Karadeniz Pet

Kanat ayarı yapılmış papağan

monkemre1

Paylaşımcı Üye
arkadaşlar hepinize hayırlı ramazanlar öncelikle bu konuyu bilerek buraya açtım çünkü papağan bölümü çok aktif değil ve muhabbet kuşuyla aynı oldugunu düşünüyorum.Ben 2 sene önce bir monk (keşiş) papağanı almıştım aldıgım kuşçu kanat ayarı yapılı uçamaz demişti.Papağanım bir odadan diger odaya çok rahat uçabiliyor ama kanatlarının kesik oldugu çok belli çok kısalar.Geçen gün fark ettim kanadını agzıyla koparmış çıtırdatıyordu beni oldukça rahatsız etti bu durum.Acaba kanatlarının uzaması için kendimi söküyor kanatlarını ben işinde bilgili bir veterinere götürüp kanatlarını çektirmeyi düşünüyorum bu duurm ona zarar verirmi evladımda farkı yok üzülmesini canının acımasını istemiyorum.Sizce daha özgür hissetmesi için veteriner veya bilgili bir kuşçuya götürüp kanatlarını çektirmem gerekirmi ve en önemlisi eskisi gibi çekim işleminden sonra kanatlarına kavuşurmu.

arkadaşlar hepinize hayırlı ramazanlar öncelikle bu konuyu bilerek buraya açtım çünkü papağan bölümü çok aktif değil ve muhabbet kuşuyla aynı oldugunu düşünüyorum.Ben 2 sene önce bir monk (keşiş) papağanı almıştım aldıgım kuşçu kanat ayarı yapılı uçamaz demişti.Papağanım bir odadan diger odaya çok rahat uçabiliyor ama kanatlarının kesik oldugu çok belli çok kısalar.Geçen gün fark ettim kanadını agzıyla koparmış çıtırdatıyordu beni oldukça rahatsız etti bu durum.Acaba kanatlarının uzaması için kendimi söküyor kanatlarını ben işinde bilgili bir veterinere götürüp kanatlarını çektirmeyi düşünüyorum bu duurm ona zarar verirmi evladımda farkı yok üzülmesini canının acımasını istemiyorum.Sizce daha özgür hissetmesi için veteriner veya bilgili bir kuşçuya götürüp kanatlarını çektirmem gerekirmi ve en önemlisi eskisi gibi çekim işleminden sonra kanatlarına kavuşurmu.

Kesilen kanat uzamaz fakat kuşunuz kanat tüylerini kendisi yoluyor ise kesilen kanatlar koptuğu için yeniden çıkıp uzayacaktır.

Kanat çekildiğinde kuşun canı az da olsa yanacaktır fakat kanatları çektirirseniz yeniden çıkıp tekrar uzayacaktır.

Kesilen kanat uzamaz fakat kuşunuz kanat tüylerini kendisi yoluyor ise kesilen kanatlar koptuğu için yeniden çıkıp uzayacaktır.

Kanat çekildiğinde kuşun canı az da olsa yanacaktır fakat kanatları çektirirseniz yeniden çıkıp tekrar uzayacaktır.

bu hafta 2 tane ucu gri boru gibi olan uzun tüyünü agzında çıtırdatırken gördüm bu kanat tüyümüdür bunu neden kendisi söküp ağzıyla çıtırdatıyor sebebi nedir bunun

Tüm kanat tüylerini kendisi çekmeyecektir sadece etkisiz olduğunu düşündüğü yenilenmesi gereken tüyleri koparır.

Yani kuşunuzun kanat tüyleri yeniden çıksın istiyorsanız çektirip B vitamin takviyesi yapabilirsiniz.

önerebileceğiniz bir vitamin varmı hocam papağanlar için.Bu arada bugün pupa pellet yem satın aldım pellet yem ile birlikte vitamin takviyesi vermelimiyim ? Bunun haricinde papağanıma haftada 1 gün yumurta bebe bisküvisi havuç ve yumurta kabugu karışımı.1 gün taze havuç-1 gün elma veriyorum yani haftada 3 gün meyve sebze ve mama takviyesi yapıyorum

önerebileceğiniz bir vitamin varmı hocam papağanlar için.Bu arada bugün pupa pellet yem satın aldım pellet yem ile birlikte vitamin takviyesi vermelimiyim ? Bunun haricinde papağanıma haftada 1 gün yumurta bebe bisküvisi havuç ve yumurta kabugu karışımı.1 gün taze havuç-1 gün elma veriyorum yani haftada 3 gün meyve sebze ve mama takviyesi yapıyorum

Yeme ek olarak haftada bir Avisol B kullanabilirsiniz.

Mamaya bebe bisküvisi katmanızı tavsiye etmem pek yararlı değil :”)

Yeme ek olarak haftada bir Avisol B kullanabilirsiniz.

Mamaya bebe bisküvisi katmanızı tavsiye etmem pek yararlı değil :”)

tüm papağan mamalarının neredeyse hepsinde bebe bisküvisi vardı vitamin mineral açısından zengin oldugu için bende ekliyorum ama bu dediginize uymaya çalışırım koymam bundan sonra teşekkürler tekrardan.

@monkemre1 Kardeşim umarım eski kanatlarına kavuşur yavrucak. Bir şey merak ettim. Papağan baktığım zamanlar ben de duydum o olayları. Sürekli yapılıyor ama hiç tasvip edilen bir şey değil. Kanat ayarı olan kuşun size karşı tutumu nasıldı? Yani bana gram mantıklı gelmiyor. Daha rahat alışsın uçmasın diye yapıyolar herhalde ama kuşluğunu elinden alıyosun resmen. Alışkın mı size şu an mesela?

@monkemre1 Kardeşim umarım eski kanatlarına kavuşur yavrucak. Bir şey merak ettim. Papağan baktığım zamanlar ben de duydum o olayları. Sürekli yapılıyor ama hiç tasvip edilen bir şey değil. Kanat ayarı olan kuşun size karşı tutumu nasıldı? Yani bana gram mantıklı gelmiyor. Daha rahat alışsın uçmasın diye yapıyolar herhalde ama kuşluğunu elinden alıyosun resmen. Alışkın mı size şu an mesela?

sesimi duymasıyla bir odadan diger odaya uçması bir oluyor hiç sıkıntı olmadı alışmasında.

Sevindim hocam. Ne karar verdiniz bu arada? Çektirecek misiniz tüyleri?

şu anlık vazgeçtim kendi ağzıyla bir kaç tüyünü kökünden çıkardı bu hafta onlar yavaştan uzamaya başlar diye tahmin ediyorum.Birde papağanlara her gün meyve sebze karışımı yapmak zararlımı ben bugünden itibaren sebzelerde ıspanak-dereoutu-kereviz-roka-havuç-kabak-haşlanmış taze fasulye meyvelerde ise kiraz-üzüm-kivi-ananas-elma-armut karışımı vermeye başladım her gün düzenli bu karışımı 1 yemlik vermeyi düşünüyorum.Haftada 1 de yumurta maması ve ceviz vereceğim

Kanat ayarı diyerek yapılan yanlışı masum hale getirmişler.:D
Kanat kesmek ,Kanat uçuş tüylerini çekmek veya bantlamak güvercinler için yapılıyor.Yeni yerine daha çabuk alışsın diye.Tabii ki bunların hepsi yanlış.

Papağanınıza ılık banyo yaptırın.Tüy kökleri yumuşadığı için kesik tüyleri daha acısız çıkartır.Meyve ve sebzeleri ilk başta karışık vermeyin.Gözlem yaparak hangilerini yiyor ona bakın.Sonra o sebze ve meyvelerden verebilirsiniz.Çok fazla meyve ve sebze vererek kuşun sindirim sistemini bozmayın.

Kanat ayarı diyerek yapılan yanlışı masum hale getirmişler.:D
Kanat kesmek ,Kanat uçuş tüylerini çekmek veya bantlamak güvercinler için yapılıyor.Yeni yerine daha çabuk alışsın diye.Tabii ki bunların hepsi yanlış.

Papağanınıza ılık banyo yaptırın.Tüy kökleri yumuşadığı için kesik tüyleri daha acısız çıkartır.Meyve ve sebzeleri ilk başta karışık vermeyin.Gözlem yaparak hangilerini yiyor ona bakın.Sonra o sebze ve meyvelerden verebilirsiniz.Çok fazla meyve ve sebze vererek kuşun sindirim sistemini bozmayın.

hocam forumlarda papaganların günlük besinlerinin %70 i meyve sebze oluşturur yazılıyor.Üstte yazdıgım tüm meyve sebzeleri tüketiyor benim kuşum.Siz her gün vermeyn dediniz ben vitaminleri orjinalinden alsın diye her gün hepsinden 1 parça karışım yaparak vermeyi düşünüyordum bugün öyle yaptım mesela.Ama sizde şimdi her gün vermeyin dediniz kafam karıştı dogrusu :D

Pellet yem verdiğinizi yazmışsınız.Ana yem o olması gerekli.Tabii ki sebze ve meyve verin fakat bunu bol bol vermeyin.Fazla yeşillik ve meyve ishal yapar.Bebe bisküvisi kullanmayın.Tek kuş bakıyorsunuz kuşunuz yemini yiyorsa,mama gibi karışımlar yapmanıza gerek yok.
Ben multivitamin olarak depovit kullanıyorum.probiyotik olarakta diazyme 256.

Pellet yem verdiğinizi yazmışsınız.Ana yem o olması gerekli.Tabii ki sebze ve meyve verin fakat bunu bol bol vermeyin.Fazla yeşillik ve meyve ishal yapar.Bebe bisküvisi kullanmayın.Tek kuş bakıyorsunuz kuşunuz yemini yiyorsa,mama gibi karışımlar yapmanıza gerek yok.
Ben multivitamin olarak depovit kullanıyorum.probiyotik olarakta diazyme 256.

pelet yemi 1 hafta önce aldım çok fazla yemiyor ben küçük parçalar halinde her gün sebzelerde ıspanak-roka-dereotu-kereviz-kabak-havuç meyvelerde ise muz-kivi-elma-armut-ananas vermeye devam etmeyi düşünüyorum.Bunlar küçük parçalar olacak tabikide böylelikle vitamin kullanmayı düşünmüyorum hayvan orjinalinden alacak tüm vitaminleri.Bakalım bu aralar neşesi çok iyi ama bazen tüm tüylerini kabartıp 30-40 saniye boyunca ağzını açıp tıslıyor sanki nefes alamıyormuş gibi ama bunu dikkat çekmek içinmi yapıyor çözemedim çünkü elime alıp başka bir yere koydugum an bunu yapmayı bırakıyor sadece koluma gelince bunu yapıyor 2 senedir ilk defa son 15 gündür bunu yapmaya başladı

Pardon 2 senedir kuş sizde olduğunu dikkatli okumadığım için 2 ay olarak algıladım.Papağanınız 2 yıldır sizde kesik kanatlar 2 yıldır hiç düşmedi mi? veya kendisi çekmedi mi? 2 sene boyunca ne yedirdiniz ? Verdiğiniz yeşil yapraklı sebzeler boğazına takılmış olmasın?

Pardon 2 senedir kuş sizde olduğunu dikkatli okumadığım için 2 ay olarak algıladım.Papağanınız 2 yıldır sizde kesik kanatlar 2 yıldır hiç düşmedi mi? veya kendisi çekmedi mi? 2 sene boyunca ne yedirdiniz ? Verdiğiniz yeşil yapraklı sebzeler boğazına takılmış olmasın?

geçen hafta 3 tüyünü gri boru gibi kökünden kopartıp ağzında çıtırdattıgını gördüm onun dışında pek görmedim.Yeni bir konu açtım videolu ilk 5-6 saniyesindeki gibi kendini kabartıyor ve tıslamaya başlıyor ama bunu yemeklerden çok sonra yapıyor boğazına takılacak şeyler vermiyorum marul mayonoz gibi sadece söyledigim sebze ve meyveler

Geri