Karadeniz Pet

Kuşuma ne oldu?

shadowman

Yeni Üye
Selamın aleyküm. Foruma yeni üye oldum. Umarım çok iyi vakit geçiririz. Benim büyük bir sıkıntım var. 6 senelik kadim dostum hastalığa yakalandı ama ne olduğunu bilmiyorum. Birkaç gün önce kafasında ve gagasında şişlik oluştu sanki bir şeyle vurmuşlar gibi. Bu zamana kadar en ufak bir hastalandığı anı bile hatırlamıyorum. Lütfen yardım edin.
6npQ1v.jpg
jnrLDm.jpg

Abi çarpma ve sıkıştırma olayı olmadı. Çünkü ben yanında olmadan hiçbir şekilde dışarı salmıyorum. Zaten kafesin içinde de başını sıkıştırabileceği bir alan yok. Birdenbire oldu başı sıkışsa gagasının üzerinden et çıkmazdı.

Eşi var ama bir kere bile kavga ettiklerini görmedim. Ayrıca bir yere çarpsa bile gagasının üstüne doğru şişlik oluşmaz. Ben bir yere çarptı veya sıkıştırdı demiyorum sadece onu örnek olarak söyledim ama ciddi ciddi kuşta bir problem var. Ayrıca kaç gün oldu şişlik birkaç güne kadar indiğini biliyorum ama bu inmiyor bu şişlikler

Yaşadığım bölge sadece büyük küçükbaş hayvan veterineri var kardeşim. Ayrıca bulunduğum ilçede bırak veterineri kuşçu bile yok. Ramazandan dolayı dışarı bile çıkamıyorum uzun bir yolculuğun sonunda ile vardığımda (hatta orda da kuş veterineri yok) kuşçuya gitmem gerek. Veterinere götürmeyi hiç düşünemedim kardeşim kusura bakma.

Cok sık olan birsey degil diye yanlis yorum yapmak istememiştir kimse. Resimden de cok anlaşılmıyor gaga etrafında kan var sanırım. Sislik nedeni tümör vb. olsa , kanama olmaz o zaman da. Siz görmeden dişi kus dovmus olabilir. Ya da sanki ağzı açıkken birsey vurmuş da gagayı ve etrafındaki dokuyu incitmiş gibi geldi. Bir veteriner görse sanki iyi olur

Eylül hanım kan vs yok o kameradan öyle görünüyor. Ayrıca sürekli takibimde oldu yavaş yavaş şişmeye başladı. Kan görsem zaten anlardım ama kontrolüm eşiğinde yavaş yavaş büyümeye başladı.

Anladım. İnsallah çabuk geçecek birşeydir. Apse gibi birsey o Zaman. Cok gecmiş olsun

Umarım korktuğum şey değildir Eylül Hanım. Yani Tümör çıkarsa kurtarmam imkansız gibi görünüyor. Mantar diye tahmin ediyorum mantar ilacı süreyim mi ?

Mantara da benzemiyor. Bence bir şey enfeksiyona neden olmus sonra da iltihaplanmış. Siz tecrübeli birileri yorum yapana kadar birsey sürmeyin bir de ters etki yapmasın. Kustan anlayan bir veteriner bulma ihtimaliniz hic mi yok yakınlarınızda?

hiç kuşa bakan veteriner bulamazsanız yakın zamanda bulana kadar.iltihabı hafifleten bitki çayları ile pamuk yada pamuklu çubukla kompres yapabilirsniz.mesela içilen çay buna örnek.sıcak bişey sürmemeye çalışın.bana kuşunuzun durumu diş eti iltihaplanan kişilere benziyor çünkü iltihap kemik ile et arasında oluşmuş.
Papatya Ekinezya Meyan kökü Adaçayı Nane Ratanya bitki çaylarından herhangi biriyle ılık olarak pamuklu çubugu batırıp sürebilirsiniz de kalıcı bir çözüm için siz bi an önce veteriner aramaya başlayın.

Nihal Hanım 3 gündür troysd mantar kremi kullandım. Kafasında ki şişik sabah vardı ama kurumuştu akşama düşmüş. Gagasında ki ise küçülmüş. Büyük ihtimal mantar olabilir yada ben yanlış biliyorum.

Geri