Karadeniz Pet

evde muhabbet kuşu beslemek günahmı ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kaslankral

Meraklı Üye

Bence bu tür soruları dini sitelere sormalısınız burada sağlıklı cevaplar alamayabilirsiniz sonuçta işin ehline sormak öğrenmek lazım her şeyi

Sual: Muhabbet kuşu, kanarya gibi kuşları alıp satmak ve beslemek caiz midir?
CEVAP
Kafese alışmış, serbest bırakılınca hayvanlar tarafından öldürülebilen kuşları kafeste beslemek ve alıp satmak caiz olur. Bu kuşlar da bunlara dâhildir.

Evde hayvan beslemek - Dinimiz slam

Bu kuşlar konuşuyor,içine şeytan kaçmış.Ayin yapılması gerekli aslında. :)
Kuş ya birader bu köpek değilki haram olsun.:)

evde kuş veya başka hayvan beslemek günahsa eğer günahların en güzelini besliyorum hemde seve seve.. :)

bırak hayvanları bazı insanların yaşaması haram.ramazan geldi daha çok böyle saçma sapan sorular gelir.

Türkiye gibi bir yerde dışarı salınık yaşayamayacakları, havasına ve iklimine uyum sağlayamayacakları ve diğer etçil hayvanlara pek direnemeyeceklerini düşündüğüm için onları beslemek mutlu etmek ilgi, şevkat göstermek tam tersine sevaptır diye düşünüyorum.

Bosver sen ne kusş nede başka bır hayvan besleme bu çağda bu şartlarda hala bu çelişkilere sahipsen hiç bulaşma şu dünyada kötülükleri yapan ınsanları görünce hayvanlar bızlere gore 1000 kat daha yasamayı hak edıyo bosver sen hayvan beslemeyi

Arkadaş çok doğal ve saf bir soru sormuş , cevabı verip geçmeniz gerekirken onu aşağılama ve küçük gösterme çabalarına girmeniz hayvanlardan daha aşağıda bir yeriniz olduğunu gösterir. Ayrıca arkadaş belli ki küçük bir arkadaşımız , böyle sorular sorması bilgi alması çok doğal , soru soruyorken bir hobiden soğutmak insanlığa sığmayacak bir durum. Hayvanları da insanlardan üstün gören aciz zavallı insanlara sesleniyorum : Siz kendinizi öyle görebilirsiniz yaşantınız hayvanların yaşantısından daha kötü durumda olabilir ama bu hayvanların değil sizin dünyaya sınanmak için gönderildiğiniz ve hareketlerinize göre cezalandırılacağınız gerçeğini değiştirmez. O yüzden yaşınızdan ve bilginizden büyük açıklamalar yapmayın.

Sorunuza da gelirsek ; Eziyet çektirmiyor , özgürlüklerini kısıtlamıyor ve onlar üzerinden para kazanma gibi bir gayeniz yoksa beslemek günah değil . Ama iş ticarete girince , naçizane fikrim kuşları köle gibi görüp onları küçücük kafeslere atıp 2 ayda 1 yavru almak ahlaki yönden sınanması gereken bir durum . Görüşler kendi yorumumdur , kimse üzerine alınmasın.

Bu soru benim aklıma da çok gelmiştir. Bence doğal ortamında yakalayıp sonra kafeste beslemek günah olabilir ama bizimkiler gibi ev (üretimhane) ortamında doğmuş doğal ortama alışık olmayan hayvanları eziyet etmeden beslemek bence günah olmaz. (şahsi düşüncem)

Arkadaş çok doğal ve saf bir soru sormuş , cevabı verip geçmeniz gerekirken onu aşağılama ve küçük gösterme çabalarına girmeniz hayvanlardan daha aşağıda bir yeriniz olduğunu gösterir. Ayrıca arkadaş belli ki küçük bir arkadaşımız , böyle sorular sorması bilgi alması çok doğal , soru soruyorken bir hobiden soğutmak insanlığa sığmayacak bir durum. Hayvanları da insanlardan üstün gören aciz zavallı insanlara sesleniyorum : Siz kendinizi öyle görebilirsiniz yaşantınız hayvanların yaşantısından daha kötü durumda olabilir ama bu hayvanların değil sizin dünyaya sınanmak için gönderildiğiniz ve hareketlerinize göre cezalandırılacağınız gerçeğini değiştirmez. O yüzden yaşınızdan ve bilginizden büyük açıklamalar yapmayın.

Sorunuza da gelirsek ; Eziyet çektirmiyor , özgürlüklerini kısıtlamıyor ve onlar üzerinden para kazanma gibi bir gayeniz yoksa beslemek günah değil . Ama iş ticarete girince , naçizane fikrim kuşları köle gibi görüp onları küçücük kafeslere atıp 2 ayda 1 yavru almak ahlaki yönden sınanması gereken bir durum . Görüşler kendi yorumumdur , kimse üzerine alınmasın.

Virgülüne kadar katılıyorum.

Oğuzhan abi teşekkürler çok güzel söylemissin :) he bide benle dalga geçen arkadaşlar öbür dünyada ne olacak göreceksiniz !! sizleri ALLAH 'a havale ediyorum.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:41 -->-> Daha önceki mesaj 12:29 --

birde yaşımı merak edenler 15 yaşındayım bazılarına göre büyük bazılarına göre küçüğün. bana sertçe konuşmanıza hiç gerek yok bence :(

HII evet haram hatta günah. Yanarsın mazallah. neyin kafasını yaşıyonuz siz ablacım ya :D
sen sağdan soldan duydugun her şeye inanma öyle. Günah olur mu hiç sevap be delimisin :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Gerçekten ayakta alkışlıyorum sizi..

Oğuzhan kardeşim sonuna kadar katılıyorum söylediklerine.

Muhammet bey forum düzenimizi bozan arkadasları lütfen banlayınız

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri