Karadeniz Pet

Eski kafes yeni kafes

Mustafa Murat KARACAKAYA

Paylaşımcı Üye
Tek yaşayan muhabbet kuşumu 6-7 ay kadar önce yeni bir kafese almıştım.
Eş olarak getirdiğim dişileri bir müddet eski kafesinde tutup sonra şimdiki kafese alıyorum.
Ancak gözlemlediğim kadarıyla eski kafesini hala benimsiyor, bıraksam o kafesi seçer yani.
Bu eşi seçmesinde negatif etki yapar mı?
Gelen dişilerle de pek anlaşamıyor.
Dişiler ılımlı ama bizimki negatif yaklaşıyor, korkuyor.
Eski kafesin bunda etkisi var mıdır?

kuşlar genelde kafesıne alısıyor evı gıbı olur bır muhdet sonra
çiftler hangı kafesde buyurse bakılırsa o kafese alısırlar mesela dogum yapacak bır çifttı başka kafese koyun yumurtasının gerı gıtme rıskı var veya yumurtlamama rıskı var boyle bır sey ıste

eski kafesinde kalsın, eski kafes yeteri kadar büyükse kuşunuza uygun dişiyi eski kafese koyun bence..

Ama ben bu kafes değişikliğini eş almadan önce yaptım.
İlk eşi kafesi değiştirdikten iki ay kadar sonra aldım.
Ancak dişiyi alışması için yanına ayrı kafesle koyacağım zamanlar eski kafesi kullanıyorum.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:37 -->-> Daha önceki mesaj 14:35 --

eski kafesinde kalsın, eski kafes yeteri kadar büyükse kuşunuza uygun dişiyi eski kafese koyun bence..

Eski kafes derken 6 ay önce değiştirdiğim ilk kafesi mi diyorsunuz?
O kafes biraz küçük, eski yuvarlak kafeslerden, çift için uygun olmaz diye düşünüyorum.

küçükse olmaz haklısın..

Dişi bulunduğu kafese alıştığında, yanına koydugun erkek ile anlaşamazsa erkeği döver genelde.. anlaşırsa bir sıkıntı olmaz tabi.

Dişi bulunduğu kafese alıştığında, yanına koydugun erkek ile anlaşamazsa erkeği döver genelde.. anlaşırsa bir sıkıntı olmaz tabi.

Atılım Bey zaten dişiyi bir müddet şu an kullanmadığım eski kafeste tutup sonra erkeğin yanına alıyorum.
Yani eski kafesi bir müddet birbirlerine alışmaları için kullanıyorum.
Bu sırada dikkatimi çeken, erkek çok ilgi gösteriyor.
Ama dişiyi diğer kafese alınca korkuyor, pek yanaşmıyor.
Zaten ürkek bir kuş da...

Bir süre ayrı deneyin bakalım.. erkek alışmalı onun varlığına.. biraz çekingen olması normal bence.

Bir süre ayrı deneyin bakalım.. erkek alışmalı onun varlığına.. biraz çekingen olması normal bence.

Erkeğe iki yaşına yakın eş aldım.
Kur yapıyor, yem kusuyor, bir kere kaşıdığını gördüm ama it gibi korkuyor.
Çözüm bulamadım.
Yanındaki dişi birbuçuk aydır yanında.
Dişi kovalıyor resmen, bu kaçıyor...

tam kızışmamış demekki, dişi kovalıyorsa ciftleşmek istiyor ama erkek hazır olmadığı icin kacıyor.. dişi arada bir gaga vuruyor hafiften degil mi?

tam kızışmamış demekki, dişi kovalıyorsa ciftleşmek istiyor ama erkek hazır olmadığı icin kacıyor.. dişi arada bir gaga vuruyor hafiften degil mi?

Erkek de kızışkın, acaip kur yapıyor, suluğuyla yemliğiyle hatta dal darıyla bile çiftleşmeye çalışıyor.
Ama kuştan korkuyor.
Dişi yem almak için gagasını uzatıyor, erkek vermiyor, vermeyince de gaga vuruyor.
Erkek de gagasına vurup kur yapıyor ama, dişi kafayı kaldırınca kaçıyor.
Altı aydır eş bulamadık...

yaş sıkıntısı yok dimi kuşlarda.. dişi yeni geldiyse birbirlerine ve ortama iyice alışsınlar.. bende bir arkadastan yumurtalı cift almıştım.. eş olduklarından eminim.. ama alışana kadar ciftleşme olmadı.. erkek her gün suluga kur yapıyordu.. zamana bırakmak lazım..

Kafesi göstermeyen bence

yaş sıkıntısı yok dimi kuşlarda.. dişi yeni geldiyse birbirlerine ve ortama iyice alışsınlar.. bende bir arkadastan yumurtalı cift almıştım.. eş olduklarından eminim.. ama alışana kadar ciftleşme olmadı.. erkek her gün suluga kur yapıyordu.. zamana bırakmak lazım..

Erkek iki yaşını yeni geçti.
Dişi de ona yakın olmalı ama erkekten küçük diye tahmin ediyorum irisinden.
Birbuçuk aydır beraberler.
Ayırdım vs. ama pek bir gelişme olmadı.
Dişi erkek gibi, istekli olan o şu anda.
Ancak bu istek şöyle oldu;
Bunlar anlaşamıyorlar diye yeni bir dişi getirip eski kafese koydum, şu an yanyanalar.
Dişi yeni dişiyi görünce erkeğe ilgi göstermeye başladı.
Erkek de daha önce görmediği ilgiyi görünce afalladı belki de, gagalıyor arasıra.
Bugün eski kafesle eski dişiyi ayrı bir odaya götürüp diğer dişi ile erkeği saldım biraz.
Yine erkek kaçak oynuyor, dişi yanına yaklaşınca kaçıyor.
Erkekte korkaklık var, ilk dişiyi getirdiğimde böyle değildi, direkt ayak atmaya falan kalktı.
Sonra dişi dövdü mü artık ne olduysa korkaklaştı...

artık her iki kuş içinde yeni kafes onların bilmediği ortam..elbetteki her ikiside tamamen yabancı olan yeni evlerinde alışmaya çalışmaları uzun zaman alabilir ama siz onlara eski kafeslerini orada bulundurursanız kuşlar içgidüsüyle eski kafese yönlenmasi dogaldır bu nedenlede yeni kafesede alışması daha zor olacaktır...birde şunu gördüm üretimde sonradan alınan kuşlar birbirini büyük ihtimalle eş seçmiyorlar..asl olan üretim düşünülüyorsa kuşların yavru seçilmeleri çok daha uygun oluyor anlaşmaları açısından..

Son düzenleme:
artık her iki kuş içinde yeni kafes onların bilmediği ortam..elbetteki her ikiside tamamen yabancı olan yeni evlerinde alışmaya çalışmaları uzun zaman alabilir ama siz onlara eski kafeslerini orada bulundurursanız kuşlar içgidüsüyle eski kafese yönlenmasi dogaldır bu nedenlede yeni kafesede alışması daha zor olacaktır...

Ensar Bey kuşları farklı kafese almadım, yanlış anlamışsınız sanırım.
Sadece erkeğin taa altı ay önce kullandığı kafesi diğer dişiye alışması için dişiyle beraber şimdiki kafesin yanına koydum.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:19 -->-> Daha önceki mesaj 16:15 --

artık her iki kuş içinde yeni kafes onların bilmediği ortam..elbetteki her ikiside tamamen yabancı olan yeni evlerinde alışmaya çalışmaları uzun zaman alabilir ama siz onlara eski kafeslerini orada bulundurursanız kuşlar içgidüsüyle eski kafese yönlenmasi dogaldır bu nedenlede yeni kafesede alışması daha zor olacaktır...birde şunu gördüm üretimde sonradan alınan kuşlar birbirini büyük ihtimalle eş seçmiyorlar..asl olan üretim düşünülüyorsa kuşların yavru seçilmeleri çok daha uygun oluyor anlaşmaları açısından..

Kuşu üretim için değil tek beslemek için almıştım ama eş isteyen hareketleri olunca mecbur kaldım eş almaya.
Kuş iki yıllık kuşum, arkadaş gibiydik, konuşur vs.
Mecbur kaldım ama, olmadı şu zamana kadar...

Ensar Bey kuşları farklı kafese almadım, yanlış anlamışsınız sanırım.
Sadece erkeğin taa altı ay önce kullandığı kafesi diğer dişiye alışması için dişiyle beraber şimdiki kafesin yanına koydum.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:19 -->-> Daha önceki mesaj 16:15 --

Kuşu üretim için değil tek beslemek için almıştım ama eş isteyen hareketleri olunca mecbur kaldım eş almaya.
Kuş iki yıllık kuşum, arkadaş gibiydik, konuşur vs.
Mecbur kaldım ama, olmadı şu zamana kadar...
aynı durum benim de 2 yaşında konuşan erkek kuşum içinde böyle,kaç tane dişi kuş koydum yanına ama hiç biri ilede anlaşamıyor..5-6 aydırda bekliyorum bende bakalım ne olacak..

Siz başka çift besliyor musunuz peki?

birde jumbo ve ingiliz çiftim var onlar çok iyi anlaşıyorlar ama iş icraata gelince tık yok..daha önce çiftleşmişlerdi ve bir defa 2 adet yumurtlamıştı sonradan o iki yumurtayıda dışarı attı ve bir dahada yumurtlamadı..

Geri