Karadeniz Pet

Evin yeni üyesi hakkında sorularım var

kuroneko

Yeni Üye
Merhaba araniza yeni katıldım bir muhabbet kusu sahibiydim bugün eşim bulunduğu yerde iyi bakılmayan bir muhabbet kuşu daha getirdi eve, onunla ilgili sorularım var.

Tamamen bembeyaz ve gözleri kırmızı, araştırdığımda albino olabileceğini öğrendim. Dişi olduğunu düşünüyorum fakat emin değilim, yaşı hakkında da hiçbir fikrim yok. Bilen arkadaşlar fotodan anlayabilir mi? 9-10 aylık erkek muhabbet kuşumdan biraz daha iri.

Çok ürkek ve bizden korkuyor, kafesin yanına yaklaştığımızda saldıracak gibi yapıyor, acaba bize ve eve zamanla alışır mı? bunun için ne yapmalıyım?

Kafesten dışarı çıkmıyor, elimle dışarı çıkardığımda çok fazla uçamadı yere düştü, yaşı mı küçük yoksa hiç dışarı çıkarmamışlar mı uçmayı mı bilmiyor, dışarı çıkmayacak mı hiç?

.Halihazırda evimizde olan erkek kuşumla ilişkilerim zedelenir mi bir de :) aramız çok iyi onunla yeni geleni kıskanır mı benden uzaklaşır mı? Aynı kafese koymayı düşünmüyorum.

Şimdiden teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    20.6 KB · Görüntüleme: 22
  • 2.jpg
    2.jpg
    23.6 KB · Görüntüleme: 22
  • 3.jpg
    3.jpg
    20.6 KB · Görüntüleme: 22
  • 4.jpg
    4.jpg
    19.4 KB · Görüntüleme: 21
Yasini anlayamadim ama disi bu kus kizismis durumds

SM-A710F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Size alışması için bir önerim var, başka bir konuda yazmıştım. Kopyala yapıştır yapıyorum :)

Kafesinde dursun biraz ilk elinize alıştırın, kafesin içerisinde yem vs uzatın benim kuşum 3. günde alıştı bana, diğer kişileri bilmiyorum ama ben öyle yaptım ilk elimle kafeste besledim sonra kendi elimin üzerine çıkmaya başladı vs 3. gün kafesten çıkardım ilk kaçtı ama eve ve odasına alıştığı için duvara vs kaçmadı ve kuşunuzu yorun, mesela dışarıya parmağınızdayken çıkarttınız ve uçup bir yere kondu gidin parmağınızı tekrar yavaşça ürkütmeden uzatın binmeyip kaçarsa bunu tekrarlayın yavru kuşsa hemen yoruluyor sonra yorulunca uçmuyor kendini mecbur hissedip parmağına konduğu yerden çıkıyor. Bundan sonrasıda hep yanınızda durur :) 4. gün benimle birlikte evde gezdi omuzumda. Deneyin işe yararsa yazın buraya :) Teşekkür ederim

Size alışması için bir önerim var, başka bir konuda yazmıştım. Kopyala yapıştır yapıyorum :)

Kafesinde dursun biraz ilk elinize alıştırın, kafesin içerisinde yem vs uzatın benim kuşum 3. günde alıştı bana, diğer kişileri bilmiyorum ama ben öyle yaptım ilk elimle kafeste besledim sonra kendi elimin üzerine çıkmaya başladı vs 3. gün kafesten çıkardım ilk kaçtı ama eve ve odasına alıştığı için duvara vs kaçmadı ve kuşunuzu yorun, mesela dışarıya parmağınızdayken çıkarttınız ve uçup bir yere kondu gidin parmağınızı tekrar yavaşça ürkütmeden uzatın binmeyip kaçarsa bunu tekrarlayın yavru kuşsa hemen yoruluyor sonra yorulunca uçmuyor kendini mecbur hissedip parmağına konduğu yerden çıkıyor. Bundan sonrasıda hep yanınızda durur :) 4. gün benimle birlikte evde gezdi omuzumda. Deneyin işe yararsa yazın buraya :) Teşekkür ederim

teşekkür ederim şuan için kafesin yanına yaklaşınca korkuyor daha çok korkutmam değil mi öyle yaparsam bugün kafesin kapısını açık bıraktım kendi kendine çıkmış ama uçmuyor. uçmakta zorlanması üzdü beni neden olduğunu anlamadım :/ hiç iyi bakmamışlar sanırım

bence kanatlarına falan bakın bazı süper zekalar kanatlarını kesebiliyor

Öncellikle merhaba,
Kuşçuluk konusunda profesyonel sayılmam , sadece hobi amaçlı yapıyorum ama anladığım kadarıyla kuşunuz bir dişi hem de kızışmış :). Ayrıca yaşının da çok küçük olduğunu düşünmüyorum .Tahminimce 1 yaşından biraz büyük :) Çok güzel gözüküyor .

Yetişkin olmasına rağmen uçmada sıkıntı varsa farami33 arkadaşın dediği gibi kanatlarını kesmiş olabilirler, siz benim dediğim şeyleri yapın 2-3 günde sonuç almaya başlıyorsunuz.

TURKCELL T60 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tesekkur ederim cevaplariniz için kanatlarina baktim bir sorun görünmüyor pek de anlamıyorum ama :/ yaşı konusunda ben de çok küçük oldugunu düşünmüyorum o zaman hic disari cikarmamislar havalanıyor ama hemen düşüyor. Kizisma konusunda o halde erkek kusumdan ayirmam gerekicek torun sahibi olmaya hazir degilim :) erkek kusum yuvasina girdi dişi biraz gagaladı istemedi galiba. Suan ikisi de birbiriyle pek ilgilenmiyor ilk geldiginde kafesin üstünden ayrilmayan kusum simdi pek gitmiyor o tarafa. Dediklerinizi yapacagim umarim alışır bana bugun kafesini hep acik biraktim arada kendi kendine cikmaya basladi ama yine beni yaklastirmiyor

Tesekkur ederim cevaplariniz için kanatlarina baktim bir sorun görünmüyor pek de anlamıyorum ama :/ yaşı konusunda ben de çok küçük oldugunu düşünmüyorum o zaman hic disari cikarmamislar havalanıyor ama hemen düşüyor. Kizisma konusunda o halde erkek kusumdan ayirmam gerekicek torun sahibi olmaya hazir degilim :) erkek kusum yuvasina girdi dişi biraz gagaladı istemedi galiba. Suan ikisi de birbiriyle pek ilgilenmiyor ilk geldiginde kafesin üstünden ayrilmayan kusum simdi pek gitmiyor o tarafa. Dediklerinizi yapacagim umarim alışır bana bugun kafesini hep acik biraktim arada kendi kendine cikmaya basladi ama yine beni yaklastirmiyor
Erkegin oldugu kafese koyun bir kac gun sonra kimse yalniz kalmayi istemez empati yapin arkadasi olur onun sayesinde disi size yaklasir alismasini saglar tabi karar sizindir guzel disi yetiskin uzun suredir ucmadiysa ilerleyen zamanda uzun mesafeli ucuslara baslar hamdir suan bir eksiklik yok diyorsaniz duzelir

Erkegin oldugu kafese koyun bir kac gun sonra kimse yalniz kalmayi istemez empati yapin arkadasi olur onun sayesinde disi size yaklasir alismasini saglar tabi karar sizindir guzel disi yetiskin uzun suredir ucmadiysa ilerleyen zamanda uzun mesafeli ucuslara baslar hamdir suan bir eksiklik yok diyorsaniz duzelir

Dogru aslinda ama anlasamazlar birbirlerine zarar verirler diye korktum o zaman duruma gore ayni kafese koymayi denerim suan dişi pek istemiyor. Yani uçması da zamanla duzelir diyorsunuz cok sevindim buna

Dogru aslinda ama anlasamazlar birbirlerine zarar verirler diye korktum o zaman duruma gore ayni kafese koymayi denerim suan dişi pek istemiyor. Yani uçması da zamanla duzelir diyorsunuz cok sevindim buna
Suan duzeni bozuldu stres altinda sindirim sistemi bile etkilendi degisikliklere adapte olmalari biraz zaman aliyor eve alissin simdi stresten erkegi istememesi gagalamasi normal biraz zaman verin alissin sonra birlestirin her erkek ve disi bir araya gelince hemen yavru yapmiyor merak etmeyin

Geri