Karadeniz Pet

Kusumun Gagasi Koptu

Kabuksuz yemin taneleri kuşunuzun ağız yapısına uygun olmalı eğer uygun ise parmağınızla yeme baskı uygulayıp yemi parmağınızın ucuna alın daha sonra gagasına götürün dili ile yakalamaya çalışacaktır. Eğer başarılı sonuç elde edemiyorsanız, cımbız ile veya buna benzeyen bir alet ile kuşun ağzına bırakın yemi. Cımbızla kuşa zarar vermemek için çok dikkat edin. Zamanla alışacaktır. Daha sonrasında elinizde tutmadan kendisi gelip almaya çalışacaktır.
Bir yol daha sunayım ancak bunu yapmak biraz tecrübe ve dikkat gerektiriyor. İlerleyen zamanlarda belki el alışkanlığı kazandıkça cesaret ederseniz yapabilirsiniz.
Bir pipete en ince serum hortumu ekliyerek yapılıyor bu. Serum hortumunu çakmakla ısıtıp pipete geçiriyorsunuz. Serumun diğer ucunu da yakıp silikonumsu hale getiriyorsunuz çakmağın metal kısmıyla ezebilirsiniz.(amaç kursağa giden yemek borusuna ve gırtlağa zarar vermemek.)
Ardından pipeti mandal ile sıkıştırıp ince kabuksuz yemleri (akdarı, kırmızı darı vs.) pipetin açık ağzından gönderiyoruz. Mandalın sıktığı yerden parmağımızla sıkıyoruz ardından mandalı çekiyoruz. Elimizi gevşeltiğimiz anda kabuksuz yemler pipetin içinden serum hortumuna ordan da kursağa dolucak ancak yemleri fazla yapmıyoruz bir çay kaşığını geçmemeli. Tabi bunu yaparken kuşun ayakları üstünde olması ve ağzı yukarıya doğru bakması gerekiyor. Bir kişiden yardım da alabilirsiniz. Şu an için ilk yöntemi deneyin. Tecrübe kazandığınızda cesaret topladığınızda bunu yapabilirsiniz.
Serumu şırıngaya bağlayıp mama verebiliyoruz ancak darı katı olduğu için şırıngayla ittirip sıkıştırdığımızda serum hortumuna geçmiyor en sonda tıkanıyor. Bu nedenle pipeti söylüyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanmaya başladım. Hazır Hupur yiyor :D ilk başta ağzına almaya çalıştı ama alamadı. Sonra elimi olmayan gagasinin olduğu yere koyup cevirebildi. Bu şekilde yapsam alışır ve bensiz yapamayabilir mi?

Kullanmaya başladım. Hazır Hupur yiyor :D ilk başta ağzına almaya çalıştı ama alamadı. Sonra elimi olmayan gagasinin olduğu yere koyup cevirebildi. Bu şekilde yapsam alışır ve bensiz yapamayabilir mi?

Çok sevindim. Bu şekilde devam edin kuşunuz tam anlamayla kendisini toplasın. Bu yeni duruma alışsın öncelik amacımız bu olmalı ardından siz olmadan yem yeme konusunu da yine tartışabiliriz burda, ancak şu an size son derece ihtiyacı var.
Bizi durumlardan haberdar edin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Alt gaga işine çok takma, eş kuşlar bile şiddetli kavga ettiğini de bu problemler olabiliyor. Kabuksuz yeme devam..

mobil uygulama ile gönderildi.

Aynasının başında oturuyor. Bu olaydan sonra disari da pek çıkmıyor hep kafesinde. Uyuyor hep. Normal mi?
Bence çok normal şöyle düşün kolların kopmuş annen başında pervane her şeyi senin için yapıyor ama sonuçta senin kolların yok. Pisikolojin bozulur. Yani ona zaman vermelisin eskisi gibi olması için

Kendi yemeye başladıysa iyi.bence ümit vaat ediyor inşallah daha iyi olacak:)

Geri