Karadeniz Pet

Haftalık Beslenme Programı - Verilebilen Sebze ve Meyveler

Bir uyarı daha yapıyım o multivitamin ve probiyotik markalarının çok sahteleri var piyasada. İkisinide tavsiye etmiyorum.

Çok güzel eczane ürünleri var. Biraz araştırsanız multivitamin ve probiyotik olarak sadece o malum markaların olmadığını ne kadar geniş yelpazenin olduğunu görürsünüz ;)
Araştırıp kaliteli diye almıştım. Doğru bir yer olsun diyede Hobipet üzerinden aldım.

Çizelge Güncellendi.

Son düzenleme:
Araştırıp kaliteli diye almıştım. Doğru bir yer olsun diyede Hobipet üzerinden aldım.

Düzeltilmiş son hali :

Ekli dosyayı görüntüle 42405

Kaliteli diye biliniyor ama ben güvenmiyorum şahsen. Ve liste güzel olmuş bu arada son bir şey daha söyliyim liste hakkında, Haftalık meyve bence fazla çünkü tatlı şeyler zararlı kuşlara. Meyveyi 2 haftada bir versen yeterli onunda ölçüsünü kaçırmamak lazım. Ve yeşilliklerde çok önemli kuşlar için. Listedeki sebzelerden daha fazla yeşillik verilmesi lazım (roka, taze nane, marul vs.)

• Beğen
Tepkiler: Kca
Kaliteli diye biliniyor ama ben güvenmiyorum şahsen. Ve liste güzel olmuş bu arada son bir şey daha söyliyim liste hakkında, Haftalık meyve bence fazla çünkü tatlı şeyler zararlı kuşlara. Meyveyi 2 haftada bir versen yeterli onunda ölçüsünü kaçırmamak lazım. Ve yeşilliklerde çok önemli kuşlar için. Listedeki sebzelerden daha fazla yeşillik verilmesi lazım (roka, taze nane, marul vs.)

İlginiz için teşekkürler.

Açıkcası şekerden dolayı bende meyve de tereddütteydim.

Mamada da aynı tereddütüm geçerli bebe bisküvisi, pirinç unu... ile ilgili, forumdaki sabitlenmiş mama tariflerindede internetten incelediğim diğer mama tariflerindede bebe bisküvisi var hep. Gerçekten doğru mu yapıyoruz diye tereddütüm oluşmuyor değil. Evde yapılan kuru mamalar belirli bir oransal birşeyi olmadan rastgele karıştırılıyor gibi duruyor, o yüzden hazır mama mı alsam diye(kalitelilerinden) düşünmüyor değilim. Bu sefer de hazır mama tereddütüne düşüyorum. Çıkmaz bir döngü içerine giriyorum bu seferde sadece sebzeli yumurta mı veriyim diye. Onu da yerler mi bilmiyorum.

Çizelge Güncellendi.

Bu listeyi sitenin girişine asalım :)

Ortak bir doğru çıkarmaya çalışıyorum, kullanmak isteyen arkadaşlar tabiki kullanabilir.

Son düzenleme:
İlginiz için teşekkürler.

Açıkcası şekerden dolayı bende meyve de tereddütteydim.

Mamada da aynı tereddütüm geçerli bebe bisküvisi, pirinç unu... ile ilgili, forumdaki sabitlenmiş mama tariflerindede internetten incelediğim diğer mama tariflerindede bebe bisküvisi var hep. Gerçekten doğru mu yapıyoruz diye tereddütüm oluşmuyor değil. Evde yapılan kuru mamalar belirli bir oransal birşeyi olmadan rastgele karıştırılıyor gibi duruyor, o yüzden hazır mama mı alsam diye(kalitelilerinden) düşünmüyor değilim. Bu sefer de hazır mama tereddütüne düşüyorum. Çıkmaz bir döngü içerine giriyorum bu seferde sadece sebzeli yumurta mı veriyim diye. Onu da yerler mi bilmiyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 42443

Ortak bir doğru çıkarmaya çalışıyorum, kullanmak isteyen arkadaşlar tabiki kullanabilir.

Meyve verilir onda sıkıntı yokta, işte tatlı olduğu için az verilmesi lazım.

Bebe bisküvisi konusunda evet internetteki birçok tarifin içinde var, ancak bu doğru birşey olduğunu göstermez. Zira internetteki bilgiler genelde kopyala yapıştır olduğu için kimse zahmet edipte araştırmıyor.

Oran konusunda göz kararı ayarla. O kadarda kafaya takılcak bişey değil. Hazır mamamı yoksa evde yapılan mamamı derseniz. Eğer içeriği güzelse tabiki evde yapılan mamayı seçerim. Çünkü içinde ne olduğunu bilirim en azından, içim rahat bir şekilde veririm kuşlara ;)

• Beğen
Bununla ilgili güzel bir konu hazırlıcam yakın zamanda. İçinden beğendiğinizi seçersiniz.
heyecanla bekliyorum ben de alacağım vitamin sana soracaktım çünkü elimde bitek avivit kaldı artık konu hazırlanana kadar onunla idare edeceğim :D supradyn almayı düşünüyorum daha iyi bir önerin yok ise veya evde polivit var kedilere köpeklere kullanıyorduk kuşlara da verenler var diye hatırlıyorum ama o uygun olur mu?
bir de şimdi aklıma geldi daha profesyonel olan sizler bütün hepsini bir yerde toplayarak bir çizelge yapsanız çok iyi olur ben de yaparım ama çok bilgi sahibi değilim yanlış etkilemek istemem kimseyi. mesela sarımsaklı su, elektrolit, prebiyotik falan çoğu kişi tarafından bilinmiyor hasta olana kadar önlem amaçlı ilaç veya bu tarz şeyler kullanmıyoruz genelde hangisi hangi aralıkla nasıl kullanılmalı şeklinde bir araya getirerek bir konu açsak cok faydalı olur diye düşünüyorum sahsen benim cok işime yarar :D

Ve yeşilliklerde çok önemli kuşlar için. Listedeki sebzelerden daha fazla yeşillik verilmesi lazım (roka, taze nane, marul vs.)
yeşillik yemeyen kuşlarımızı napcaz peki :rolleyes:

Son düzenleme:
heyecanla bekliyorum ben de alacağım vitamin sana soracaktım çünkü elimde bitek avivit kaldı artık konu hazırlanana kadar onunla idare edeceğim :D supradyn almayı düşünüyorum daha iyi bir önerin yok ise veya evde polivit var kedilere köpeklere kullanıyorduk kuşlara da verenler var diye hatırlıyorum ama o uygun olur mu?

Polivit güzel bir vitamindir. Kullanan çok var. Bende kullandım baya. Supradyn bana göre en iyilerden birtanesi. İçeriğinde hem vitamin hem mineral var ve suda eriyen tablet olmasıda artı. Şöyleki sıvı vitaminler açıldıktan 3 ay sonra bozulmaya başlar. Bitsede bitmesede 3 ayda bir yenilemek gerekir. Ama supradyn öyle değil. Tablet olduğu için bozulmaz son kullanma tarihine kadar kullanabilirsin. Hatta supradyni şöyle yapabilirsin. Hepsini ezip toz haline getir, daha sonra küçük cam kavanoza koyup buzdolabında muhafaza et. Çay kaşığının ucuyla suluğa katıp kullan. Cam kavanoz dediğim bildiğin pekmez, reçel, menemen falan koyuyorlar ya o kavanozlar. Ama onun küçük boyları. Cam kavanoz hava almaz ve içindeki ürün bayatlamaz ;)

bir de şimdi aklıma geldi daha profesyonel olan sizler bütün hepsini bir yerde toplayarak bir çizelge yapsanız çok iyi olur ben de yaparım ama çok bilgi sahibi değilim yanlış etkilemek istemem kimseyi. mesela sarımsaklı su, elektrolit, prebiyotik falan çoğu kişi tarafından bilinmiyor hasta olana kadar önlem amaçlı ilaç veya bu tarz şeyler kullanmıyoruz genelde hangisi hangi aralıkla nasıl kullanılmalı şeklinde bir araya getirerek bir konu açsak cok faydalı olur diye düşünüyorum sahsen benim cok işime yarar :D

Öyle bir konu benimde aklımda var. Geniş kapsamlı içinde bütün bilgilerin olduğu bir konu hazırlamayı düşünüyorum. Nasip olursa hazırlıcam bir konu.

yeşillik yemeyen kuşlarımızı napcaz peki :rolleyes:

Yerler yerler yedirmesini biliceksin :) Yaprak şeklinde kafese asmak yerine, mesela hepsini ince ince kıyıp mama gibi verebilirsin ;) İçine birazda meyve kattınmı (tatlandırmak için) hapur küpür yerler :)

• Beğen
Geri