Karadeniz Pet

Kafes tabanında yumurta

Rüstem EROĞLU

Meraklı Üye
Çiftimden üçüncü yumurtayı bekliyordum, gecikmişti. Bugün baktığımda kafes tabanında (tam da tünek altında) bir yumurta vardı. Yuvalığa baktım iki yumurta varmış ama ben bir gördüm, dişi de yuvadaydı kızdı zaten. İki yumurtadan birini atmış sandım. Işıkla bakınca sarı görünüyor ama üst tarafta toplardan oluşan bir küme vardı. Üzeri de biraz dışkı olmuş. Öylece koydum yuvalığa. Dışkıyı temizlemeli miydim? Bu saatten sonra temizleyebilir miyim? Dişi çok kıskanç, hiç yanlarına uğramadığım halde dışarı yumurtlamış muhtemelen.

Birkaç gün sonra temizleyebilirsin.
Dişiyi kışalayıp yuvalığı çıkar, yumurtayı önceden hazırlayacağın ılık suyun içine at 20-30sn. sonra çıkartıp kağıt havlu ile silersen çok kolay çıkar. Sonra tekrar geri takabilirsin.

Anladım abi teşekkür ederim. Bugün yumurtayı koyarken de dişiyi kışaladım ama çıkmadı. Yumurtayı koyarken de elimi ısırdı. Eğer temizleyemezsem problem olur mu ısıtmada falan? Bir de yumurtadaki o top kümesinden dolu olduğunu çıkarabilir miyiz? Daha önce hiç gördünüz mü böyle bir şey? Belki 10-15 tane top kümelenmişti yumırtanın bir köşesinde.

Yatmaya başladıktan 5-6 gün sonra yumurtaya ışıkla bakarsın damarlanma olması gerek.
Bu yumurta daha dün veya bugün geldi. Dolu olabilir mi o zaman?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:18 -->-> Daha önceki mesaj 14:09 --

Bir de abi, yumurtalarda büyük oranda boş olmasında problem dişide mi erkekte mi?

Tamam abi teşekkür ederim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:29 -->-> Daha önceki mesaj 14:27 --

Problem her ikisinde de olabilir.
Yatmaya başladıktan 5-6 gün sonra kontrol et sen..
Abi o yumurtayı bu seferde yemliğe atmış nasıl yaptıysa. Kafesin en uzak köşesindeki yemlik. Zor farkettim. Acaba boş diye mi atıyor? Dışkıyı sileceğim diye kırıldı yumurta. İçi sarı, o küme de köpükmüş. Acaba dolu olma ihtimali var mıydı? Döllü yumurta kırılınca dolu olduğu belli olur mu?

Boş yumurtada da dolu yumurtada da sarı olur huzursuz olduğu için dışarı yumurtlamista olabilir yuvadan dışarı çıkarmayı bırakın kendi hallerinde olsun

Huzursuz olmasını gerektirecek bir durum yok. Önceki kuluçkada da problem yaşadığım için odaya bile girmiyorum. Ama niyeyse böyle oluyor. Sağolun yorumlarınız için.

Arada aksakliklarda olabilir canlı bunlar sonuçta inşaallah bundan sonra sağlıklı yumurta ve yavrulariniz olur keyifli hobiler

yem yemeye falan çıktıysa yada rahatsız ediçi bi sesduduysa yumurluca sırada poposundan düşmüş olabilirmi

Bak o yumurta çatlak olabilir çatlak yumurtadan sıvı akar bu da yumurtanın kuşun altına yapismasina sebep olur kafeste kasininca vs de düşebilir

Bak o yumurta çatlak olabilir çatlak yumurtadan sıvı akar bu da yumurtanın kuşun altına yapismasina sebep olur kafeste kasininca vs de düşebilir
Başka türlü nasıl atabilir yumurtayı yuvadan? Yani ayağıyla gagasıyla vs. alıp atabilir mi? Çok üzgünüm, eğer yumurta doluyduysa diye. Ben boş olduğunu bilirse atar diye duymuştum ama nasıl yapıyor hiç düşünmedim.

Bilemiyorum ayagiyla vs olabilir

Geri