Karadeniz Pet

kaç kez yavru yapabilirler

veysel boz

Meraklı Üye
çift muh. kuşu aldım daha önce 2 defa yavru alınmış 3. ye çalışıyorlar kafes folluk kuşlar 80 tl çift olarak almayı düşünmüyordum uygun geldi vs. haftaya eve getiriyorum neyse kafeslerini değiştirmeyii düşünmüyorum aldığım kafeste kalsın diye düşündüm yumurtalar gelip çıkana sıkıntı olur diye düşündüm başka kafeste alışamaz gibi 2 kez yavru alınmış sıkıntı olurmu daha kaçkez yavru alınabilir bulundukları ortamda başka kafeslerde kuş olması sıkıntı olurmu ayrı odadamı tutayım ilk defa yavrulu bi çift bulunuyor bilgilendirirseniz iyi olur

hayırlısı olsun.herkes farklı şekilde üretim yapıyo kımısı kuşları pert edene kadar yavru alıyo kımısı 2 agız kımısı 3 agız kımıde 4 agız.üreticilerin çogunlugu normal olanın 3 agız olarak kabul eder.
belki arka arkaya defalarca kuluçkaya yatabılırler ama hem ömürleri kısalır hemde verim düşer yavrularda sorunlar cıkmaya başlar.kısacası ne kadar az okdar saglıklı kuşlar demektir.

3 ağız 3 sefer oluyor zannederim demi berkay bey

3 ağız 3 sefer oluyor zannederim demi berkay bey
kuluçka dıyelım ozaman daha ıyı anlayın

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:41 -->-> Daha önceki mesaj 02:39 --

yumurtalar geldı yavrular buyudu yuvadan cıktı ılk agız yada kulucka.sonra yıne tekararı 2. agız yada kulucka dıye devam

teşekkür ederim berkay bey

kuluçka dıyelım ozaman daha ıyı anlayın

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:41 -->-> Daha önceki mesaj 02:39 --

yumurtalar geldı yavrular buyudu yuvadan cıktı ılk agız yada kulucka.sonra yıne tekararı 2. agız yada kulucka dıye devam

Bu bir sene için mi geçerli, yoksa kuşun hayatı boyunca mı üç kuluçka?
Hayatı boyunca değildir sanırım :)

bunu bende merak ediyorum ancak 4-5 yaşına kadar yavru alınıyor die biliyorum burdaki 3 ağızdan kasıt aralıksız 3 defa kuluçka sanırım ondan sonra dinlenmeye alıyorsun.3 kuluçka süresini yavruların büyümesinide eklersek zaten 6 ayı buluyor .moderatörler açıklık getirirse öğrenmiş olucaz

Sanırım Berkay ERDİNC in demek istediği 3 kuluçkadan sonra kuşların dinlendirilmesi. Daha sonra tekrar yavru alınabilir.

arka arkaya 3 ağız yavru alındıktan sonra kuşlar dinlendırmeye alınmalıdır.bana sorarsanız ben 2 ağız yavru alıp anaçlarımı dinlendırıyrm.sonra tekrar eşe atıyrm.aldığım performansa göre yavruların remk yada ırılıklerıne göre eşleride degıstırebılıyorum.

arka arkaya 3 ağız yavru alındıktan sonra kuşlar dinlendırmeye alınmalıdır.bana sorarsanız ben 2 ağız yavru alıp anaçlarımı dinlendırıyrm.sonra tekrar eşe atıyrm.aldığım performansa göre yavruların remk yada ırılıklerıne göre eşleride degıstırebılıyorum.

Peki dinlendirme derken eşleri ayırıyor musunuz?
Tekrar birleştirdiğinizde veya başka eşe attığınızda problem olmuyor mu?

Hayır ömürleri boyunca değil. Arka arkaya 3 kez demek istediği Berkay'ın. Genelde 3 ağız yavrudan sonra 1,5-2 ay dinlendirilir kuşlar. Kondisyon ve sağlık kazanmaları için. Genel olarak erkekten 5-6, dişiden de 4 yaşına kadar yavru alınabilir.

bunu bende merak ediyorum ancak 4-5 yaşına kadar yavru alınıyor die biliyorum burdaki 3 ağızdan kasıt aralıksız 3 defa kuluçka sanırım ondan sonra dinlenmeye alıyorsun.3 kuluçka süresini yavruların büyümesinide eklersek zaten 6 ayı buluyor .moderatörler açıklık getirirse öğrenmiş olucaz
muhabbet kuşları doğada yem ve su bulabildikleri sürece ürerler.muhabbet kuşlarının anavatanı avusturalyadır.avusturalya yazları çok sıcak ve su kaynaklarının az olmasından dolayı doğada muhabbet kuşları genelde yazın üremeyi seçmezler tabi hiç üremez dıyemeyız ama terhic etmezler diyelim.her nekadar evcilleştirilip boyutlarıyla oynansa bile bu birçok seyi hala içgüdüsel olarak devam ettırmedikleri anlamına gelmez.bunlara yazın ürememekte dahil.doğalarında yaptıkları seylerin aksine onları zorlarsak hatalar oluşur.üremede verim düşer hastalıklar görülebilir.sıcakta yumurtaların bozulmaması için dişilerin çok tecrübeli olmaları gerekir.dişiler yumurtanın üzerine sıcaklıgı ve nemide hesaplayıp fazla yatmamalıdır yada fazlada sogutmamalıdır yaz aylarında yumurtaları bozmadan yatmalıdır yani.bununda nekadar zor oldugu açıkça belli.ülkemizin yazlarını ele alırsak kümes sıcaklıkları 28 ve 35 derece arası degısırken yuva içi sıcaklıkları düşünmek gerekır.bu sıcaklıklarda hertürlü bakteri, mantar yada parazit türü rahatca çogalacagından yazın üretim durdurulup kuşlar bir dahakı sezeno dınlendırılıp hazırlandırılmalıdır.bunlara uymayan kumesler en başta kuşların doğalarına aykırı oldugundan yaptıgının yanlış oldugunu kısa surede anlayabilir.çünkü sıcak havalara hastalık sezonu diyebılırız.yavrular ya saglıksız olur yada yanık hatta yuvalıklardan hastalıklar tüm kümese yayılabılır.
ülkemızdede bu gıbı sorunlar yasanmaması için üreme sezonu eylul 15 gıbı acılır ve mayıs gibi biter.bu zaman zarfında üreticiler çeşitli kez kümes sıcaklıgına yada sogukluguna göre ve anaçların beslenmelerıne göre kuluçka sayısını belirlerler.

Son düzenleme:
muhabbet kuşları doğada yem ve su bulabildikleri sürece ürerler.muhabbet kuşlarının anavatanı avusturalyadır.avusturalya yazları çok sıcaklık ve su kaynaklarının az olmasından dolayı doğada muhabbet kuşları genelde yazın üremeyi seçmezler tabi hiç üremez dıyemeyız ama terhic etmezler diyelim.her nekadar evcilleştirilip boyutlarıyla oynansa bile bu birçok seyi hala içgüdüsel olarak devam ettırmedikleri anlamına gelmez.bunlara yazın ürememekte dahil.doğalarında yaptıkları seylerin aksine onları zorlarsak hatalar oluşur.üremede verim düşer hastalıklar görülebilir.sıcakta yumurtaların bozulmaması için dişilerin çok tecrübeli olmaları gerekir.dişiler yumurtanın üzerine sıcaklıgı ve nemide hesaplayıp fazla yatmamalıdır yada fazlada sogutmamalıdır yaz aylarında yumurtaları bozmadan yatmalıdır yani.bununda nekadar zor oldugu açıkça belli.ülkemizin yazlarını ele alırsak kümes sıcaklıkları 28 ve 35 derece arası degısırken yuva içi sıcaklıkları düşünmek gerekır.bu sıcaklıklarda hertürlü bakteri, mantar yada parazit türü rahatca çogalacagından yazın üretim durdurulup kuşlar bir dahakı sezeno dınlendırılıp hazırlandırılmalıdır.bunlara uymayan kumesler en başta kuşların doğalarına aykırı oldugundan yaptıgının yanlış oldugunu kısa surede anlayabilir.çünkü sıcak havalara hastalık sezonu diyebılırız.yavrular ya saglıksız olur yada yanık hatta yuvalıklardan hastalıklar tüm kümese yayılabılır.
ülkemızdede bu gıbı sorunlar yasanmasından dolayı üreme sezonu eylul 15 gıbı acılır ve mayıs gibi biter.bu zaman zarfında üreticiler çeşitli kez kümes sıcaklıgına yada sogukluguna göre ve anaçların beslenmelerıne göre kuluçka sayısını belirlerler.

bilgilendirmeniz için sağolun bunu bilmediğim için kuşlarımı yaz ayında dinlendirmedim 2 kuluçka geçirdiler malesef sıcaklıktan dolayı içleri hep kurudu yada bozuldu ilkin 8 yumurtada 2 yavru ikincisinde 6da 1 çıktı

Peki dinlendirme derken eşleri ayırıyor musunuz?
Tekrar birleştirdiğinizde veya başka eşe attığınızda problem olmuyor mu?
kimi üretici ayırmıyor sadece yuvalıgı sökuyor hızını alamayan çiftlerde bazen kafes tabanına yumurtlaya biliyor.ben rahatca ucabıleceklerı salmalara ayırıyrm bu sekılde eş değişikliğinde sorun yaşamıyorum.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 09:56 -->-> Daha önceki mesaj 09:45 --

bilgilendirmeniz için sağolun bunu bilmediğim için kuşlarımı yaz ayında dinlendirmedim 2 kuluçka geçirdiler malesef sıcaklıktan dolayı içleri hep kurudu yada bozuldu ilkin 8 yumurtada 2 yavru ikincisinde 6da 1 çıktı
rica ederim keyifli saglıklı hobiler

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 09:57 -->-> Daha önceki mesaj 09:56 --

teşekkür ederim berkay bey
ben teşekkür ederim.

kimi üretici ayırmıyor sadece yuvalıgı sökuyor hızını alamayan çiftlerde bazen kafes tabanına yumurtlaya biliyor.ben rahatca ucabıleceklerı salmalara ayırıyrm bu sekılde eş değişikliğinde sorun yaşamıyorum.

[sıze=1]-- muhabbetkusu.com.tr; flood engellendi -->-> yeni yazılan mesaj 09:56 -->-> daha önceki mesaj 09:45 --[/sıze]

[sıze=1]-- muhabbetkusu.com.tr; flood engellendi -->-> yeni yazılan mesaj 09:57 -->-> daha önceki mesaj 09:56 --[/sıze]

ben teşekkür ederim.

bu kuluçka bittikten sonra 2.ağız oluyor 3. Yapmayıp dinlendirmeye alabilirim. Bi sorum olacak şimdi çiftli kafesim var ve diğer tarafında çiftimden elde ettiğim 6 ayı geçmiş göz irisleride belli bir dişi bir erkek yavrum var ortada paravan var onu kaldırıp bu yavrularla anaçları salma şeklinde açabilirmiyim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 09:56 -->-> Daha önceki mesaj 09:45 --

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 09:57 -->-> Daha önceki mesaj 09:56 --

ben teşekkür ederim.

Teşekkür ederim cevabınız için.
Benim iki çiftim var, henüz eş de tutmadılar sanırım.
Dinlendireceğim zaman kafes kapısını açsam ve oda içinde serbest bıraksam nasıl olur?
Birbirlerini rahatsız ederler mi?
Eskiden iki kuşum varken (ikisi de erkek ve biri diğerinin yavrusu) ikisini de serbest bırakıyordum ve akşam ikisi de kendi kafesine giriyordu.
Son zamanlarda birbirlerinin kafesine girmeye başladılar ve büyük olan küçüğü kovalıyordu.
Mecburen bir daha çıkarmadım ve kısa süre sonra da eş aldım.
Eş tutana kadar da çıkarmayım diyorum ama büyük erkek dışarıya alışkın, çok da kafese hapsetmek istemiyorum.

eğer kuluçkalar arası dinlendirirseniz dişi kuş 3 yaşına gelene kadar yavru almakta sakınca yoktur.

Teşekkür ederim cevabınız için.
Benim iki çiftim var, henüz eş de tutmadılar sanırım.
Dinlendireceğim zaman kafes kapısını açsam ve oda içinde serbest bıraksam nasıl olur?
Birbirlerini rahatsız ederler mi?
Eskiden iki kuşum varken (ikisi de erkek ve biri diğerinin yavrusu) ikisini de serbest bırakıyordum ve akşam ikisi de kendi kafesine giriyordu.
Son zamanlarda birbirlerinin kafesine girmeye başladılar ve büyük olan küçüğü kovalıyordu.
Mecburen bir daha çıkarmadım ve kısa süre sonra da eş aldım.
Eş tutana kadar da çıkarmayım diyorum ama büyük erkek dışarıya alışkın, çok da kafese hapsetmek istemiyorum.
rica ederim.muhabbet kuşları sürü halinde yaşayan hayvanlardır.eş olan kuşların kafesıne yada yuvalıgına farklı bı kus girmedıgı sürece ufak tartısmalar cıksada sorun olmaz kısa surede bırbırlerıne alısırlar.eşe atılan kuşları salmanız kafes dısarısına cıkarmanız pek tavsıye edilmez.ama bunun aksıne kapısı acık olupta yavru alınan takımlar var tabi.bu tamamen yavruluktan yetıskınlıge sızın alıstrmanıza baglı degısır bence.ömründe kafes dısına salınmamıs bır kusu sureklı salıp yavru beklemek bıraz zor gıbı görunuyor.yıne evcıllesen bazı kuşlarda yavru almak kımı zaman zorlasabılıyor kımı zamanda gayet rahat yavru alınabılıyor demek istedıgım ortama,eşine,beslenmesıne ve kuşa bağlı olarak degısıyor

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:02 -->-> Daha önceki mesaj 10:48 --

bu kuluçka bittikten sonra 2.ağız oluyor 3. Yapmayıp dinlendirmeye alabilirim. Bi sorum olacak şimdi çiftli kafesim var ve diğer tarafında çiftimden elde ettiğim 6 ayı geçmiş göz irisleride belli bir dişi bir erkek yavrum var ortada paravan var onu kaldırıp bu yavrularla anaçları salma şeklinde açabilirmiyim.
sanırım kafesi salmaya çevirmekten bahsettınız.üretim duracaksa tabıkı olabılır.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:08 -->-> Daha önceki mesaj 11:02 --

eğer kuluçkalar arası dinlendirirseniz dişi kuş 3 yaşına gelene kadar yavru almakta sakınca yoktur.
bana kalırsa 3 yaş dişilerin en verimli oldugu yıllar arasında.tabıkı bu yaşa kadar yıpranıp yıpranmamakla alakalı.zaten kuşlar yıpranmamıssa en verimli oldugu yaşlarda üretimi durdurmak doğru deıl.6 yaşındakı dısı kuşum genç kuşlara taş cıkarıyor.ülkemızde daha 6 aylıkken eşlediğimz kuşlar avrupada yasından önce ese atılmıyor.hal böyleyken kuşun 3 yaşında yaşlı olduguna ınanılıyor aslında dedıgım gıbı en tecrubelı ve verımlı zamanlarıdır bu yaşlar.

rica ederim.muhabbet kuşları sürü halinde yaşayan hayvanlardır.eş olan kuşların kafesıne yada yuvalıgına farklı bı kus girmedıgı sürece ufak tartısmalar cıksada sorun olmaz kısa surede bırbırlerıne alısırlar.eşe atılan kuşları salmanız kafes dısarısına cıkarmanız pek tavsıye edilmez.ama bunun aksıne kapısı acık olupta yavru alınan takımlar var tabi.bu tamamen yavruluktan yetıskınlıge sızın alıstrmanıza baglı degısır bence.ömründe kafes dısına salınmamıs bır kusu sureklı salıp yavru beklemek bıraz zor gıbı görunuyor.yıne evcıllesen bazı kuşlarda yavru almak kımı zaman zorlasabılıyor kımı zamanda gayet rahat yavru alınabılıyor demek istedıgım ortama,eşine,beslenmesıne ve kuşa bağlı olarak degısıyor

[sıze=1]-- muhabbetkusu.com.tr; flood engellendi -->-> yeni yazılan mesaj 11:02 -->-> daha önceki mesaj 10:48 --[/sıze]

sanırım kafesi salmaya çevirmekten bahsettınız.üretim duracaksa tabıkı olabılır.

evet salmaya çeviricem yavrular olgunlaştı ama sonuçta kendi anaçlarıyla birlikte durmuş olucaklar anaçlardan dolayı bi sorun olmaz değilmi rahatlıkla yapabilirim bi kaç ay dinlendirip salmayı tekrar kapatıp takıcam yuvalığı.eğer sorun olursa salmaya çevirmeden sadece yuvalığı kaldırmayı düşünüyorum o zaman kafes dibine yumurtlama gibi bi sorunları olmuyor. hiç çiftleşmiyorlar dişi izin vermiyo zaten.

Son düzenleme:
evet salmaya çeviricem yavrular olgunlaştı ama sonuçta kendi anaçlarıyla birlikte durmuş olucaklar anaçlardan dolayı bi sorun olmaz değilmi rahatlıkla yapabilirim bi kaç ay dinlendirip salmayı tekrar kapatıp takıcam yuvalığı.eğer sorun olursa salmaya çevirmeden sadece yuvalığı kaldırmayı düşünüyorum o zaman kafes dibine yumurtlama gibi bi sorunları olmuyor. hiç çiftleşmiyorlar dişi izin vermiyo zaten.
hayır olmaz linke tıklarsanız http://www.muhabbetkusu.com.tr/uret...lk-show-kiriklarindanberkay-erdinc-43238.html salmadaki kuşlar dinlenmede içlerinde babalar anneler ve yaşlarına gırmeye yakın yavruları var hepsı aynı yerdeler.

Geri