Karadeniz Pet

İlk defa kuş bakıyorum ve sanırım dişi... (çiftleştirme ve eş alma ile ilgili sorularım)

asdeepasthepasific

Yeni Üye
Merhabalar. 24 yaşındayım ve neredeyse hayatım boyunca köpekler ve kedilerle büyüdüm. 3 yıllık erkek arkadaşım sayesinde muhabbet kuşları ile tanıştım ve ben de bir kuş almak istedim. Boncuk'u birkaç ay önce erkek arkadaşımın komşusu, kendi evinde üretim yapan birinden aldık. 4, en fazla 5 aylık, aldığımızda 1 aylık civarındaydı ve yem kırabiliyordu bir sorun yaşamadık. Sorularım ise şunlar olacak;
  • Eğer dişiyse yanına bir erkek almamak ona kötülük mü yapmak olur? (Kızgınlık dönemine girip de üreme içgüdüsünü tatmin edememek, aynı zamanda kendi türüyle vakit geçirememek onu fiziksel ve / veya ruhsal sıkıntıya sokar mı?)
  • Yılda kaç kez yavru alınacağı üreticinin kontrolü altında olan bir şey midir? Eğer bu mümkünse gereğinden daha az defa yavru almanın kuşlara fiziksel ve ruhsal bir zararı olur mu? (Yaşadığım yer üretim yapmak için müsait bir alan değil. Küçük ve fazla boş alanı olmayan bir alanda yaşıyorum, ki amacım zaten üretim yapmak değil. Sadece kuşumun mutlu olmasını istiyorum. Yavru alırsam Boncuk'u aldığımız komşumuz aracılığıyla onun kendi aldığı yavrularını verdiği satıcıya verebilirim ya da başka bir şekilde sahiplendirebilirim ama bunu çok sık ve sürekli yapabileceğimi sanmıyorum.)
  • Kuşum dolap üstü, kitaplıktaki kitapların arkası, bacaklarımın altı, kollarımın altı gibi yerleri kemirerek ve öterek içeri girmeye çalışıyor. Bunlar dişi kuşların yuva ve çiftleşmek istediklerinde yaptıkları hareketler mi? Yoksa kuşların normalde de yaptığı davranışlar mı? (Erkek arkadaşım ve ailesi uzun zamandır kuş besliyorlar fakat kendi kuşları hep erkekmiş ve hiçbirinde böyle davranışlar görmemişler. Hem bu nedenlerle hem de ceresinin renginden dolayı, erkek olduğu söylenerek almama rağmen cinsiyeti konusunda emin olamıyorum.)
Açıkçası yavrulatma konusunda pek istekli değilim hiç öyle bir düşüncem olmamıştı... Cevaplarınızı bekliyorum, kulaktan kulağa yayılan aslında yanlış olan bilgilere değil tecrübeli insanların yanıtlarına ihtiyacım var.