Karadeniz Pet

kuluçka ve yumurtalarla ilgili sorularıma cevap lütfen! :)

Duygu

Yeni Üye
mrb arkadaşlar.kuşlarım 15 ay birlikteliğin sonunda nihayet çiftleşmiş ve yuvada şuan 6 tane yumurtamız var :) dişi kuşumun boynu sakat olmasına rağmen yumurtlamış. ilk yumurta 20 veya 21 aralıkta olmuş.kuluçka süresi 17-21 gün değil mi?ilk yumurtamız hala çıkmadı :( 3 sorum olucak:1.:yumurtalara bakarak boşları alayım mı?bunu yapmak şart mı yoksa kalsın mı hepsi? 2.:yuvanın ortasındaki yuvarlak şey içinde duruyor hala.onu çıkarmam gerekli mi? ilk kez yavru alıcağim için bilmiyorum hiç :) 3.:yuvanın içine talaş filan koymadım.dişi o yuvarlak şeyin kenarlarını kemirmiş hep ve doğal talaş gibi olmuş içinde :) ben de kum koydum yavruların kaka durumundan dolayı. sorularımı cevaplarsanız sevinirim ve ona göre davranırım ben de.babaanne olucağım için çok heyecanlıyım :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Boş olduğundan emin olduğunuz yumurtaları alıp dişinin fazla yorulmamasını sağlayabilirsiniz. Yuvalığın içindeki oyuk kalsın. Şu an yuvalığa birşey koymayın. Yavrular çıkmaya başlayınca azar azar kemirgen talaşı eklersiniz.

Boş olduğundan emin olduğunuz yumurtaları alıp dişinin fazla yorulmamasını sağlayabilirsiniz. Yuvalığın içindeki oyuk kalsın. Şu an yuvalığa birşey koymayın. Yavrular çıkmaya başlayınca azar azar kemirgen talaşı eklersiniz.
teşekkürler uğur bey :) konuyu yanlış yere açtığımı düşünerek sonra oraya da açtım orası daha uygun olur diye.ondan 2 yerde de oldu pardon :) çok teşekkürler.öyle yapayım o zaman.bi de aldığım hazır mamaları yemiyolar.yani erkek kuşum yemiyor.yavrular olunca sonra yer mi acaba?

Yumurta maması yaparsınız forumumuzda pratik mamalar var maşallah kuşlarınıza

teşekkürler uğur bey :) konuyu yanlış yere açtığımı düşünerek sonra oraya da açtım orası daha uygun olur diye.ondan 2 yerde de oldu pardon :) çok teşekkürler.öyle yapayım o zaman.bi de aldığım hazır mamaları yemiyolar.yani erkek kuşum yemiyor.yavrular olunca sonra yer mi acaba?

Yavruları olunca doyurmak için mama faydalı olacaktır. Siz yapmaya devam edin.

teşekkür ederim yusuf bey :) yumurta veriyorum zaten hep.ama ayrı hazır mamalar almıştım onu yemiyor işte.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:02 -->-> Daha önceki mesaj 20:00 --

Yavruları olunca doyurmak için mama faydalı olacaktır. Siz yapmaya devam edin.
sağolun uğur bey ama bahsettiğim hazır mama zaten.sonra yerler inşallah.

Yuvayla fazla oynamayın yavruların hepsi çıkana kadar. Yavrular çıkınca anne babaya yumurta maması verin. Hergün onları rahatsız ederseniz strese girerler.

Yuvayla fazla oynamayın yavruların hepsi çıkana kadar. Yavrular çıkınca anne babaya yumurta maması verin. Hergün onları rahatsız ederseniz strese girerler.
teşekkürler.yuvayla oynamıyorum zaten ama günde 2 kez kontrol ediyorum bi sorun var mı içerde diye.bi de işte yavrulara bakmak için.çünkü gecikti bence :( doğru diyosunuz,katılıyorum.ama kuşlarımın 2si de öncesinden bana alışkın ele gelen kuşlar.yaptığım çok stres olmuyodur sanırım onlar için :)

teşekkür ederim yusuf bey :) yumurta veriyorum zaten hep.ama ayrı hazır mamalar almıştım onu yemiyor işte.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:02 -->-> Daha önceki mesaj 20:00 --

sağolun uğur bey ama bahsettiğim hazır mama zaten.sonra yerler inşallah.

Yapmaya devam edin demişim yanlışlıkla vermeye devam edin demek istemiştim.

hımm anladım teşekkürler :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:39 -->-> Daha önceki mesaj 21:02 --

28 günün sonunda tüm yumurtaları alıp baktık ve hepsinin boş olduğunu gördük :(1 hafta fazladan beklemiştim çünkü geç olabiliceğini de okumuştum.şimdi sorum şu:yuvada hiç yumurta olmadığı halde dişi yine hep yuvada duruyor.yuvayı çıkarayım mı?bi de ben zaten çiftleştiklerini görmemiştim ama kuluçkaydeykenki erkekle olan davranışları öyleymiş gibi gelmişti.bunlar kızgınlık yumurtasıydı sanırım:( bundan sonra çiftleşme ihtimali daha mı yüksek olur?bir de çok güzel uçan erkek kuşum uçamaz oldu.son birkaç gündür çıkarıp uçurmak istiyorum ama çarpıyor ve denge sorunu var gibi.kafeste dura dura böyle olmuş galiba.bu düzelir mi ve ne yapmam gerek bunun için?ayrıca da elime gelince sürekli ağzını açıp kapatıyor kanatlarını kaldırıyor dışarı çıkarınca.sıcaklamış gibi davranıyor.başka neden böyle olur ki?çok üzülüyorum bu haline :(

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:40 -->-> Daha önceki mesaj 19:39 --

uğur bey merhaba.en son sorduğum sorular için düşünceniz ve öneriniz ne?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:42 -->-> Daha önceki mesaj 19:40 --

mrb yusuf bey.en sonki durumu yazdım.lütfen siz de fikrinizi ve önerinizi söyler misiniz?napıcağımı bilemedim :(

Yuvayı çıkarın 1 hafta sonra takarsiniz yeniden erkek kuş ucmamaktan öyle olmuş olabilir yağlanmış olabilir korkulacak bir şey yok bence

Yuvayı çıkarın 1 hafta sonra takarsiniz yeniden erkek kuş ucmamaktan öyle olmuş olabilir yağlanmış olabilir korkulacak bir şey yok bence
teşekkürler.tamam öyle yapayım o zaman.ya erkek kuşum bana çok alışkındı ve çok düşkündü.uçamamasının yanında bi de yabanileşti iyice :( eskisi gibi değil.umarım normale döner.görünürde yağlanmış gibi değil :) ama inşallah dediğiniz gibidir.

Geri