Karadeniz Pet

Kursak mantarı

Buraya sordum fakat cevap gelmeyince emin olmadan bir şeyler yapmak istemedim. O yüzden biraz denemek anlamında böyle bir şey yaptım. O zaman yarın ikisini karıştırıp suluklarina katayım. Peki kac gün bu şekilde devam edeyim? Kesin mantar olarak dusunduklerimin ağzına damlattim diğerlerinin suluklarina koydum. Hicbir sey olmayana bir sorun teskil eder mi ona korkuyorum. Ve malesef o dediğim yavruyu kaybettim. Uretimhaneden de aynı belirtilerde 1 haftalık yavru vardı onu da kaybettim. Fakat diğer halsiz olanlara ağızdan uyguladım. Onlar iyi gibiler.

Buraya sordum fakat cevap gelmeyince emin olmadan bir şeyler yapmak istemedim. O yüzden biraz denemek anlamında böyle bir şey yaptım. O zaman yarın ikisini karıştırıp suluklarina katayım. Peki kac gün bu şekilde devam edeyim? Kesin mantar olarak dusunduklerimin ağzına damlattim diğerlerinin suluklarina koydum. Hicbir sey olmayana bir sorun teskil eder mi ona korkuyorum. Ve malesef o dediğim yavruyu kaybettim. Uretimhaneden de aynı belirtilerde 1 haftalık yavru vardı onu da kaybettim. Fakat diğer halsiz olanlara ağızdan uyguladım. Onlar iyi gibiler.

Tedaviyi 7 gün uygulayın. 5. Gün tüm kümesi dezenfekte etmelisiniz.

Selçuk bey hastalığından ağız kokusundan kursak şişmesinden suphelendiklerimin ağzına damlattim demistim. Fakat baktığım gelişemeyen tüyleri çok bozuk çıkan bir yavru çok hareketli olmasına rağmen öldü malesef. Zaten bahsettiğim yavru da ölmüştü. Bir tane dişiyi ayırmıştım. O dışı de de aynı belirtiler vardı onunda ağzına damlattiktan sonra ertesi günü daha kötü bir haldeydi kıpırdayacak hali yoktu. Halbu ki yemegini yiyip suyunu iciyordu. Sadece normal davranmıyordu. Kusma hareketleri yapıyordu sürekli. Ve bariz koku vardı ağzında. Ama canlılığı yerindeydi. 12 saate 1 damlatmaya devam ettim. Ama o kuşu da kaybettim. Sizce yanlış bir şey mi yapıyorum. Zararı mi oldu dersiniz. Öyle olunca suluklara mikostatini de hapı da koymaktan vazgeçtim. Belki de bir problemleri yoktur ben en ufak bir şeyi kapıyorumdur diye düşündüm.

aynı sorunu ben de yasadım. bayat yem ya da mama kaynaklı oldugunu dusunuyorum. sorun anne ve babada. dıger kuslarınızın arasından cıkarmanızı onerırım. uretım donemıne gırmeden kanaryalarda oldugu gıbı kür uygulaması bu tip sorunların ortaya cıkma ıhtımalını azaltıyor. flagly, truflıcan en etkılı ılaclardan. mama 2 saat kalmalı onlerınde. ayrıca kus kumu da bulunmalı.

Mamayı kendim taze hazırlıyorum. Ertesi gune cikariyorum. Yem ise çuvalla alıyorum 1 ayda bitiyor. Anne baba sorun burda ki bakmadığı için kendim baktım ve bu şekilde şeyler meydana gelmeye başladı. Kafeslerinde eksik yok hicbirinin. Kumda gaga taşıda kalamar kemigide bulunuyor. Probiyotik multivitamin tüy için vitamin hepside mevcut. Nekton e ve s kullanıyordum daha önce ama şuan kullanmıyorum. Tarihi geçtiği an attım. Üretimde sadece 1 damızlık dişide halsizlik yaşadım. Kursak mantarı olduğunu düşünerek tedaviye başladım. Fakat daha sonra oldu. O yüzden ben mi yanlış düşündüm anladım. Acaba problemi başka miydi düşüncesine düştüm

Elif hanım ilaçları sihirli değnek gibi düşünmeyin. Ölmek üzere olan kuşları birden canlandıramazlar. Hatta doğru tedavi olsa bile 5 saat sonra ölecek kuşun 1 saat sonra ölmesine neden olabilirler. Çünkü kuş tükenmiştir. ve ilacın etkisi biraz daha bitkinleştirir kuşu. Mantr öyle bir illettirki ilaç verdikten sonra ölmeye başladıklarında etraflarına toksik madde salgılarlar ve kuşları bir miktar zehirlerler.
Burda önemli olan erken teşhis ve erken tedavidir. Erken tedavide kuş hala dirençlidir ve ilaç onu kurtarabilir.
Kuşu öldüren ilaç değil , hastalıktr. Sağlıklı bir kuşa 3 kat fazla doz verseniz de ölmez. Böbrekleri yıpranır belki ama ölmez. Tedavi başladığınız kuşları tedavi etmeye devam edin. Hatta çeyrek suluğa 5 damla şeklinde genel bir kür de yapabilirsiniz. Çünkü bulaşıcı bir hastalıktır.

Bende muhabbet kuşumda kursak mantarından şüpheleniyorum. Yem yedikten sonra ağzını açıp açıp kapatıyor. Sanki dişiye yem kusarken de zorlanıyor. Kanatlarıda düşük duruyor. Onun dışında en ufak bir sağlık sorunu yok. Sizde de bu belirtiler var mı?
Hocam benim kuşumdada aynı sorun var yem yerken ağız açıp kapıyor yutamıyor kuşunuz iyleştimi

Hocam benim kuşumdada aynı sorun var yem yerken ağız açıp kapıyor yutamıyor kuşunuz iyleştimi

Malesef hocam iyileşmedi. En son aldığım arkadaşa gittim. Bunda bişey yok dedi geri aldı. Kursakta bir sıkıntı var ama çözümünü ben bulamadım

Geri