Karadeniz Pet

Kafese oyuncak koysam agrasif oluyor hiç birşey koymasam tüylerini yoluyor ya da dökülüyor

StayAway

Meraklı Üye
Gece gün kafes tülünü bir çıkardım olduğu gibi komple tüy 3,5 aylık daha tüye mı girdi anlamadım kafa tüyleri biraz dökük gibiydi.
Kafes de salıncak ve o halkalı ucunda zil olan oyuncak dan aldım yeri geliyor 1 2 gün ilgilenemiyorum diye ama nedense gözlem lediğimde yeri geliyor kavga ediyor onlarla ben kafese el uzatmaya kalksam ya dışarı çıkmak için elime konuyor kafes içinde ya da hemen saldırma pozisyonu alıyor heleki kafes de birseyee dokunsam hemen saldırıyor kum koyucam diyelim hemen savunmaya geçiyor izin vermiyor

Mesele sizin ona verdiğiniz güvenin size dönüşüdür, aslında sadece çok sevmelisiniz ki olumlu sonuçlar alırsınız zaten. Bu konuyu inceleyebilirsiniz eğitimle alakalı ki görüyorum ki fazlaca soruyorsunuz genelde konularda, umarım yardımcı olacaktır. Olmaz ise sorularınızı tekrar sorabilirsiniz:
http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/mesele-sevgi-sakuram.62746/

EK:
Kuşunuz 3,5 aylıkken de tüye girebilir. Bu konu da size yem takviyeleri ve B vitamini yardımcı olacaktır, süreci kolay atlatırsınız.
Tüylerini yoluyor demenizi ise tam anlayamadım, daha açık anlatabilir misiniz?

Mesele sizin ona verdiğiniz güvenin size dönüşüdür, aslında sadece çok sevmelisiniz ki olumlu sonuçlar alırsınız zaten. Bu konuyu inceleyebilirsiniz eğitimle alakalı ki görüyorum ki fazlaca soruyorsunuz genelde konularda, umarım yardımcı olacaktır. Olmaz ise sorularınızı tekrar sorabilirsiniz:
http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/mesele-sevgi-sakuram.62746/
Usta zaten ilgi gösteriyorum ben yatağa uzansam oda dışarı da olsa uçar uçar ya elime konar ya da üzerime konar gezinir üzerinde saatim metal onu gagalıyor ama elimi de ısırıyor ekstra birşey versem meyve sebze gibi onları değil elimi kemiriyor vazgeçmiyor uzun zamandır uğraşıyorum bu olayla ama yapamıyorum vazgeçirmek için herşeyi de yaptım ama genel olarak elimi değil mesela kemirmeyi çok seviyor perde bile kemiriyor niye böyle yapıyor anlamıyorum

EK:
Kuşunuz 3,5 aylıkken de tüye girebilir. Bu konu da size yem takviyeleri ve B vitamini yardımcı olacaktır, süreci kolay atlatırsınız.
Tüylerini yoluyor demenizi ise tam anlayamadım, daha açık anlatabilir misiniz?
Ne zaman tüye girer ki normalde ? Tüylerini yoluyor sanıyorum çünkü çok tüy vardı bazen çok agrasif oluyor bir iki gün bakamayınca işten dolayı sinir yapıyor evdede ben hariç kimse ilgi göstermesi çünkü kuş sevmiyorlar kendi odamda bakıyorum

Görüntü atarsanız belki daha iyi yardımcı olabiliriz tüy konusunda.

Görüntü atarsanız belki daha iyi yardımcı olabiliriz tüy konusunda.
Tüylerini yoluyor da olabilir ama siniri var işte kötü olan bu benimle oynuyor normalde herşey iyiye giderken bir bakıyorum çığlık attıracak derece de ısırıyor kızıyorum ama anlamıyor oldum olası yavruyken bile başına buyruk bir kuştu değişen hiç birşey olmadı internetten izlediğim ve tecrübeli kişilerin anlattıklarını da uyguladım düşünsenize ona yemesi için birşey uzatıyorum bekliyorum ve onu yemiyor elimi kemiriyor ya da elime çıkıyor öyle ısırıyor ona verdiğim şeyin bir önemi yok elim olsun yeter ona konuştum olmadı eldiven tarzı şeyler denedim bir müddet olmadı tepki vermedim olmadı kızdım bağırdım olmadı sanki boşa çaba gösteriyorum bazı insanlar ceza olsun diye kafese koy dediler onuda yaptım kafese koyunca bana çok bağırıyor ve bir müddet hep benden uzak durdu heleki elime asla gelmedi sonraları alıştı ama üzerime geliyor geziniyor oyunda oynuyoruz genelde onda hemen sahiplenme duygusu oluyor her konuda öyle ama bazende çok masum duruyor içim acıyor ilgi göstereyim konuşayım diyorum git başımdan der gibi hareketler yapıyor bi ara aldığım yere geri verecektim sonra bana alıştı orada sağlıksız ortamda durur diye içimde el vermedi aklıma takılan şu da var bu yarın öbür gün baba olursa genlerden dolayı yavrular dada agrasiflik olur mu ?
IMG_20171215_155737_HDR.jpg

Kuşunuz tüyde, kafasındaki tüy kapsüllerinden bunu anlayabiliriz. Agresifliği ise durduk yere oluşmaz, en durduk yere oluşma şekli ısırmayı farkeden yeni büyüyen yavrularda görülür. Onun dışında tepki verirseniz bu sorun büyür. Sürekli kafes dışında siz işte iken dahi durmasını sağlarsanız iyi olur alışması açısından, duvara bir salıncak asabilirsiniz mesela. Oraya alıştırırsanız, çıktığı gidip orada oynayacaktır. Uyuyacaktır ve hakeza. Linkin paylaştığım konuyu inceleyebilirsiniz.

Ayrıca kuşunuzun tüyden rahat bir şekilde çıkmasını istiyorsanız, B vitamini ile güçlendirebilirsiniz bu durumu. Mama da yapın, mama ek bir gıdadır faydalıdır ve güzeldir. Kuşlarımız muhakkak severler. Akabininde yem takviyesi alın, çeşitli markalar mevcuttur, ben VİTALİS kullanıyorum. İçinde bulunan vitaminler ile kuşun bünyesine destek olursunuz, bu kimi zaman ishalie alınan önlemdir kimi zaman kuşun gaz problemine alınan önlem. Bu önlemleri çoğaltabilirim. Hayırlı, sağlıklı beslemeler.

Aynı benim kuşum ısırma problemini çözemiyceksiniz. Ben çözemedim kafesten çıkarınca eşine yaklaştırmıyor. Daha küçük olabilir ama eğer kafeste bir şeye fazla ilgi beslerse onu herkesten korur. Şimdi benimki elime kur yapıyor. İlgisi fazlaca bir şeyin üzerindeyse alın bir süreliğine.

Aynı benim kuşum ısırma problemini çözemiyceksiniz. Ben çözemedim kafesten çıkarınca eşine yaklaştırmıyor. Daha küçük olabilir ama eğer kafeste bir şeye fazla ilgi beslerse onu herkesten korur. Şimdi benimki elime kur yapıyor. İlgisi fazlaca bir şeyin üzerindeyse alın bir süreliğine.
Zamanında 2 adet ısıran, ele alışık olmayan yabani dedikleri muhabbet kuşlarını almıştım çift halinde, çiftimin yanına çift olsun diye. Aradan birkaç ay geçti, ısırmayı bıraktılar erkek direk elime gelmeye bile başladı. Dişi kendine kaşıttırmaya başladı, ki bu çiftin kaç kuluçkasından yavru almışımdır. Hala da alıyorum, ancak babayı kaybettik yeni bir babamız var. Hülasa arkadaşım, mesele aslında ısırmayı bırakmaz ya da kafeste ya da başka yerde ilgisini çeken başka bir şey/şeyler olması değil, bunun da etkisi elbette vardır ancak sürekli devam etmez. Bu nasıl mümkün olur? Kişi kuşunu çok severse aslında. Çok severse diyorum çünkü çok sevemden, ilgimiz eksik kalıyor. Yani ne saatlerce ilgilenmek ne belli saatlerde ilgilenmek ne de gün aşırı ilgilenmek de önemli değil. Bu saydıklarım sadece artı ya da eksilerdir. Zorlaştırır yahut kolaylaştırır. Kesinlik vermezler.

Bu nasıl mümkün olacak diyorsunuz, şöyle ki; sevdiği şeyi kıskandığı şeyi ondan almayacağınızı ona göstererek, onunla beraber oynarak vb. gerçekleşecek. Mesela başlarda neyle ilgileniyorsa gidip o şeye biraz dokunuşlar tık tık şekilde ilgi çekici vuruşlar yapabilirsiniz aşırıya kaçmadan. Beraber oynadığınız zaman zevk aldığınızı ona göstermenin bir yolunu bulmalısınız ki bu sefer ilgisi size yönelecektir, yahut seveceği yine başka bir şey bulun ve o hep sizde dursun. Yeri gelince gel oynayalım dediğinizde uça uça gelecektir yanınıza. Öyle ısıran kuş yoktur yani, ısırmasına sebep olan şeylerin çözülmemesi vardır. Ben eğittiğim kuşlarda hep bunu uyguladım, bu zamana kadar da hep verim aldım. Yumurtasını atıyor, kıskanıyor en ufak bakmada dahi denilen kuşlarım var, ne yumurtalarını atıyorlar benimle ne de bakmamazlık yapıyorlar, üstüne üstlük beraber yuvalıkta vakit geçiriyoruz; ben onları izleyerek, onlarda yuvalıkta zaman geçirerek gerçekleşiyor bu. Ancak en önemli nokta, aşırıya gitmemek. Oyunu tadında bırakmak mesela ki bu onun oynama isteğini daha da alevlendirir. Şöyle ki, oynarken onun gitmesine izin vermeden önce siz gideceksiniz yani oyunu bırakacaksınız ki o peşinizde koşacak bir süre sonra. Tadı damağında kalmış olacak çünkü, isteği artacak.

Isırma meselesinde ise tepki vermemek en önemli şarttır. Uzun oldu ama kusura bakmayın, yazarken bu kadar uzun olabileceğini farketmedim. Unutmayın, ilgilenmek marifet değildir. İlginin nasıl gerçekleştiği marifettir, bizden aldıkları tepkiler onların içgüdüsel olarak nasıl davranacağını gösterir. Alışmayan kuş yoktur, en yabanisi bile bir takım şeylere alışacaktır, alışır zaten.

Hayırlı, sağlıklı beslemeler.

kuş elinizden korkuyor. mesela eldivenle uzattığınızda elinizi çırpınıp kendini kafeste ordan oraya atıyordu değilmi? kokmuş o kuş elden bence. baya uğraşmanız gerekecek ama olmaz diye bişey yok. elinizi kopartamaz kokmayın acıtsa da refleks yapmayın sanki hiç ısırmıyormuş gibi yapın neredeyse sarsmayın bile ve cok ilgilenin. ancak böyle atlatırsınız bu sorunu. tek çare bu

Geri