Karadeniz Pet

Kuluçka Problemi Acil Yardım

• Konbuyu başlatan Abdullah Öztürk
  • Başlangıç tarihi
A

Abdullah Öztürk

Guest
Arkadaşlar merhaba,
beraber 7. ayını dolduran muhabbet kuşu çiftimizin bugün ilk yumurtasını yumurtladığını farkettim. Fakat yumurtalığın zemini hala boştu, tahtaydı yani. İlerleyen saatlerde dişi ikinci yumurtasını yumurtladı. Dişi gün boyu sürekli yumurtaların üzerinde durdu nerdeyse hiç dışarı çıkmadı.

Sonra yumurtalığın zeminine bir şeyler koymamız gerektiğini düşündük. Dişi kuş biraz zor da olsa yumurtalıktan çıktı. Pamuk koyduk, yumurtaları da nazikçe üstüne yerleştirip kapattık. Hayvan biz bunları yaparken baya bir korktu. Şimdide içeriye giriyor 10 saniye durup çıkıyor, artık iki yumurtanın üzerinde sürekli durmuyor.

Sizce o yumurtalardan ümidi kesmelimiyiz, bir de yumurtlamaya devam eder mi ?

2. sorum da ek olarak az önce kuşların bir kez daha çiftleştiğini farkettim bu bir sorun mudur ?

Pek bilgim yok yavru konusunda ama rahatsız etmemeniz gerek. Dişiler bazen 3. Yunurtadan sonra bile yatmaya başlarla. Pamuk olmaz dişinin boğazına kaçabilir bence. Siz talaş koymayı deneyin fazla d rahatsız etmeyin. Dişi yunurtlayacaktır yine ve üzerine yatacaktır bence. ( Alllah'ın izniyle diyelim )

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:38 -->-> Daha önceki mesaj 01:37 --

Konuyu takip edin ustalarımız gerekli bilgilendirmeyi muhakkak yapacaktır. Onların yorumlarını bekleyin. Maşallah kuşlarınıza inşallah yavrular çıkar da anne babaları gibi uçmaları nasip olur.

Pamuğu ALIN yumurtalar ziyan olmasın. Yavrular çıkana kadar da bir şey koymayın tabana bir zararı yok. Ilk yavru 7-10 günlük olunca ince bir talaş serin. Yavru seslendiğinden giriyor.

Pamuk koymayın bit yapar kuş yatmak zaten Talas koymaliydiniz ki geç kalmissiniz yapacak bir şey yok eski haline getirin biran önce

Geri