Karadeniz Pet

Kuşu Alıştırma

a.cakir

Yeni Üye
Merhaba. Geçenlerde yavru kuş aldım. Ardından ablamda istedi ona da aldık. Ablama aldığım kuşu şimdilik bende duruyor. Ablam çalıştığı için ele alıştırma işini ben yapıyorum :) Ancak şöyle bir sorun var. Elimi kafese soktuğumda Kuş bir türlü elime gelmiyor. en az 5 dk uğraştırıyor. Elime geldiğinde kafesin dışına çıkarıyorum tabi haliyle kaçıyor 5 dk da öyle peşinde koşuyorum. Elime geldiğinde omzuma falan koyuyorum tekrar elime alıyorum tekrar omzuma koyuyorum alıştırma olarak. Kaçınca yine elime alıyorum yine aynı şeyleri yapıyorum. Kuşu kafese koyduğumda aradan zaman geçtiğinde sanki o yaptıklarımı boşuna yapmışım gibi kuş yine kaçıyor. herşey baştan başlıyor. Önerileriniz bekliyorum. Bu kuşu nasıl insana gelen veya insandan kaçmayacak şekilde alıştırabilirim? Bazı arkadaşlar sabır diyecek biliyorum ancak ben teknik önerilerinizi bekliyorum :)

Kardeşim şöyle söyleyeyim eline gelir gelmez dışarı çıkarmak yerine kafesin içinde elinde beklemeyi dene. Avuclama parmağını tünek gibi kullan. Kafes onun için güvenli bir yer önce orda alışmasi gerek. Sabır önemli evet. Israrcı ol. Her parmağını uzatmanda üstüne atlayana kadar kafes dışına alma. Çünkü sen dışarda kocaladikca güveni yeniden sarsilacaktir. Önce içerde alışsın iyicr eline. Alistiktan sonra da bir süre dışarı çıkmak istemeyecektir ama ısrarcı olduğunu anladığında kendini bırakacaktir. Sonrası dışarda yavaşça yaklasa yaklaşa eline alıştırmaya omzuna koymaya kalıyor :)

Ayrıca günde en az yarım saatini bu eğitime ayırmanı tavsiye ederim. Başta sadece sabit durmak şeklinde yap. Eline bir kez çıkınca bekle o inene kadar. Ileriki zamanlarda ise in çık komutları ile sen istediginde elinden inmesini sağla. Bir süre zaten her uzatmanda eline atliycaktir

aslında hemen çıkarmıyorum. kafeste ilk başta kaçıp sonra elime geliyor her uzattığımda. bende ondan sonra çıkarıyordum aslında. Hiç çıkarmamaya karar verdim senin söylediğiklerinden sonra. birkaç gün kafes içinde uğraşıcam hatta yarım saat değil daha uzun uğraşıcam :) ondan sonra kafes dışından uğraşırım artık. beni şaşırtan şey kuşun biraz uğraşmayla omuzda durması oldu sanırım :) yani alışıyor sanmıştım :) cevabın için teşekkürler :)

Arkadaşlar başka önerisi olan varsa bekliyorum :)

Geri