Karadeniz Pet

Erkek kuşum yavru kuşumuzun tüyünü yoldu

Sule

Yeni Üye
Arkadaşlar 20-25 günlük 5 tane yavrumuz var, bugün yavru kuş babasından yem isterken babası kafasındaki tüyü yoldu. Az bir şey kan var kafasında. Babayı ayırdık şimdi başka kafeste. Yavrunun kafasına bir şey sürmemiz lazım mı, sürersek de annesi kafasını kaşıyor ona bir zararı dokunur mu:confused::confused:

Son düzenleme:
Baba bu zamana kadar hiç böyle davranmış mıydı?
Anlık bir sinirle yapmış olabilir.
Ama bazen anne-baba yavruların tüylerini yolabiliyor, benim dişi kuşum yavrular tüylenmeye başlar başlamaz yoluyordu, mecburen yavrular tüylenmeye başlayınca anneyi ayırıyordum.
İkinci kuluçkada da aynısını yapınca eşinden ayırdım mecburen dişiyi.
Siz de gözlemleyip anlık bir sinirle mi yoksa düzenli olarak mı yaptığına dikkat edin.
Eğer düzenli yapıyorsa öncelikle kuşların iyi beslendiğinden, kafeste kalamar kemiğinin takılı olduğundan, kuşları rahatsız etmediğinizden emin olun.
Kalsiyum eksikliği bazen buna neden olabiliyor, bu yüzden kalamar kemiği çok önemli.
Buna rağmen yapıyorsa eşinden ayırın, bir daha yavrusunun olmasına izin vermeyin derim ben.
Şimdilik bir şey yapmanıza gerek yok, orada zamanla tekrar tüy çıkacaktır.

Yavrunun kafasına iyice baktıkta kafasının başka yeri de kabuk bağlamış. Bende ilk kez gördüm,yavru çok kötü bağırdı çünkü.
Kafeslerinde her şeyleri tam eksikleri yok ama babası kıskandı o zaman çünkü yavruları alıştırmak için arada çıkartıyorduk.

Aynen Baticon surmelisin Uğur Abi nin dedigi gibi. Baba kizmis olabilir. Bazen yavrular rahat birakmiyor anaclari. Ya da senin eline alman rahatsiz etmis olabilir. Gecmis olsun.

Geri