Karadeniz Pet

Kuşumun boynu bir garip

Fatih Kara

Yeni Üye
Merhabalar,

Yeni bir kuş besleyicisi ve site üyesi olarak yaptıgım arastırmalarda benzer bir konuya rastlayamadıgımdan yeni bir konu baslatmak durumunda kaldım.

Oncelikle kuşu erkek ve yavru olarak 2 gün önce petshop'tan aldık. Geldiğinden beri uysal,sessiz tıpkı petshop'ta gozlemledigimiz 3-5 dakikadaki gibi. Ele geliyor, beslenmesini yapıyor, siyah gözleri, yeşil-beyaz ve uzun dıskısı var. Uçadabiliyor. Dikkatimizi ceken seyse boynunun sürekli bir yana egik durması. Egik durdugu kısımdaki gozunu birkac defa test ettik ve goruntuye tepki verdigini gorduk. Parmagımla yonlendirdigimde diger yana cevirebiliyor boynunu ama dururken, yururken, konarken, eldeyken, etrafı izlemek isterken, seslere tepki verirken surekli tek gozunu kullanıp boynunu resimlerdeki gibi egik tutuyor.

Sizden ricam; tecrübleriniz dogrultusunda kuşumun goz yada boyun hastalıgımı var, varsa bu durum tedavisi mümkün bir durum mudur, tavsiyeleriniz nelerdir vb. konularda aydınlatabilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Bunu yapar doğal bu muhabbet kuşları biraz meraklı hayvanlardır merak ettikleri şeylere öyle bakarlar.

video çekebilmeniz mümkün mü? sanki belirtiler sallabaşı işaret ediyor gibi...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bence merak edilecek birşey yok.Kuşlar bazen böyle komik ve garip hareketler yapabiliyorlar :D.

benim kuşlar yazın sinek gördüklerinde aynen böyle bakıyorlar :D :D yada elimi havaya kaldırdığımda :)

Yanıtlar için teşekkürler.
Kuş sürekli böyle, tüm faaliyetlerinde kafası bu şekilde malesef. Bir şaşkınlık yada merak tepkisi sonucu değil yani. İlk olarak aklımıza tek gözünün kör olma ihtimali geldi. Kuş sallabaş hastaları gibi boynunu çevirmiyor, uçamama sıkıntısı da çekmiyor. Altta (yan çekim de olsa ) kısa bir video bulabilirsiniz.

View My Video

Son düzenleme:
bu normal bi durum değil hiç bi kuş uzun süre duramaz böyle sallabaş belirtisi olabilir. eger istemsiz bu şekilde oluyorsa onu hissedersiniz.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:31 -->-> Daha önceki mesaj 22:29 --

Yanıtlar için teşekkürler.
Kuş sürekli böyle, tüm faaliyetlerinde kafası bu şekilde malesef. Bir şaşkınlık yada merak tepkisi sonucu değil yani. İlk olarak aklımıza tek gözünün kör olma ihtimali geldi. Kuş sallabaş hastaları gibi boynunu çevirmiyor, uçamama sıkıntısı da çekmiyor. Altta (yan çekim de olsa ) kısa bir video bulabilirsiniz.

Video.MOV - 2.7 MB

hocam video için dosya indirmek gerekiyor. ben acamadım ama eger dediğiniz gibiyse sallabas o kuş. alıp götürün aldıgınız yere söyleyin değiştirin gec kalmayın ama. zamanla herseyi aksamaya baslıcaktır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Allah Allah niye böyle duruyor acaba ustalar bi baksın bakalım ne diyecekler

2 3 Tane kuş besliyen başımıza veteriner kesildi hemen teşhisi koydular 2 tane resim ile sallabaş dediler, aramızda bu denli veterinerler olduğu için çok şanslıyız. Hayatı boyunca sallabaş kuş görmemişlerin yorumunu gördükçe gülüyorum.

2 3 Tane kuş besliyen başımıza veteriner kesildi hemen teşhisi koydular 2 tane resim ile sallabaş dediler, aramızda bu denli veterinerler olduğu için çok şanslıyız. Hayatı boyunca sallabaş kuş görmemişlerin yorumunu gördükçe gülüyorum.

:D :D haklısınız hocam katılıyorum size :)

Polemik yaratmak için harcadığın çabaya değmez, ayrıca kaç tane kuş beslediğimizi nerden biliyorsun, kuşun boynu sürekli bu şekilde ise sallabaş başlangıcı olabilir, illa ki kuşun boynunun 360 derece dönmesi mi gerek?

Son düzenleme:
Salmonella başlangıcı ya da Paramyxovirüs kaynaklı bir durum da olabilir. Bu ikisi olup olmadığını anlamak için aldığınız yerde, bu kuşu aldığınız kafesteki diğer kuşları da inceleyin, aynı belirtiler var mı diye bakın. Petshop'a yeni kuş alan müşterilerinden aynı sorunu yaşayan var msorun. Eğer bunlar yoksa virüs ihtimalini elemiş olursunuz. Salmonella varsa ilerlemiş olmalı ki ufak ufak boyun harektelerine engel olmaya başlamış. Bİr başka ihtimal de doğuştan böyle bir sakatlık ya da sonradan herhangi bir sakatlanma söz konusu olabilir, hiç böyle bir durum görmedim ama belki bu da mümkündür. En iyisi bir röntgen çektirmeniz. Bir veterinere götürmenizde fayda var. Boynunu öbür tarafa döndüremediği açık. Videoyu izledim, diğer tarafı görebilmek için ters yönden bayağı bir çeviriyor başını. Dilerim bir an önce sorun çözülür. Geçmiş olsun.

Tunç Bey söylediklerinize katılmıyorum kırıcı oluyorsunuz... Kuş arkadaşların dediği gibi sallabaş belirtilerin de veya yavru iken kafeste bir şekilde çarpmış da olabilir.. Ha bu arada ben de 3 5 kuş besleyenlerden değilim

Son düzenleme:
Kuşun sol gözü normal görüyor mu aceba? Test edebildiniz mi?

Açıkçası uzman falan değilim. Sadece ufak bir kuş severim ama videoyu izledim bana hiç normal gelmedi kuşun hareketleri. En iyi çözüm veterinere götürmek olur.

Bitane kuş besleyen bile bunun normal bir durum olmadığını bilir. Kunuzu bir veterinere götürün röntgen çeksin. Ayrıca ceren hanımın dediği rahatsızlıklar için de kapsamlı bir dışkı analizi yapsın. Bunun için de düzgün bir kanatlı veteriner bulmanız gerek

Yanıtlar için teşekkür ederim.
Bu sabah hem veterinere hem kusu aldıgım yere gittim.
Veteriner'in tespitleri; kuşun yavru, kilosunun yerinde olduğu, ishalinin olduğu, sallabaş göstergesi olduğunu zannetmediği, gözlerinin saglıklı oldugu bu nedenle boyundaki sıkıntının travmatik bir durum olabileceği yönünde oldu. 10-15 gün gözlemlemek gerektiğini, bu süre zarfında düzelebileceğini belirtti. İki tane ilac verdi. Biri ishal için (gri paket içinde) diğeri (şeffaf ufak bir tüp içinde sarı bir toz) b vitamini. Sabah akşam suyuna karıştırıp vereceğim (hayvan su içmiyor ama..) . Petshop'ta hemcinslerini görünce çıldırdı.Yanlarında çok hareketliydi. Petshop sahibi aynı zamanda üretici. Onla da konustuklarımıza göre boynuna bir darbe almış olabilir. Belli bir süre elimden geldiğince ilgiyle takip edecegim.

Geri