Karadeniz Pet

Kuşum Yumurtladı :)))

Mhbtksu06

Meraklı Üye
Merhaba az önce dışarı çıktım markete gitmek için geldiğimde yuvalığa baktığımda dişi kuşum yumurtlamıştıı çok mutlu oldum ne yapmalıyım şimdii yumurta boşmudur acaba az önce dişi görmeden telefon feneriyle baktım boş gibi görünüyo yoksa yeni oldugu için mi boş gözüküyor?
@Sakuram hocam önerilerinizi bekliyorum

Ekli dosyalar

• received_147385516043976.jpeg
    received_147385516043976.jpeg
    43.1 KB · Görüntüleme: 58
Ya nasıl desem yatmaya başladımı bilmiyorum ama karın bölgesinin altına alıyor yumurtayı hocam

hayırlı olsun kuluçka süresinde kuşları fazla rahatsız etmeyin dişi yuvalıkta olmadığı zaman yuvalığa bakın bence

Hocam kuşları rahatsız etmeyin bütün yumurtalarını yaptıktan birkaç gün sonra hepsine bakar boşları alırsınız. Ayrıca 5-6 gün geçmeden yumurtanın döllü olup olmadığını anlayamazsınız.

2. yumurtasınıda yaptı :D şuan yatıyor acaba yavru varmıdır galiba kızışma yumurtası değil 1 den fazla olduğu için 3. yumurtayı'da yapıcak gibi :D

Ekli dosyalar

• 26754231_148423192606875_2133676198_n.jpg
    26754231_148423192606875_2133676198_n.jpg
    13.1 KB · Görüntüleme: 37
  • 26693941_148424105940117_1531816065_n.jpg
    26693941_148424105940117_1531816065_n.jpg
    16.6 KB · Görüntüleme: 33
Öncelikle hayırlı olsun diyorum, kusura bakmayın etiketimi görmedim diyerek.
Yuvalık çok küçük görünüyor, bir dahaki kuluçka da ya da uyg bir zamanda dişinin yeni yuvaya gireceğini düşündüğünüz bir zamanda yuvalığı değiştirin. Bu şekilde yavrular çok olursa, ezilme tehlikeleri var yumurtaların kırılma tehlikesi var, çeşitli kalıtsal rahatsızlıklar da olabilir mesela çarpık bacak gibi. Folluk da lazım yani, büyük bir yuvalık kendisinden folluklu da olabilir. Bu sürede mama vermeyi unutmayın, bir yem takviyesi edinin; Nekton S gibi, Vitalis gibi, Omni-vit gibi. Kalamar kemiği de bulunsun kafeste yahut mamanın içine ekleyin toz haline getirip. Sonrasında dikkatli olun, fazla rahatsız etmeyin yoksa dişi strese girdiği an her türlü katliama hazır olmalısınız :) Bunu istemeyiz. Anne yumurtaları altıda ısıtır, ayakları ile de ısı eşit dağılsın diye, yumurtaları çevirir. Bu süreç yorucudur, ki yumurtadan çıkınca daha beslemesi var. Tarihleri muhakkak not alın, 17. günden sonra yahut en erken 17. gün yavru çıkar. Besliyorlar mı kontrol edeceksiniz, yoksa siz beslemek zorundasınız, açlıktan ölmelerini de istemeyiz :) Yahut da yavrular çıkmadığı zaman, yumurtaya sizin müdahale etmeniz gerekir ki ben zannetmiyorum byl bir şey olsun inşe'Allah, yani olmayacaktır umuyorum ki. Şu an aklıma gelenler bunlar, süreç ilerledikçe elbette yardımcı olmaya çalışırız ki arkadaşlar ile güzel fikir alışverişinde bulunmuşsunuz.

Hayırlı, sağlıklı üretimler.

Hocam not alıyorum şuan 1. yumurta 8. güne girmiş bulunuyor ama halaa sapsarı damar filan yok birde evvelsi gün 3. yumurtada geldi :D
Hocam 3 tane kızışma yumurtası olurmu bunların hepsi boş galiba

1. yumurta 9. günde ise şayet; annenin yumurtalara ne zaman yatmaya başladığını bilmek gerekiyor bu genelde 2-3 gün içinde oluyor. Yani demek istediğim, yumurtanın yeterli ısıyı almaya başlaması sonucu, içinde yavrunun canlanmasıdır. Dolayısı ile yatmaya başlaması önemlidir. Kimiler ilk gün yatar kimileri 2. gün kimileri 3. gün aslında 3. yumurta geldikten sonra demek istiyorum ve 2 gün arayla yumurtalar geldiği için ilk yumurtanın gelişinden 4 gün sonra yatmaya başlar muhtemelen. Bu yüzden siz bunu boşverin, kafanız karışmasın ki benim de kafam hep karışır bunları düşününce :D Kuluçkaya yattığı tarihten sonra 8. gün yumurta canlanır zaten. Siz ilk yumurtanın kontolü için 2-3 gün daha bekleyin. Muhtemelen boştur, ancak garantiye alalım.

Hocam birde bana karşı saldırganlaştı ama erkek kuşa bir şey demiyor hocam ne yapayım yorulmasını istemiyorumya tüye girdiyse atsam olur mu yumurtaları yani kesin boş ama dolu olmasındanda korkuyorum

Bekleyin birkaç gün bir şey olmaz. Kaç yumurta var şu an? 3 mü?

Tüyde iken banyo iyidir bu arada, ortam ısısı iyiyse üşütmesine izin vermeden banyo yapsın, banyoluk temin edin. Suyun içine de biraz sirke ekleyin, öyle yıkansın. Tabi bu işlemi yumurtalar boş ise yapın, çoğu zaman dişi tüye girdi zannederiz bu dönemde bunu da unutmayın. Çünkü özellikle göğüs çevresindeki tüyleri yolar dişi, yumurtayı derisi ile daha iyi ısıtsın diye :) Bunları da gözlemleyin. Ayrıca tüylerin gelişimi için B vitamini ve B vitamininin formlarını içeren bir vitamin temin edin.