Karadeniz Pet

kuşumu ne zaman yıkamalıyım?

hilal1234582

Yeni Üye
kuşumu alalı 1 ay oldu sayılır çok kaşınıyor sizce yıkamalımıyım?eğer yıkarsam hasta olurmu?birde kuşum tift tift sesler çıkarıyor nedeni ne olabilir sizce?

Kışın yıkanmasını tavsiye etmem.
Çok ihtiyacı varsa, ılık suyu fısfıs şişesine doldurup birkaç kez sıkabilirsiniz. Ya da bir kaba 'çok az' miktarda ılık su doldurarak yıkanmasını sağlayabilirsiniz.
Tüm tüylerinin ıslanması gerekmez. Birkaç damla suyu tüm tüylerine yayabilirler. Böylece ishal ve üşütme gibi problemler yaşamazsıbız.

Kuşun yıkanacağında bir kaba ılık su koyarsan yıkanmak istiyorsa kendisi giriyor.Kuşu elinde yıkamanı tavsiye etmem çünkü kanatlarının altındaki damarlar zarar görebiliyormuş.Ayrıca yıkanması için zorlamana da gerek yok onlar ihtiyaçları olup olmadığını biliyorlar.
Banyo yapmaları içinse;
Kış aylarında ayda 1-2 kez
Yaz aylarında haftada 1 kez yeterli oluyor.

Yardımcı olmuştur umarım ^^

birde kuşumun resmi yukarıda bilgisi olan biri bana ırkını,türünü söyleyebilirmi?

Kuşun yıkanacağında bir kaba ılık su koyarsan yıkanmak istiyorsa kendisi giriyor.Kuşu elinde yıkamanı tavsiye etmem çünkü kanatlarının altındaki damarlar zarar görebiliyormuş.Ayrıca yıkanması için zorlamana da gerek yok onlar ihtiyaçları olup olmadığını biliyorlar.
Banyo yapmaları içinse;
Kış aylarında ayda 1-2 kez
Yaz aylarında haftada 1 kez yeterli oluyor.

Yardımcı olmuştur umarım ^^
Bu arada kuşun fotoğrafını açamadım ama kuş henüz çok küçükse kışın evin içi yeteri kadar sıcaksa banyoyu ayda bir yaptırabilirsin.

peki hasta olabilirmi?
ishal yem yememe durgun durma sürekli kabarma gibi davranışları yoksa pek sayılmaz suyuna vitamin ekleyip banyo yaptırırsan daha iyi durabilir sağlığı yerine gelebilir banyoyu kapta yaptıracaksan içine marul yaprağı koyabilirsin ilgisini çekmesi için derin olmayan bir tabak mesela ilgisini çekmesi için suyla oynayabilirsin zaten meraklı hayvanlar.

Benim Haydarım yıkanmaktan nefret ediyor bazen su bardağım var orada debeleniyor o da yazın sıcak olursa ve lütfederse :) kışın bence hiç yıkamayın çok hassaslar bişi olmasın sonra.

Benim Haydarım yıkanmaktan nefret ediyor bazen su bardağım var orada debeleniyor o da yazın sıcak olursa ve lütfederse :) kışın bence hiç yıkamayın çok hassaslar bişi olmasın sonra.
ev sıcak ise ılık su ile fazla durmadan maks 1-2 dakika yapsalar bir şey olmaz bence genelde zaten göğüs bölgeleri ıslanıyor peteğin yakınına veya peteğe konup da kurulanırsa iyi olur tabiki

Geri