Karadeniz Pet

Durgunluk, Yem Yememe, Koyu Renkli Dışkı, Kafese Girmeme

IMG_20170921_092829.jpg

Bu kağıtları gece 0.00'da koyup sabah alıyorum. Yani dün geceden beri 9-10 saat içindeki tüm dışkılama bu şekilde.

Umarım kuşumuz düzelir.

Hocam çok teşekkür ederim. Hocalarımız/arkadaşlarımız sağolsunlar, kendi kuşları gibi yardımcı oldular.
Şimdilik her şey iyiye gidiyor gibi görünüyor. Gelişmeleri bildirmeye devam edeceğim ki, buna benzer şikayeti olanlar için de bir başvuru kaynağı olsun.

İyi dilekleriniz için tekrar teşekkürler, selamlar...

karşıyaka'da mavişehir vet. kliniği, bornova'da özvet muhabbet kuşlarına bakıyorlar. imkanınız varsa götürün derim. tümörlerden , diyabetten dolayı bile dışkı bozulabiliyor. başka bir rahatsızlığı da olabilir. ciddi bişey varsa erken teşhis çok önemli. geçmiş olsun.

İlginiz ve mesajınız için teşekkürler. Özvet denen mekan ilaç arayışlarımda mükerrer defalar "aaaağğğ,pardooonnn. Az sonra arıycasss" demesine rağmen aramadı, sormadı. Demek ki bana satacak bir şey bulamadılar, ama yine de olumsuz bir dönüş beklerdim. Bu davranış, genel iş ahlakı hakkında fikir veriyor insana. (ya da en azından bana :D )
Evvelki yıllarda da tavsiye üzerine iki farklı veterinere götürmüştüm kuşumu, ikisi de toplam 30 saniyeyi geçmeyen bir elle muayene yapıp *bir şey yok* dediler ve 50'şer liramı aldılar, akşama kuş parmağımda ayakta duramadı ve titreye titreye yığıldı. Sonra baktım ki dışkısında kurtçuklar halay çekiyor.
Her ne kadar İzmir'de gerek bu konuda, gerekse başka sektörlerde hep işi bilmez firmalara -hatta sözüm ona holdinglere- denk geldiğimden ötürü bir savunma mekanizması geliştirmiş olsam da, sizin hatrınız ve tavsiyeniz için Mavişehir Veteriner'e de gideceğim bir dahaki sefere.

Selamlar,
Febr

Probiyotik olarak profesyonel bir ürün öneririm. Diazyme 256 olabilir , probizyme olabilir bir çok marka var onlardan biri olabilir. Yoğurt suyu da olur ama yoğurt suyunu sık sık yenilemeniz gerekir. Ayrıca profesyonel ürünler çeşitli enzimler de içerir. Dolayısıyla bence profesyonel ürün. Onu bulana kadar da yoğurt suyu.

https://goo.gl/AHsbNj

Yukaridaki ürünü tedarik edeyim o zaman.
Dozajlama konusunda tavsiyeniz nasıl olur?

Ben de siparişimi buradan vermiştim. Direkt iki günde getirdiler, hem de bayram öncesiydi.

Ben dozaj olarak kullandığım multivitaminin (avivit) içerisinden çıkan ölçeğin dörtte biri kadar koyuyorum. Ölçek 2 grlık ölçek.

Kullanım dozajı için 1lt suya 5 gr diyor Diazyme'ın kutusunun üstünde. Bu da; 100 cclik dolu suluğa 0,5 gr'a tekabül ediyor... Ben bu şekilde kullanıyorum :)

Vitamin ve diğer takviyeleri, kullanma talimatında aksi bir ifade olmadığı sürece suyla değil de mama ile vermenizi öneririm. Çünkü suyun içinde dibe çökme olabiliyor ya da az su tükettikleri için ziyan oluyor. Kuşlarınızın ne kadar mama tükettiklerini biliyorsanız, mamaya katarak bu sorunları aşabilirsiniz.

Benimkisi henüz mama yemeye alışamadı, haftada bir deniyorum yavaş yavaş ama neredeyse hiç yemiyor mamadan.

Ben suluğu gece yatmadan evvel çıkarıp sabah saat 11 gibi ilaçlı, probiyotikli ya da vitaminli olacak şekilde koyuyorum. O da alıştı zaten suluğunu gördüğü gibi tanıyor, koyduğumda susamış olduğu için bolca içiyor. Öğlen gibi dışarı çıkardığımda birkaç tur attıktan sonra yine içeri girip su içiyor kana kana. Akşamüstü saat 4'ten sonra artık gece için yemle kursağını şişirme seansı başlıyor. O saatlerde suluğa yine ne vereceksem koyup tazeleyerek kafesine asıyorum. Yem yeme seansları arasında gidip gidip su içiyor.

Ben çözümü böyle buldum, 6 saatte bir değiştiriyorum suyunu. İleride mama yemeye de alıştırabilirsem özellikle probiyotiği mamaya katarak vermeyi düşünüyorum zaten...

İlginiz ve mesajınız için teşekkürler. Özvet denen mekan ilaç arayışlarımda mükerrer defalar "aaaağğğ,pardooonnn. Az sonra arıycasss" demesine rağmen aramadı, sormadı. Demek ki bana satacak bir şey bulamadılar, ama yine de olumsuz bir dönüş beklerdim. Bu davranış, genel iş ahlakı hakkında fikir veriyor insana. (ya da en azından bana :D )
Evvelki yıllarda da tavsiye üzerine iki farklı veterinere götürmüştüm kuşumu, ikisi de toplam 30 saniyeyi geçmeyen bir elle muayene yapıp *bir şey yok* dediler ve 50'şer liramı aldılar, akşama kuş parmağımda ayakta duramadı ve titreye titreye yığıldı. Sonra baktım ki dışkısında kurtçuklar halay çekiyor.
Her ne kadar İzmir'de gerek bu konuda, gerekse başka sektörlerde hep işi bilmez firmalara -hatta sözüm ona holdinglere- denk geldiğimden ötürü bir savunma mekanizması geliştirmiş olsam da, sizin hatrınız ve tavsiyeniz için Mavişehir Veteriner'e de gideceğim bir dahaki sefere.

Selamlar,
Febr
özvet konusunda telefonda ben de ufak bi problem yaşadım. daha doğrusu problem değil de konuşma şekilleri, sadece 'görmeden bişey diyemem'leri biraz canımı sıkmıştı o yuzden vazgeçmiştim. ama türkiye'de kuşlardan anlayan ve yeterli donanıma sahip olan nadir kliniklerden. mavişehir'de telefonda istediğim bilgiyi aldım, gayet güzel bi konuşma oldu. mesafe olarak daha uygun olduğu için istanbul'a götürdüm. yoksa mavişehir'di tercihim. facebook sayfası da var. ordan da bakabilirsiniz. gerçekten hekimleri çok ilgili ve hangi hayvan gelirse gelsin elinden geleni yapan bir gibi görünüyor. bence göstermeniz en azından telefonla bi arayıp böyle böyle bi durum var, kliniğinizde tahlil vs yapılıyo mu falan diye bi sorun, bilgi alın derim. çok geçmiş olsun.

Probiyotikte doz aşım tehlikesi yoktur. Onun için çok da önemli değil. Suya herhangi bir ilaç katılacakken Yazın 2-3 saat kışın 4-5 saat suluk önlerinden alınmalı ve susamaları sağlanması gerekir. Çünkü verdiğiniz her neyse taze taze içmiş olur. Ayrıca yine suya birşey katılacaksa çeyrek suluk hazırlanmalı ve günde 2 kez taze verilmelidir. Bu yöntem örneğin vitamin veriliyorsa vitaminden tasarruf sağlar.

Son düzenleme:
Probiyotikte doz aşım tehlikesi yoktur. Onun için çok da önemli değil. Suya herhangi bir ilaç katılacakken. Yazın 2-3 saat kışın 4-5 saat suluk önünden alınmalı ve susaması sağlanması iyi olur. Verdiğiniz her neyse taze taze içmiş olur. Ayrıca yine suya birşey katılacaksa çeyrek suluk hazırlanmalı ve günde 2 kez taze verilmelidir. Örneğin vitamin veriliyorsa vitaminden tasarruf sağlar.
probiyotik ve ilaç aynı suya karıştırılıp verilebilir mi @Selçuk YÜKSEL hocam

Herkese tek tek teşekkür ederim.
Eşşşşşşek kendine geldi; dili açıldı, görüntüsü sağlıklı bir hal aldı, eski uçuş kabiliyetine döndü... Hele ki kendini tavanın en üst noktasından boşluğa bırakıp kafes hizasına birkaç karış kalınca kanatlarıyla fren yapışı (adeta flap açıyor :) ) var ki, ağır çekimde kaydedip izlenilesi.
Yaramazlıklara geri döndü tabi. Tablolar yamulmaya, duvardaki boyalar sökülmeye, kafes dışındaki yemliğin kapağı yere atılmaya başladı.
Tavan avizesinin kablosu da iki günlük uğraş sonrası tekrar dışarı çıkarıldı.

kuş faz.JPG

(Ek. Tavanımızı "sıvayan" ustamıza bu vesileyle bir kez daha selam olsun)

:)

Selamlar,
Febr

Ne güzel bir haber ! Çok sevindim sizin adınıza. Erken teşhis çok önemli ve hayvan düzeldi. Bari ne yaptınız nasıl tedavi ettiniz bunları yazın ki diğer forumdaşlar da faydalansın.

Ne güzel bir haber ! Çok sevindim sizin adınıza. Erken teşhis çok önemli ve hayvan düzeldi. Bari ne yaptınız nasıl tedavi ettiniz bunları yazın ki diğer forumdaşlar da faydalansın.

Hocam çok teşekkür ederim. Konudaki tavsiyeleriniz haricinde uyguladığım bir şey olmadı. Probiyotik pazartesiden önce elime geçemeyecek, yoğurt suyu takviyesine devam ediyorum. Kafes tabanını temiz tutmak adına tünek altlarına kesilmiş kağıtlar koyup gün aşırı değiştiriyorum bir de.

Velhasıl kelam, tedavi ve bakıma devam.
:)

Hocam hangi ilacı ne oranda ve ne şekilde kaç gün uyguladığınızı yazmanızı istedim. Ben biliyorum da forumdaşlar için soruyorum.

Son düzenleme:
Yanlış anlamışım. :)

Konunun genelini kısa bir özet geçmek gerekirse:

Durgunluk ve halsizlikle başlayan süreçte dışkıda sindirilmemiş yem tespit etmemiz üzerine mantardan şüphelenildi ve tavsiye edilen Cocci Geel'in tedarik edilememesi üzerine insan tedavisinde kullanılan Metronidazol antibiyotik olan Flagyl 100 ml serum eczaneden tedarik edildi.
Serum içeriğindeki etken maddenin daha önce tavsiye edilen şurup ve tabletten daha seyrek olması nedeniyle yarım damlalığa 15 damla şeklinde ilaca başlandı.
Bu detayı vermemin sebebi şurup ve tablet kullanılacaksa dozaj hesabının yapılması gerektiğidir. Serumdaki etken madde 100 ml üründe 500 mg metronidazol şeklindeydi.

Toplam 7 gün bu tedavi uygulandı, gün içerisinde ayrıca ağzına bir damla serum damlatıldı. Gün içerisinde ilaçlı su birkaç kez tazelendi. Dördüncü gün ve yedinci gün tüm ekipman ve kafes dezenfekte edildi.
Tedavinin ardından alınan probiyotik tavsiyesi üzerine Diazyme 256 siparişi verildi, ulaşması birkaç gün süreceği için de organik yoğurt suyu ile probiyotik destek verilmeye devam ediliyor.

Öncelikle Selçuk Yüksel bey olmak üzere Mercan Şimşek, Gamze Arat ve tüm forum ekibine tek tek teşekkür ederim.

Bol cikcikli günler,
Febr

merhabalar konu acamadım yenı kaydoldum buraya yazıyorum mecburen lütfen yardımcı olurmusunuz 2 tane muhabbet kuşum var dısı ve erkek erkek olan yaklasık ıkı haftadır beyaz dıskı yapıyor ne yaptıysam duzeltemedım bı turlu lutfen bu konu hakkında bılgısı olan varsa yazsın ne kullanabılırım duzelmesı için genelde hareketlı ama bazen uyuyor kafasını arkaya koyup kanatlarını tıtretıyor kuyrugu bazen hızlı ınıp kalkıyo dıskısını da ekledım dosya kısmına lutfen bılgısı olan varsa yazsın

Dıskısı bu sekılde yedıgı yem yapar mı bunu yoksa baska bı sorun mu var internette pankreas enfeksıyonu dıyor ama:(

Ekli dosyalar

• 2C71BAEC-CA29-4E67-8354-176D770240F6.jpeg
    2C71BAEC-CA29-4E67-8354-176D770240F6.jpeg
    515.5 KB · Görüntüleme: 11
Geri