Karadeniz Pet

farklı ırk kuşlar çiftleştiğinde yavru anneye mi yoksa babaya mı daha çok çeker?

botaninko

Meraklı Üye
ben çek ile jumbo eşlemek niyetindeyim. yavrular tabii daha çok jumbo'ya yakın olsun istiyorum. iriliği, kafası, gerdanı vs.
bunun için anne mi jumbo olsa daha iyi yoksa baba mı? farkeden bir şey var mı? (var diye duydum da)

Levent ustanın dediği gibi tamamen bir tarafın özelliğini değilde her iki taraftan biraz özellik alıp arada kırık denilen ırk olurlar genelde.

Biyolojide mendel yasası vardır.
%25 anneye %25 babaya %50 ikisi arası olur. Tabi ortalama bu oranlar.

anladım abi sağol. senin kafes 10'u kurcalıyordum şimdi ben de : ) ama pek anlamadığımdan çözemedim babaya mı çekmişler anayı mı : )

İkisinin arasındalar.

Son düzenleme:
Levent ustanın dediği gibi tamamen bir tarafın özelliğini değilde her iki taraftan biraz özellik alıp arada kırık denilen ırk olurlar genelde.

usta evet öyle oluyormuş da anneden bir tık daha fazla özellik alıyor gibi dediler facebook grubunda birileri. yani %55-60 anne %40-45 babadan gibi.

yani baba çek anne jumbo olursa baba jumbo anne çeke göre daha iri olur dediler özetle. öyle bir şey yok mu?

usta evet öyle oluyormuş da anneden bir tık daha fazla özellik alıyor gibi dediler facebook grubunda birileri. yani %55-60 anne %40-45 babadan gibi.

yani baba çek anne jumbo olursa baba jumbo anne çeke göre daha iri olur dediler özetle. öyle bir şey yok mu?

Dişinin iri olmasının yavruların da iri olmasına neden olacağını bildiren üreticiler vardı. Ama kesinbir bilgi değil bu sadece bir duyum.

Bence jumbo gibi bir kuş alacağına erkeği de dişiyi de jumbo al uğraşma yüzdelerle.

Geri