Karadeniz Pet

Fransız tüy hastalığına yakalanmış bir çift kuşun çiftleşmesi

botaninko

Meraklı Üye
kuşlarımdan birisi fransız tüy hastalığı diye bilinen bir hastalığa yakalanmış ve veterine göre diğer birlikte vakit geçirdiği kuşuma da bulaştırmış.

hastalığa yakalanan kuş uçamıyor ve tüyleri garip çıkıyor.

bu kuşlar ister birbirleriyle ister başka bir kuşla eş olursa yavruları da bu hastalıkla doğacak (veteriner öyle dedi). hem uçamayacak hem tüylerden sıkıntı çekecekler.

şimdi bu kuşlar eş olmak istiyorlar ama ben ayrı tutuyorum. e eş olamayınca da yazık hayvanlara zaten bir tanesi uçamıyor da diye üzülüyorum. bu kuşları eşletirsem sonra da yumurtaları olunca daha sıvı haldeyken direkt kırıp çöpe atsam kuşlara bir zararı olur mu? yumurtalar gidince farklı bir kötü sonucu olur mu? ya da sizin başka bir öneriniz var mı?

not: fransız tüy hastalığı dediğim tüyünden test yaptı veteriner Polyomavirus ve Circovirus virüsleri çıktı.

yuvalığı eşleşmesinler mi diye takmıyayım yoksa başka bir sebebi mi var? eşleşmek istiyor kuşlar da yuvalık olmadan eşleşebilirler mi?
kızısan ve zamanı gelen kuslar yuvalık olmasa bıle eşlesir.yuva tabanına yumurtlar ve hatta yuva tabanında yumurtalarına yatmak ister.kuşlardan yavru alınması sonunda yavrularınında özürlü olacagını bıldıgınızden yuvalık takmazsanız kafes tabanındakı yumurta daha çabuk fark edılır.dişi üstüne yatıp yumurtaların gelişimini tamamlamadan alma imkanınız olur ve bu sayede içinde can taşıyan bır yumurtayı öldurmek zorunda kalmazsınız.

kızısan ve zamanı gelen kuslar yuvalık olmasa bıle eşlesir.yuva tabanına yumurtlar ve hatta yuva tabanında yumurtalarına yatmak ister.kuşlardan yavru alınması sonunda yavrularınında özürlü olacagını bıldıgınızden yuvalık takmazsanız kafes tabanındakı yumurta daha çabuk fark edılır.dişi üstüne yatıp yumurtaların gelişimini tamamlamadan alma imkanınız olur ve bu sayede içinde can taşıyan bır yumurtayı öldurmek zorunda kalmazsınız.

tamamdır çok teşekkür ederim. Allah razı olsun bana çok yardımcı oldunuz bu konuyla ilgili.

Geri