Karadeniz Pet

Hastalık ve Belirtileri

Fatih1980

Meraklı Üye
Biraz internette dolaşarak oluşturduğum liste, umarım faydalı olur.
Hastalık1.jpg

Son düzenleme:
güzel içerik olmuş birde bu hastalıklarda dışkılar nasıl olur birisi yazarsa dışkı kontrolüde yapmayı öğrenmiş oluruz. Eline sağlık.

Liste güzel olmuşta biraz kafa karıştırıcı :) Ben biraz daha kolaylaştırayım işi;

Muhabbet kuşu hastalıkları aşağıdaki ana başlıklardan oluşur;

• Bakteriyel enfeksiyonlar (e-coli, salmonella, stephlococcus vb.) Kullanılan ilaç aynıdır.
  • Mantar hastalıkları (candida vb. diğer mantarlar) Kullanılan ilaç aynıdır.
  • Solunum yolu enfeksiyonları (ornithosis, mycoplasmosis vb.) Kullanılan ilaç aynıdır.
  • Prozotoal hastalıklar (trichomoniasis, giardia vb.) Kullanılan ilaç aynıdır.
  • Koksidiyoz
  • İç parazitler
Bunlara ek olarak daha az görülen Megabakter (kuruma), Astım, Pankreas iltihabı, Ayak mantarı (dış mantar), Sallabaş, Ayak kanat tutulması (kısmi felç) gibi durumlarda vardır.

Hastalıkların belirtilerine gelicek olursak; Bu saydığım hastalıkların hepsinde kabarıklık, halsizlik, iştahsızlık, sürekli uyuklama, ishal görülebilir. Yani bunlar ortak belirtilerdir. Hastalıkları ayırt etmede genellikle dışkılara bakılır ve ufak tefek ayrıntılara bakılır.

Yukarıda saydığım hastalıkları bilseniz yeterlidir ;) Fatih arkadaşımız gut hastalığına varana kadar yazmış :) Bu forumda bir senedir vakit geçiriyorum sadece bir kere gut hastalığına denk geldim :)

Ekli dosyayı görüntüle 44354
Liste güzel olmuşta biraz kafa karıştırıcı :) Ben biraz daha kolaylaştırayım işi;

Muhabbet kuşu hastalıkları aşağıdaki ana başlıklardan oluşur;

• Bakteriyel enfeksiyonlar (e-coli, salmonella, stephlococcus vb.) Kullanılan ilaç aynıdır.
  • Mantar hastalıkları (candida vb. diğer mantarlar) Kullanılan ilaç aynıdır.
  • Solunum yolu enfeksiyonları (ornithosis, mycoplasmosis vb.) Kullanılan ilaç aynıdır.
  • Prozotoal hastalıklar (trichomoniasis, giardia vb.) Kullanılan ilaç aynıdır.
  • Koksidiyoz
  • İç parazitler
Bunlara ek olarak daha az görülen Megabakter (kuruma), Astım, Pankreas iltihabı, Ayak mantarı (dış mantar), Sallabaş, Ayak kanat tutulması (kısmi felç) gibi durumlarda vardır.

Hastalıkların belirtilerine gelicek olursak; Bu saydığım hastalıkların hepsinde kabarıklık, halsizlik, iştahsızlık, sürekli uyuklama, ishal görülebilir. Yani bunlar ortak belirtilerdir. Hastalıkları ayırt etmede genellikle dışkılara bakılır ve ufak tefek ayrıntılara bakılır.

Yukarıda saydığım hastalıkları bilseniz yeterlidir ;) Fatih arkadaşımız gut hastalığına varana kadar yazmış :) Bu forumda bir senedir vakit geçiriyorum sadece bir kere gut hastalığına denk geldim :)
Tabiki hastalıklarda ortak özellikli şeyler var. Aslında içinde spesifik olanlar var , kanlı dışkı en yüksek tanı ihtimali koksidiyoz gibi. Kusma hangisinde olduğu... vs
En azından kuşum hasta mı sorularına cevap verir.
Bu arada resim yazılmış bence de, her hastalık için 2-3 resim olsa. Tabiki sizden bekliyoruz ;)

Geri