilecek olan ya da ilacı bana gönderme zahmetine girebilecek olan kimse var mıdır acaba?

Şimdiden teşekkürler,
Febr

Ecza depolarını arayıp sormadıysanız, oralara da sormanızı öneririm. Bu tür ilaçlar veteriner ilaçları oldukları için özel veteriner ilaçlarını tedarik eden ecza depolarında vardır. Şehrinizdeki ecza depolarını telefonla arayıp sorarsanız işiniz kolaylaşır.

Öncelikle teşekkür ederim.
Temas kurduğum depolar ellerinde olmadığını, olsa bile bana satış yapamayacaklarını belirttiler.
Şimdi ÖzVet isimli bir yerden haber bekliyorum.

Elbette ki dönmediler, ki dönüş yapmış olsalardı sürpriz olurdu.
Her ne kadar kuş iki gün öncesine göre daha iyi durumda olsa da yine de eskisi gibi neşeli değil.

Elinde bu üründen olup da ücreti karşılığında bana ulaştırabilecek olan kimse var mı acaba?

Şimdiden teşekkürler,
Febr

Elimde olsa ücrete gerek kalmadan yollardım ne demek. Ama malesef... Madem o ilacı bulamadınız bari eczaneden flagyle isimli ilaçtan alın. Reçetesiz veremeyiz derlerse verilebiliyor okutmalarını isteyin. O da olmadı diyelim mikostatin ve trifuculan şurup alın. Sabah akşam bir damla damlatın ağzına 7 gün boyunca.

Elimde olsa ücrete gerek kalmadan yollardım ne demek. Ama malesef... Madem o ilacı bulamadınız bari eczaneden flagyle isimli ilaçtan alın. Reçetesiz veremeyiz derlerse verilebiliyor okutmalarını isteyin. O da olmadı diyelim mikostatin ve trifuculan şurup alın. Sabah akşam bir damla damlatın ağzına 7 gün boyunca.
Hocam ilginize müteşekkirim.

3 farklı eczane de ilacı veremeyceğini söyledi, lakin biri serum olanını vermeye ikna oldu.

100 ml üründe 500 mg metronidazol, 150mg disodyum fosfat, 45 mg sitrik asit monohidrat, 740 mg sodyum klorür bulunam bir çözelti var şu sn elimde.

Daha evvelki kullanım tavsiyelerini aratıp buldum lakin tablet ve şurup için verilmiş o öneriler.

Teşekkürler

Hocam serum şeklini hiç kullanmadım ve kullananı da bilmiyorum. Şurup olsa 12 saatte bir bir damla damlatın derdim ama serum olayı oral verilir mi onu bilmiyorum. eczacıya sordunuz mu ? Verin dediyse yarım suluğa 8 damla damlatarak verin ve mesajı okur okumaz ağzına bir damla damlatın.

Son düzenleme:
Hocam serum şeklini hiç kullanmadım be kullananı da bilmiyorum. Şurup olsa 12 saatte bir bir damla damlatın dersim ama serum olayını eczacıya sordunuz mu. Verin dediyse yarım suluğa 8 damla damlatarak verin ve mesajı okur okumaz ağzına bir damla damlatın.

Hocam verebileceğimi söyledi ama ne kadar emin olarak söyledi, bir şey diyemiyorum.

Şurubun etkin maddesi her 5 ml'de 125 mg metronidazol olarak görünüyor. Serumda ise bunun 5te biri. (100 ml'de 500 mg)

Şimdilik ağzına dediğiniz gibi 1 damla damlattım ve suluğuna 8 damla ekledim.
Yani kabaca suluk da dahil toplamda 2.5 mg metronidazol vermiş oldum çocuğa.

Gelişmeleri bildireceğim.
Tekrar tekrar teşekkür ederim.

Selamlar

Geri