Karadeniz Pet

Kuşumun ayağı incindi ne yapmalıyım?

Muhammet BAYDEMİR

Meraklı Üye
Herkese hayırlı Ramazanlar. 6 yavru büyüten çiftin dişi kuşu bugün yuvalıkta plastik folluk ile yuvalığın arasındaki incecik boşluğa nasıl olmuşsa ayağını sıkıştırmıştı. Uykudan gözümü kuşun acı acı ötme sesiyle açtım hemen müdahale edip çıkardım. Ancak şimdi ayağını tüneğe basıyor sıkıntı yok ama fotoğraflarda göründüğü gibi yer yer ayağını 5-10dk böyle çekerek duruyor sonra düzeltiyor. İlac vs gibi birşey kullanmam gerekir mi?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

OMDpl4.jpg

z4M7D7.jpg

Öncelikle çok geçmiş olsun.Tabikide tedaviyi hızlandırmak için yardımcı olmalısınız.Ben bu gibi durumlarda Hirudoid Forte jel kremle müdahele ediyorum.Eczanede fiyatı 7,5 lira.Herhangi biryerdeki pıhtı oluşumunu engeller ve eritir.Zaten ezik veya burkuk dediğimiz ağrılar pıhtı veya ödemden kaynaklanıyor.Sabah ve akşam olmak üzere ovalayarak ve yedirerek darbe alan yere sürdüğünde 3 gün içinde sonuca ulaşacaksın.Geçmiş olsun.

Öncelikle çok geçmiş olsun.Tabikide tedaviyi hızlandırmak için yardımcı olmalısınız.Ben bu gibi durumlarda Hirudoid Forte jel kremle müdahele ediyorum.Eczanede fiyatı 7,5 lira.Herhangi biryerdeki pıhtı oluşumunu engeller ve eritir.Zaten ezik veya burkuk dediğimiz ağrılar pıhtı veya ödemden kaynaklanıyor.Sabah ve akşam olmak üzere ovalayarak ve yedirerek darbe alan yere sürdüğünde 3 gün içinde sonuca ulaşacaksın.Geçmiş olsun.

Cevabınız için teşekkürler. Yarın ilk iş alıp uygulayacağım. Kuş çok hırçın yavru büyütüyor diye de ayrı bir stres var üzerinde kafese yaklaşınca bile direk yuvalığına atlıyor. Zor olacak ama yapacağım inşallah :)

Eğerki senin rahatsızlık vermene alışıksa sıkıntı yok.Ben kuluçkadaki kuşlarımı ilaçlayıp yıkayıp tekrar kuluçkaya yatıran adamım :).1 hafta yavrularını ayırayım tekrardan yanına koyayım o yavrulara tekrardan bakarlar.o şekilde alıştılar.Rahatsız ederek:)
Tabikide bu iş zaman meselesi.Eğer siz kuşunuza güveniyorsanız yapın.Yoksa fazla problem görmüyorsanız risk almaya değmez.
Zamanla iyileşir.

Eğerki senin rahatsızlık vermene alışıksa sıkıntı yok.Ben kuluçkadaki kuşlarımı ilaçlayıp yıkayıp tekrar kuluçkaya yatıran adamım :).1 hafta yavrularını ayırayım tekrardan yanına koyayım o yavrulara tekrardan bakarlar.o şekilde alıştılar.Rahatsız ederek:)
Tabikide bu iş zaman meselesi.Eğer siz kuşunuza güveniyorsanız yapın.Yoksa fazla problem görmüyorsanız risk almaya değmez.
Zamanla iyileşir.

Bakma konusunda sıkıntı yok erkekte dişide yavrularına bakıyorlar. Bir kaç kez erkek dişiyi çiftleşmek için zorluyor diye erkeği banyo yaptırıp o arada dişiyi 2-3 gün ayırdığım oldu geri attığımda kafese kaldığı yerden devam ediyordu yavrulara bakmaya ancak elimde bıraktığı ısırık izleri ve acısı halen aklımda :) Dediğiniz gibi yarın gün içinde gözlemleyip ciddi bir şey görmez isem risk almayacağım.

Yüksel BULUT
Benzer bir durumda benim kuşta oluştu,hastalıklar bölümünde konum var,,,,,sol ayağına basamıyor,,,,, Normalde günde 1 defa thermoflex Krem kullanıyorum,ezik burkulmalarda kullanılır diye. 1 defada bu bahsettiğiniz kremden süreyim 3-5 gün bakalım.Şuan pek yüklenemiyor ama hafiften parmaklarının eklem kısmını tüneğe koyuyor ama parmaklarını harekt ettirmiyor veya üzerine basmıyor.

Geri