Karadeniz Pet

Haftalık Beslenme Programı - Verilebilen Sebze ve Meyveler

Fatih1980

Meraklı Üye
Bir çift muhabbet kuşu için oluşturduğum ve uygulamayı düşündüğüm haftalık program.
Verilebilecek meyve, sebze ve diğer besinler daha rahat bulanabileceklerden webden ve site içerisinden araştırılarak seçilmiştir.

Haftalık Beslenme Programı - Verilebilen Sebze ve Meyveler :

KuşBeslenmeÇizelgesi.JPG

Beslenme Programı Güncelleme : 22.11.2019

Kendi haftalık programınızı oluşturabilmeniz için boş bir çizelge eklendi.

KuşBeslenmeÇizelgesi_boş.JPG

Son düzenleme:
Benim kuş dişi 5 aylık ama bu sebzelerin hiç birini yemiyor ki ya

Program gayet güzel , kuşlara bu kadar vakit ayirabilecek bir hayatının olması daha da güzel :D ben kuşlarıma ayda 1 kere elma sirkesi , haftada 2 kere yumurta havuç mama , ayda bi kere de dal darı veriyorum. Ve bunları yapmak bile çok vaktimi alıyor. Not: 4 kuşum var. Üniversiteliyim amacım hobi ama üretimden azcik da olsa harçlık çıkarıyorum

Geçen bende haftalık beslenme planı için bilgiler topluyordum. Aklımdaki tam olarak böyle bir programdı açıkçası. Bence ideal ama ustalarımız yorum yapsın

Hergün sebze veya meyve vermeyin haftada 2 ye düşürün elma sirkesi de 15 günde 1 olsun nacizane fikrim..

Hergün sebze veya meyve vermeyin haftada 2 ye düşürün elma sirkesi de 15 günde 1 olsun nacizane fikrim..
"Hergün sebze veya meyve vermeyin haftada 2 ye düşürün elma sirkesi de 15 günde 1 olsun nacizane fikrim.. "
Haftada 1 kez meyve ve 1 kez sebze mi vermeliyim ?
2 haftada 1 kez 3 damla limon suyunda kararsız kaldım bir ?

Benim kuş dişi 5 aylık ama bu sebzelerin hiç birini yemiyor ki ya
Benim dişi kuşta aynı özellikte, erkek kuş ne verirsin yer kıvamında, her zaman ilk erkek tadıyor, onu görünce o da dahil oluyor.

Program gayet güzel , kuşlara bu kadar vakit ayirabilecek bir hayatının olması daha da güzel :D ben kuşlarıma ayda 1 kere elma sirkesi , haftada 2 kere yumurta havuç mama , ayda bi kere de dal darı veriyorum. Ve bunları yapmak bile çok vaktimi alıyor. Not: 4 kuşum var. Üniversiteliyim amacım hobi ama üretimden azcik da olsa harçlık çıkarıyorum
Aslında programda zorlayacak fazla birşey yok.
Haftaiçi (çalıştığım için) sularını 07.00'de koyma niyetim var, Sebze ve meyvalarıda akşam 18-19 arası koyup 23'de alma düşüncem.

Haftasonu fazla bir problem yok mamayıda evde kahvaltıda yumurta yapıldığından 1 fazla yapıp kullanma düşüncem var.
Şöyle bir kuru mama yaptım, 2 ölçek bebe bisküvisi, 2 ölçek irmik, 2 ölçek mısır unu, 1 ölçek pirinç unu(değişik oranlar var internette böyle yaptım).
Kavanozuda buzdolabına koydum, SKT inide kullandığım malzemelerin SKT en yakın olandan 1 ay önce olarak belirledim.

Ekli dosyayı görüntüle 42064

Resimde bir çift muhabbet kuşu için oluşturduğum ve uygulamayı düşündüğüm haftalık program ile ilgili olumlu/olumsuz düşünceleriniz nelerdir?
(Önceliğim Sağlık, Üretme gibi bir düşüncem yok onlara kalmış)

Verilecek meyve, sebze ve diğer besinler daha rahat bulanabileceklerden site içerisinden araştırılarak seçilmiştir.

Dostum naptın sen ya :) dur biraz inceliyeyim listeyi fikrimi yazarım :)

Elma sirkesi ve limonu her hafta vermene gerek yok, ayda bir versen yeterli. Asidik olduğu için fazlası zarar.

Yulafıda sadece tüydeyken extra ver. Yemin içindeki yulaf yeter fazlası zarar. Dal darı 2-3 haftada bir yeterli.

Sebze ve yeşillik 3-4 günde bir verebilirsin. Meyveyi daha az ver, tatlı şeylerin fazlası zararlı.

Meyve ve sebzeler için aşağıdaki konuyu inceleyebilirsin ;)

• Beğen
Tepkiler: Kca
Elma sirkesi ve limonu her hafta vermene gerek yok, ayda bir versen yeterli. Asidik olduğu için fazlası zarar.

Yulafıda sadece tüydeyken extra ver. Yemin içindeki yulaf yeter fazlası zarar. Dal darı 2-3 haftada bir yeterli.

Sebze ve yeşillik 3-4 günde bir verebilirsin. Meyveyi daha az ver, tatlı şeylerin fazlası zararlı.

Meyve ve sebzeler için aşağıdaki konuyu inceleyebilirsin ;)

"Elma sirkesi ve limonu her hafta vermene gerek yok, ayda bir versen yeterli. Asidik olduğu için fazlası zarar."
1 hafta elma sirkesi 1 hafta limon suyuydu
Önerinizle Çarşamba günü -> Su-Elma Sirkesi-Su-Limon Suyu olarak revize ettim. Ufak eklemelerle son halini aldı.

Çizelge Güncellendi.

Son düzenleme:
"Elma sirkesi ve limonu her hafta vermene gerek yok, ayda bir versen yeterli. Asidik olduğu için fazlası zarar."
1 hafta elma sirkesi 1 hafta limon suyuydu
Önerinizle Çarşamba günü -> Su-Elma Sirkesi-Su-Limon Suyu olarak revize ettim. Ufak eklemelerle son halini aldı.Ekli dosyayı görüntüle 42080
güzel liste olmuş sizden rica etsem bu listenin excel formatını paylaşırmısınız.

BEn direkt bunun çıktısını alıp kafesin yanına yapıştırdım. Hint bülbüleri içinde geçerli olur mu acaba? @umitFB

*. Elma sirkesini sadece fısfısa koyup üzerlerine sıkıyorum hiç vermedim.
*. Limon Mamaya sıkıp kabuğunu rendeliyorum.
* Vitamin olarak nekton s, ferti-vit, calsiyumD3, ve beforvel veriyorum nekton ve ferti-vit haftada 3 gün bazen birlikte bazen değişimli kullanıyorum. diğerlerini aklıma geldikce ortalama 15 günde bir.

Yeşillik olarak hazır mamada taze nane, roka, dere otu maydonoz, kırmızı pancar, havuç ne buldu isem o an anlık ondan koyuyorum. Mutlaka 1 çay kaşığı zeytin yağı ekliyorum.

Beli bir program da gitmiyorum aklıma geldikce. Sadece nekton fertivit suluklarına koyacağım zaman sabah 7 evden çıkmadan koyuyorum akşam 10 gibi suluklarını alıp yıkıyorum. Çok kokuyorlar bekleyince.

Dostum naptın sen ya :) dur biraz inceliyeyim listeyi fikrimi yazarım :)
Herkes hazır birşeyler arıyor, biraz uğraşmak lazım. Sizlerin paylaşımlarından da faydalandım.

@umitFB
"Şöyle bir kuru mama yaptım, 2 ölçek bebe bisküvisi, 2 ölçek irmik, 2 ölçek mısır unu, 1 ölçek pirinç unu(değişik oranlar var internette böyle yaptım).
Kavanozuda buzdolabına koydum, SKT inide kullandığım malzemelerin SKT en yakın olandan 1 ay önce olarak belirledim. "
Şeklinde bir kuru mama yaptım bilmiyorum doğru oldu mu ? Çeşitli yapılan mamaları inceledim de kişisel yorumum sabit birşey yok.

1 yumurta sarısı,yarım yumurta beyazı,yumurta kabuğu(zarı alınmış-kimi bakteri açısından zararlı diyor), mevsimlik rendelenmiş 2-3 çeşit sebze.
Sıvı mamanın durumuna göre 1/2 kaşık kuru mama kullanacağım

BEn direkt bunun çıktısını alıp kafesin yanına yapıştırdım. Hint bülbüleri içinde geçerli olur mu acaba? @umitFB
Papağangiller için hazırladıydım. Bu arada daha ben çıktı almadım son rötuşları yaparsam diye, ben de buzdolabı üzerine takacağım, ama bugün multivitaminle başladım.

Probiyotik ile kuş kumu neden birlikte verilmez.

Probiyotik ile kuş kumu neden birlikte verilmez.
Kutusunun üzerinde "Kullanılacak olan mamanın içerisinde kum bulunmamalıdır. " gibi bir ibare bulunmakta, tahminen aşırı yükleme/etkisini azaltma olabilir.

Güzel liste olmuş. Dikkatimi çeken greyfurt oldu. Greyfurtta asidik yapıda olduğu için, onuda az ver.

Ve buğday unuda verme. Çünkü gdolu ve gluten oranı fazla.

Ve kuru mamanın içinde bebe bisküviside olmasın. Bebe bisküviside zararlı. Daha doğrusu içerisinde laktoz olan hiç birşey verilmez kuşlara. Çünkü loktozun bir gramını bile sindiremezler.

• Beğen
Tepkiler: Kca
Bir uyarı daha yapıyım o multivitamin ve probiyotik markalarının çok sahteleri var piyasada. İkisinide tavsiye etmiyorum.

Çok güzel eczane ürünleri var. Biraz araştırsanız multivitamin ve probiyotik olarak sadece o malum markaların olmadığını ne kadar geniş yelpazenin olduğunu görürsünüz ;)
Hangi marka vitamin alalım ?

Geri