Karadeniz Pet

Ilk defa yavru alıyorum

Cicikus64

Yeni Üye
Merhaba abilerim ablalarim
Çifti ben buyuttum erkek 1 disi 1.5 yaşında . dişi 3 gündür full yuvada ve ciftlesirken gördüm kuşları ilk yumurta dün geldi ama şöyle bir sorun var talaş koydum hepsini dışarı attı , yumurtayı follugun köşesine yumurtladi ben ortaya alsam bile inatla köşeye götürüp orda üstüne yatıyor ve Şuan 2. Yumurta gelmek üzere kuyruk çok düşük ve poposu şiş. Yumurtayı kontrol ettim içi dolu . kuşları rahatsız etmedim sadece 1 kere baktım oda 30 saniye sürdü. Önerilerinizi bekliyorum .
Suları vitaminli haftada 3 gün mama.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2019-10-22-19-50-00.png
    Screenshot_2019-10-22-19-50-00.png
    1.1 MB · Görüntüleme: 26
Hayırlı olsun dişi kuş bazen yuvalıkta talaş kum istemiyor siz koysanızda dışarı atar mısır granülü koyun yarım çay bardağı.
Ben hiç boş dolu kontrol etmedim bu zamana kadar. İlk kuluçkası olduğu için size tavsiyem strese girmemesi için yumurtalara dokunmayın koku dahi alsa kırar yumurtayı günde 1 defa kırılma varmı yokmu kontrol edin.
Yumurta sayısı arttıkça tabanda malzeme olmaması birbirine çarptıkça kırılabilir mısır granülü deneyin burdan haber verirsiniz.
Vitamin kullanıyorum demişsiniz E vitamini kullanıyorsanız hemen kesin diğer vitaminlere devam edin.
İyi hobiler bol yavrular...

Sadece talaş denemeyin derim az miktarda kum, mısır granülü vb denemenizde fayda var. Kuşlar genellikle ikinci yumurtadan sonra düzenli bir kuluçka dönemi geçiriyorlar (Tabi Her kuşa göre değişir.). Kuşa çok müdahale etmeyin derim sadece evet yuvalık da bir şeylerin bulunması gerek sağlıksal açıdan gerek ısı problemleri açısından izolosyon sağlıyor. Size tavsiyem bırakın istediği yöne çeksin yatsın. Ama yuvalığa malzeme koyun. Beslenme konusunda gaga taşı ve kalamar kemiği de çok önemli.
İnşallah yavrularınıza bir an önce kavuşursunuz...

Hayırlı olsun dişi kuş bazen yuvalıkta talaş kum istemiyor siz koysanızda dışarı atar mısır granülü koyun yarım çay bardağı.
Ben hiç boş dolu kontrol etmedim bu zamana kadar. İlk kuluçkası olduğu için size tavsiyem strese girmemesi için yumurtalara dokunmayın koku dahi alsa kırar yumurtayı günde 1 defa kırılma varmı yokmu kontrol edin.
Yumurta sayısı arttıkça tabanda malzeme olmaması birbirine çarptıkça kırılabilir mısır granülü deneyin burdan haber verirsiniz.
Vitamin kullanıyorum demişsiniz E vitamini kullanıyorsanız hemen kesin diğer vitaminlere devam edin.
İyi hobiler bol yavrular...
Teşekkürler yarın direk mısır granuru deniycem. E vitamini varmış evet kesiyorum bundan sonra .

Sadece talaş denemeyin derim az miktarda kum, mısır granülü vb denemenizde fayda var. Kuşlar genellikle ikinci yumurtadan sonra düzenli bir kuluçka dönemi geçiriyorlar (Tabi Her kuşa göre değişir.). Kuşa çok müdahale etmeyin derim sadece evet yuvalık da bir şeylerin bulunması gerek sağlıksal açıdan gerek ısı problemleri açısından izolosyon sağlıyor. Size tavsiyem bırakın istediği yöne çeksin yatsın. Ama yuvalığa malzeme koyun. Beslenme konusunda gaga taşı ve kalamar kemiği de çok önemli.
İnşallah yavrularınıza bir an önce kavuşursunuz...
Tamamdir abi yarın deniycem mısır granuru. O kemik gaga taşı var zaten sagolasin.

Bugün 2. Yumurta geldi . Gene köşeye yumurtladı öyle yatıyor üstlerine . Mısır granulu attım 1 avuç aradan 2 saat geçti hepsini dışarı atmış ya

Granülü nereye koydunuz yumurtaların yakınına mı koyuyorsunuz.
AB936DB1-8319-4799-AF81-03C635D747C6.jpeg

Gösterdiğin gibi elimle 1 avuç attım hepsini köşeye taşımış cogunuda dışarı atmış . yarın kedi kumu koycam kumu atamaz
Hepsini atmadıysa geri kalan kalsın alışsın granüle farklı şeyler koyup strese sokmayın ustanın dediği gibi kumu atamaz ama yumurtayı kırar. Kalsın şimdilik böyle dediğim gibi çok azda granül olursa zamanla azar azar ekleme yaparsınız. Mğsait zamanda foto eklerseniz bakalım.

Kardeşim sana tavsiyem hiç bişey koyma. Kuşu strese sokarsın. Bırak boş kalsın bişey olmaz ;)
Doğru dedin ümit abi şimdi kafesin tabanında kırık yumurta gördüm ama boş sıvı sanırım kuş boş diye kırmış diğer yumurtaya hala yatıyor