Karadeniz Pet

Kabarıklık var ve dışkısi kötü

Ethemkvnc

Yeni Üye
Dün yeni bir kuş sahiplendim. Ya biraz şişko yada kabarık duruyor azcik anlayamadım. Yavru daha 1.5 aylik olmasi lazim. Aldığım yerden yemini almayi unuttum. Bugün gidip alicam. Yem değişikliğinden kaynakli mi ? Gerçi suan ilk günü cok yem yemiyor. Yardimci oluemusunuz?

Ekli dosyalar

• IMG_20191122_104815.jpg
    IMG_20191122_104815.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 37
  • IMG_20191122_112404.jpg
    IMG_20191122_112404.jpg
    902.4 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_20191121_193134.jpg
    IMG_20191121_193134.jpg
    933.2 KB · Görüntüleme: 25
Daha ilk gunuymus biraz zaman taniyin alismasi icin. Kabarik durmasi usumesinden de kaynaklanabilir vucut isisini korumak icin kabarirlar. Ancak diskisi pek iyi gorunmuyor, biraz daha gozlemleyin. Burada da daha iyi degerlendirecek ilgililer yazar buyuk ihtimalle

Dün yeni bir kuş sahiplendim. Ya biraz şişko yada kabarık duruyor azcik anlayamadım. Yavru daha 1.5 aylik olmasi lazim. Aldığım yerden yemini almayi unuttum. Bugün gidip alicam. Yem değişikliğinden kaynakli mi ? Gerçi suan ilk günü cok yem yemiyor. Yardimci oluemusunuz?
Dışkısının kötülüğü yem değişikliğinden kaynaklı olabilir, yeni geldiği için de olabilir kuş daha yeni biraz zaman tanıyın 1 hafta bekleyin eğer 1 hafta sonra geçmezse buraya yazın kuşun yanına çok yaklaşmayın 3 gün boyunca ortama alışsın, stres yapmasın kuş :)

Dışkısının kötülüğü yem değişikliğinden kaynaklı olabilir, yeni geldiği için de olabilir kuş daha yeni biraz zaman tanıyın 1 hafta bekleyin eğer 1 hafta sonra geçmezse buraya yazın kuşun yanına çok yaklaşmayın 3 gün boyunca ortama alışsın, stres yapmasın kuş :)
Peki tavsiyelerineze uyucam. Daha ince sahiplendiğim kuşlarda böyle durumla karsilasmamistim. Hep uyku halinda kafestede elimde de sakin. Arada bi uçuyor. Yem yerkende yemi hemen kırıyor ama kırdığı yemi dakikalarca ceviriyor agizinda bir türlü yiyemiyor düşürüyor. Parcalaniyor öyle yiyor. Ve ben odadan çıktığım da 1 saat sinra vs geldiğimde yere inmiş orda durruyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20191122_141653.jpg
    IMG_20191122_141653.jpg
    1,007.6 KB · Görüntüleme: 27
Peki tavsiyelerineze uyucam. Daha ince sahiplendiğim kuşlarda böyle durumla karsilasmamistim. Hep uyku halinda kafestede elimde de sakin. Arada bi uçuyor. Yem yerkende yemi hemen kırıyor ama kırdığı yemi dakikalarca ceviriyor agizinda bir türlü yiyemiyor düşürüyor. Parcalaniyor öyle yiyor. Ve ben odadan çıktığım da 1 saat sinra vs geldiğimde yere inmiş orda durruyor.
Hastadır o zmn kafes tabanında duruyorsa ilaç tedavisini size söyler buradaki ustalar

Yardımlarınız için hepinize teşekkürler. Kuşu aldığım petshopa gidip ne verdiğini sordum. Kanarya yemi veriyormuş meğer onu aldim deli gibi yedi acıkmış. Belkide dişkisi o yuzden öyleydi. Çok şükür şuan dışkısı normal haline döndü. Kabarıklık abartı bir şekilde olmuyor sanki uyku modunda gibi. Her firsatta uyumaya çalışıyor ama elime aldigimda ucunda vs hiç sıkıntısı yok gayet neşeli. Masada vs dolaniyor hep ustume atliyor. Galiba ilk günleri diye veya yavru diye fazla uyumak ister mi?

Ekli dosyalar

• IMG_20191122_232204.jpg
    IMG_20191122_232204.jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 20
  • IMG_20191122_232235.jpg
    IMG_20191122_232235.jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 20
Yardımlarınız için hepinize teşekkürler. Kuşu aldığım petshopa gidip ne verdiğini sordum. Kanarya yemi veriyormuş meğer onu aldim deli gibi yedi acıkmış. Belkide dişkisi o yuzden öyleydi. Çok şükür şuan dışkısı normal haline döndü. Kabarıklık abartı bir şekilde olmuyor sanki uyku modunda gibi. Her firsatta uyumaya çalışıyor ama elime aldigimda ucunda vs hiç sıkıntısı yok gayet neşeli. Masada vs dolaniyor hep ustume atliyor. Galiba ilk günleri diye veya yavru diye fazla uyumak ister mi?
Olabilir ama bir sıkıntısı olursa buraya yazın mutlaka dışkıları iyi gibi

kuş sürekli kabarık duruyorsa elbet hastadır dışkısının daha iyi bir fotoğrafını at lütfen ve ortam ısının sıcak olmasına dikkat et ve aldığın yemin bir fotoğrafını atar mıusın
Ak darini yemiyor. Kabuğunu yemen kırıyor ama içini ağzinda çevirip duruyor dakikalarca sonra düşürüyor. Şuan deli gibi sade kanarya yemjni yiyor. Aldigim yer onunla ak darini karistiyormus galiba buna alışmış şimdilik.

Ekli dosyalar

• IMG_20191123_001348.jpg
    IMG_20191123_001348.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 20

Sen yinede dışkılarını gözlemlemeye devam et. Koksidiyozdan şüpheleniyorum. Ve sadece aspurla beslemek iyi değil kuşu kabız yapar. Normal yeme alıştırmaya çalış.

Dışkısını her gün takip ediyorum. Sizlerle paylaşırım. Evet diğer yemlerede alistirmaya çalışıyorum.
Buda sabaha kadar olan dışkıları yine bi farklı normal değil gibi

Ekli dosyalar

• IMG_20191123_104559.jpg
    IMG_20191123_104559.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 21
Dışkısını her gün takip ediyorum. Sizlerle paylaşırım. Evet diğer yemlerede alistirmaya çalışıyorum.
Buda sabaha kadar olan dışkıları yine bi farklı normal değil gibi
Forumda bu dışkıları ve hastalıkları @umitFB daha bilgili bana da biraz anormal geldi fakat ne olduğu konusunda bir fikrim yok.

Sen yinede dışkılarını gözlemlemeye devam et. Koksidiyozdan şüpheleniyorum. Ve sadece aspurla beslemek iyi değil kuşu kabız yapar. Normal yeme alıştırmaya çalış.
Benim kusum da aspurdan baska yeme yanasmiyor. Alismasi icin herseyi yapiyorum ama ac kalmayi bile goze aliyor yemiyor digerlerini. Ne yapilabilir baska, cok onemli bir sorun mudur? 2 aylik olacak kusum

Benim kusum da aspurdan baska yeme yanasmiyor. Alismasi icin herseyi yapiyorum ama ac kalmayi bile goze aliyor yemiyor digerlerini. Ne yapilabilir baska, cok onemli bir sorun mudur? 2 aylik olacak kusum
bir ikram kabıyla darı koyun kafesine en sonunda meraktan yiyecektir zaten darıyı

Geri