Karadeniz Pet

Kuşumun dışkısı normal mi, bakteriyel enfeksiyonu var mı ?

rmkavc

Meraklı Üye
arkadaşlar merhaba tekrardan bu aralar çok rahatsız ediyorum sizi. Benim bundan 4 gün önce kuşum vefat etti. Şu anki kuşumu gözetim altına aldığım için çok temkinli davranmaya çalışıyorum
Kuşumun dışkısı açık yeşil üratı da var sizce bu dışkısı normal mi? Ben pek emin olamadım gibi
Resmin Linki: https://www.hizliresim.com/tktvm1j

Yeşil sebzeler kuşların idrar renginde değişiklik yapabilir insanlarda da dışkı rengi değişir mesela yenilen yemeğe göre. Eğer tahminimdeki gibiyse normal bir dışkı, eğer fotoğraf beni yanıltmıyorsa hafif koyu renkli dışkılar beslenme eksikliğinden, kafes dışındayken kuş fazla efor sarfedip midesindekileri sindirmeye başladığı için dışkıda sıvılaşma normal.

@Katze Merhaba tekrardan sağ olun cevap verdiğiniz için. Dışkının etrafında yeşil lekeler kalıyo ama bazı dışkısında da bu yeşil lekeler olmuyo. Bu aralar hiç sebze vermedim ishal yapmasın diye eğer bağışıklığı düşükse. Probiyotik almayı düşünüyorum. Bir enfeksiyonu varsa önlem için napmam gerekir?

Ve kuşum bu aralar bayağı kendini temizliyor tüye girdi ama bu kaşıntı sanki çok fazla gibi bitlenme olabilir diye düşünüyorum. Banyo yaparken suyuna 3-4 damla elma sirkesi mi katayım sizce

Açıkçası enfeksiyonun ne olduğuna ve neresinde olduğuna bağlı ancak ilaç tavsiyesi dışında kafesi elma sirkesiyle dezenfekte etmek, yemini kontrol etmek olabilir. Yemini kontrol etmekten kastım versele laga olması lazım herkesin övdüğü oldukça kaliteli bir marka, benim kuşumu tüy dökümüne sokmuştu daha sonradan tüy dökümünün şiddeti artmıştı bazı yemlerdeki içerikler kuşta alerji yapabiliyor. Bazı yemlerde de boyalı ekmek diye tabir edilen bir madde var o da idrarın rengini değiştirebilir. Kuş tüyünü hafif çekiştirerek düzeltiyorsa muhtemelen banyoya ihtiyacı var elma sirkesi katabilirsiniz banyoya, küçük tüy kapsülleri var mı kuşun kafasında

@Katze Ben Vitakraft kullanıyorum daha doğrusu yeni başladım. Kafasının üstünde tüy kapsülleri bulunmuyor. Yani yanlış hatırlamıyorsam bu kşınma yem değiştirmeden önce de vardı. Kendisi tüylerini didikliyor bayağı.

Kafasında tüy kapsülleri yoksa tüy dökümü dönemi değildir, imkanınız varsa bitler geceleri çıkar gözlemleyelibilirsiniz, sprey alacaksanız kaliteli olanından alın basit petshop ürünlerinin hiçbir etkisi olmuyor. Banyo yaptırıp bir gözlemleyin banyodan sonra kafesine koymadan önce kafesin özellikle köşeleri ve tüneklerin baş kısmına püskürtün ya da tüm kafes eşyalarını sirkeli suda bekletip tünekleri ocakta ısıyla dezenfekte edebilirsiniz

Kafasında tüy kapsülleri yoksa tüy dökümü dönemi değildir, imkanınız varsa bitler geceleri çıkar gözlemleyelibilirsiniz, sprey alacaksanız kaliteli olanından alın basit petshop ürünlerinin hiçbir etkisi olmuyor. Banyo yaptırıp bir gözlemleyin banyodan sonra kafesine koymadan önce kafesin özellikle köşeleri ve tüneklerin baş kısmına püskürtün ya da tüm kafes eşyalarını sirkeli suda bekletip tünekleri ocakta ısıyla dezenfekte edebilirsiniz
Önerilerinizi fazlasıyla dikkate alacağım çok teşekkür ederim. Dün kusma hareketi yapıyodu bu gün öyle bi öğürme tarzında hareketler yapmıyor sabah saldığımda 4 damla elma sirkesi katarak temiz bardakta su verdim içti. Çok teşekkür ederim tekrardan.

Rica ederim ne demek. Mevcut hastalık durumu dışında sirkenin dozajını az tutup 1 haftaya indirin.

Tamam bu gün verdiğim son sirke suyu olacak bu hafta içerisinde 2 gün vermiştim belli aralıklarla. Bi 15 gün vermeyi düşünmüyorum. Kendisine banyo sa yaptırdım rahatladı biraz. Çok sağolun tekrardan iyi günler dilerim.

öğürme hareketini bugün tekrardan yapmaya başladı. biraz panik biriyim tedirginimdir. eğer ciddi bir hastalığı varsa ve bu başlangıçsa ne yapabilirim o yüzden art arda yazıyorum kusura bakmayın. daha 5 gün önce bi kusum vefat etti.tekrardan birini daha kaybedemem. @Levent ACAR @Soran Kişi @Katze ve diğer arkadaşlarım. istahında herhangı bir sıkıntı yok yiyor su ıcıyor. en son dıskısı https://www.hizliresim.com/tktvm1j böyleydi. bi 7 gündür sebze vermiyordum ishal olmasın diye. ama bazı dıskıları etrafında leke bırakıyor. kaşintisi var tüyde değilmiş Katze arkadaşım demişti. acaba yalnız kaldıgı ıcın mı boyle ve hep bi üstünü silkeliyor gün içerisinde abartmıyorum en az 20 kere yapıyor bide bu hafta icersinde iki kere art artda sesli hapsırıklar yaptı ama devamlı degıl. bu öğürme olayı biraz canımı sıkıyor

Öğürmeden çok kusmaya çalışıyor ağzı nasıl kokuyor kötü ekşi bir koku varmı ve de kuş eş istiyor çok kızışmış elma verebilirsiniz elinizde yoksada ılık suyla banyo yaptırın

Öncelikle çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için cidden çok sağ olun. Ağzını koklayamadım. Kokladığım zaman anlayabilir miyim diye düşünüyorum. Evet önceki eşi vardı ama eşiyle hiç çiftleşmediler galiba enerjileri tutmadı. Elma evet çok okudum verebilirim. Elma verirsem Fazlası sıkıntı olur mu . Eş almayı düşünmüyordum ama onu da tek bırakmak istemiyorum eşi öldüğünden beri ben ilgilenmeye çalışıyorum.

Öncelikle çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için cidden çok sağ olun. Ağzını koklayamadım. Kokladığım zaman anlayabilir miyim diye düşünüyorum. Evet önceki eşi vardı ama eşiyle hiç çiftleşmediler galiba enerjileri tutmadı. Elma evet çok okudum verebilirim. Elma verirsem Fazlası sıkıntı olur mu . Eş almayı düşünmüyordum ama onu da tek bırakmak istemiyorum eşi öldüğünden beri ben ilgilenmeye çalışıyorum.
Eğer ağzından kötü bir koku geliyorsa kursak mantarından şüphelenmemiz lazım kontrol ederseniz fark edeceksinizdir zaten. elmayı 1 dilimin yarısı şeklinde verebilirsiniz

Yarın ilk işim ağız kokusuna bakmak olacak. Eğer öyle bi durum varsa napmam gerekiyor. Yarın direkt elma yedireceğim.

Peki bildiğiniz bir ilaç var mı benim elimde muskotatindi sanırsam ( yanlış yazmış olabilirim) koruma amaçlı suyuna koysam yarın kuşa herhangi bir sıkıntı yaratır mı?

Triflucan Mikostatin suyuna hemen koymayın 1 2 gün gözlemöeyin kuşu hali nasıl

tamam şu an davranışlarında bir sıkıntı yok keyif yerinde diyebilirim ama bazen çok durgunlaşıp uyukluyor. Eşi olmadığı için yalnız kalıyor dıye düşünüyorum. Ve kendisi tüy döneminde değilken çok kaşınıyor ya da tüylerini çok didikliyor. Her an yanına gidip bakıyorum. Bu kusma hareketini akşama doğru tekrardan yapmıştı. Bundan önce de kuşumun suluğuna 4 damla doğal elma sırkesı koymuştum. Fakat hala devam etti bu hareketlerine. Kusura bakmayın dediğim gibi ben çok diken üstündeyim acaba bir şey olacak mı diye gece bile yanına gidip kontrol ettiğim oluyor.

Geri