petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Kafes tabanında yumurta

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Rüstem EROĞLU tarafından 18 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Rüstem EROĞLU

Rüstem EROĞLU New Member

Beğenileri:
    0
    Çiftimden üçüncü yumurtayı bekliyordum, gecikmişti. Bugün baktığımda kafes tabanında (tam da tünek altında) bir yumurta vardı. Yuvalığa baktım iki yumurta varmış ama ben bir gördüm, dişi de yuvadaydı kızdı zaten. İki yumurtadan birini atmış sandım. Işıkla bakınca sarı görünüyor ama üst tarafta toplardan oluşan bir küme vardı. Üzeri de biraz dışkı olmuş. Öylece koydum yuvalığa. Dışkıyı temizlemeli miydim? Bu saatten sonra temizleyebilir miyim? Dişi çok kıskanç, hiç yanlarına uğramadığım halde dışarı yumurtlamış muhtemelen.

2. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    71
    Birkaç gün sonra temizleyebilirsin.
    Dişiyi kışalayıp yuvalığı çıkar, yumurtayı önceden hazırlayacağın ılık suyun içine at 20-30sn. sonra çıkartıp kağıt havlu ile silersen çok kolay çıkar. Sonra tekrar geri takabilirsin.

3. Rüstem EROĞLU

Rüstem EROĞLU New Member

Beğenileri:
    0
    Anladım abi teşekkür ederim. Bugün yumurtayı koyarken de dişiyi kışaladım ama çıkmadı. Yumurtayı koyarken de elimi ısırdı. Eğer temizleyemezsem problem olur mu ısıtmada falan? Bir de yumurtadaki o top kümesinden dolu olduğunu çıkarabilir miyiz? Daha önce hiç gördünüz mü böyle bir şey? Belki 10-15 tane top kümelenmişti yumırtanın bir köşesinde.

4. Levent ACAR

Beğenileri:
    71
  5. Rüstem EROĞLU

Rüstem EROĞLU New Member

Beğenileri:
    0
    Hadi ya :) O halde temizlemek veya temizlememek çok da önemli değil. Üçte iki boş gidiyoruz abi, o birinden de emin değilim.

6. Levent ACAR

Beğenileri:
    71
    Yatmaya başladıktan 5-6 gün sonra yumurtaya ışıkla bakarsın damarlanma olması gerek.

7. Rüstem EROĞLU

Rüstem EROĞLU New Member

Beğenileri:
    0
    Bu yumurta daha dün veya bugün geldi. Dolu olabilir mi o zaman?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:18 -->-> Daha önceki mesaj 14:09 --

Bir de abi, yumurtalarda büyük oranda boş olmasında problem dişide mi erkekte mi?

8. Levent ACAR

Beğenileri:
    71
    Problem her ikisinde de olabilir.
    Yatmaya başladıktan 5-6 gün sonra kontrol et sen..

9. Rüstem EROĞLU

Rüstem EROĞLU New Member

Beğenileri:
    0
    Tamam abi teşekkür ederim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:29 -->-> Daha önceki mesaj 14:27 --

Abi o yumurtayı bu seferde yemliğe atmış nasıl yaptıysa. Kafesin en uzak köşesindeki yemlik. Zor farkettim. Acaba boş diye mi atıyor? Dışkıyı sileceğim diye kırıldı yumurta. İçi sarı, o küme de köpükmüş. Acaba dolu olma ihtimali var mıydı? Döllü yumurta kırılınca dolu olduğu belli olur mu?

10. Levent ACAR

Beğenileri:
    71
    Belli olmaz. Damarlanma olmadan anlayamazsın yumurtanın dolu olup olmadığını. Boş yumurtada da sarı olur.

11. Rüstem EROĞLU

Rüstem EROĞLU New Member

Beğenileri:
    0
    Peki neden atıyor olabilir? Kirli olduğu için mi? Boş yumurtayı bilir atarlar diye duymuştum öyle bir şey olabilir mi? Diğer ikiye yatıyor çünkü.

12. Levent ACAR

Beğenileri:
    71
    Eğer hasar yoksa boş yumurtayı ayıramaz. Muhtemelen gözle göremediğin bir delik vardı üzerinde. Zaten üzerinde bir delik-çatlak olmadan yumurtayı tutup atması mümkün değil.

13. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    228
    Boş yumurtada da dolu yumurtada da sarı olur huzursuz olduğu için dışarı yumurtlamista olabilir yuvadan dışarı çıkarmayı bırakın kendi hallerinde olsun

14. Rüstem EROĞLU

Rüstem EROĞLU New Member

Beğenileri:
    0
    Huzursuz olmasını gerektirecek bir durum yok. Önceki kuluçkada da problem yaşadığım için odaya bile girmiyorum. Ama niyeyse böyle oluyor. Sağolun yorumlarınız için.

15. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    228
    Arada aksakliklarda olabilir canlı bunlar sonuçta inşaallah bundan sonra sağlıklı yumurta ve yavrulariniz olur keyifli hobiler

16. timur5253

timur5253 New Member

Beğenileri:
    0
    yem yemeye falan çıktıysa yada rahatsız ediçi bi sesduduysa yumurluca sırada poposundan düşmüş olabilirmi

17. Rüstem EROĞLU

Rüstem EROĞLU New Member

Beğenileri:
    0
    Sanmam, zaten tekrar yuvaya koyduğumda da yemliğe atmış. Nasıl getirip de kafesin sonundaki yemliğe attı anlamadım.

18. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    228
    Bak o yumurta çatlak olabilir çatlak yumurtadan sıvı akar bu da yumurtanın kuşun altına yapismasina sebep olur kafeste kasininca vs de düşebilir

19. Rüstem EROĞLU

Rüstem EROĞLU New Member

Beğenileri:
    0
    Başka türlü nasıl atabilir yumurtayı yuvadan? Yani ayağıyla gagasıyla vs. alıp atabilir mi? Çok üzgünüm, eğer yumurta doluyduysa diye. Ben boş olduğunu bilirse atar diye duymuştum ama nasıl yapıyor hiç düşünmedim.

20. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    228
    Bilemiyorum ayagiyla vs olabilir

Sayfayı Paylaş