Karadeniz Pet

Kuyruk düşmesi herzaman olmuyor

• Konbuyu başlatan Hürkan YILMAZ
  • Başlangıç tarihi
H

Hürkan YILMAZ

Guest
Kuşumda aradasırada kuyruk düşüyor popo şişiyor zaten önceki forumlarda koymuştum foto.Ama ben yanına gittiğimde veya yanından geçtiğimizde normal kuyruğunu kaldırıyo ve hiç yumurta yokmuş gibi duruyo ben gidince uzaktan bakıyorum kuyruk düşüyo . Normalmi yoksa yumurta yokmu . Yavrulukta takılıyo bu aralar dışkı büyük agresif birazda elimi tele koyuyom gaga vuruyo yaklaşmamı istemiyo elimi yanına getiriyom kaçmıyo gaga vuruyo.Acaba ben varken kuyruk normal yokken kuyruğun düşük olması normalmi yumurta varmıdır.
eNAkQN.jpg

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:32 -->-> Daha önceki mesaj 11:18 --

Yokmu cevap veren .

yumurta varsa gelir zaten bekleyin 5-6 gün.

kızışıyor da olabilir yakında yumurta gelir eşi varmı

Arkasında yumurta kalmışsa eğer ilk yumurtaları olabilir. Ya da uzun zamandır yumurtaları varsa eşinden ayırmanız gerektiği anlamına gelir. Kuşunuz halsiz mi ?

Biraz halsizlik var ama çok değil İlk yumurtaları galiba bende akrabamdan almıştım bende yumurtlamadı dedi 3 yaşında kuş

Halsizlik az olması iyi. Demekki ilk yumurtaları. Korkulacak bir şey yok. Benim kuşum da biraz halsizdi. Yumurta kalmıştı dün çıkardı birşey olmadı. Siz biraz isterseniz poposuna yağ sürün çubuk gibi bir şeyle. Ben kulak kürdanı( temizleyici ) ile sürmüştüm. Kendini biraz rahat bıraktık. Kafesini açık bıraktık. Gezdi, tozdu, çırpındı sonra çıkardı. 6-7 Gün bile sürebilir.

Halsizlik az olması iyi. Demekki ilk yumurtaları. Korkulacak bir şey yok. Benim kuşum da biraz halsizdi. Yumurta kalmıştı dün çıkardı birşey olmadı. Siz biraz isterseniz poposuna yağ sürün çubuk gibi bir şeyle. Ben kulak kürdanı( temizleyici ) ile sürmüştüm. Kendini biraz rahat bıraktık. Kafesini açık bıraktık. Gezdi, tozdu, çırpındı sonra çıkardı. 6-7 Gün bile sürebilir.

İyi hoş sür diyonda bizim kuşlarda bi gaga var bi ısıryo aman allahım 3 senenin tecrübesi heralde etini söker atar rahatsız etmekte istemiyom kafes büyük yakalamka zor eldiven giyip bakıcam şişlik varmı yumurta varmı diye ama popoda tüy dökülmesi ve şişlik var acele etmeyip sürmesem olurmu çıkartırmı rahatsız etmek istemiyo o yavrulukta oyunuyo çıkıyo yem yiyo kum yiyo giriyo filan.

Kendi çıkarabilir ama yardım için diyorum. Benim kuşumda 3 yaşında çok ısırmadı sürerken. Halsiz olduğu için. Sürmesenizde olabilir. Ama bence sürün ve kafesten dışarı çıkarın kendi gezsin çırpınsın. Uçamaz yumurta varsa zaten yani tam uçamaz.

Ayne aynen geçen uçurduydum uçmadı kafama konmaya kalktı okadar uçabildi insandan korkuyo bide kafama kondu ama napayım blmym 3 kuş var kafeste salsam hepsini salcam içeri girmeyede alışık değiller.

Yumurta kaldıysa eğer siz ne yaparsınız bilmiyorum ama ben dişimi erkeğinden yumurtlayana kadar ayırdım. Erkek rahatsız ediyordu. Şu an ayrı dişim erkeğinden. Farklı kafeste, odaları farklı. Poposu şu an biraz yara ondan dolayı tekrar yumurtlamaya çalışmasın diye ayırdım. Bence siz de evinizde farklı kafes varsa biraz ayırın. Ama eğer yumurtaları varsa ayırmayın. Üzülür hayvan belki hasta olur.

Yumurta sanırım var benîm erkek habire dîşiye kur yapıyo

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:56 -->-> Daha önceki mesaj 13:23 --

Ben eniyisi onları rahat bırakayım yemi vitamini suyunu vereyim tmdır bekleyim olurmu sıknıtı yaparmı.

Yumurta varsa ayırmayın derken yuvalıkta varsa. Ama poposunda kaldıysa ayırın ve poposunun şişliğinin inmesini bekleyin. Yoksa tekrar yumurtlamaya çalışabilir. Çıkaramaz.
Benim ilk kuşum yumurtlayamadı yani yumurta poposunda kaldı. Yağ filan sürdük çıkardı. Ama ayırmadık. Poposu yaraydı yani şişmişti. İkinci yumurtasıda poposunda kaldı. Hayvan çıkaramadı. Sabah baktığımızda yuvanın içinde ölü bulmuştuk :( :( :( :( :(

Niye ayırmalıyım onu anlmadım ben :D Bide niye çıkaramaz

Çıkaramaz dediğim ilk yumurta kaldığında çıkarır dedim. Ama benim diğer kuşum ilk yumurta kaldığında çıkardı, sonra ayırmamız gerekiyodu poposunun yarası geçsin diye, biz ayırmamıştık tekrar yumurta kaldı hem yaraydı poposu hem de yumurta kalınca çıkaramadı öldü hayvan. Yumurtası yuvalıkta varsa eğer ayırmayın kendi yumurtalarının üstüne yatar, ama eğer ayırırsanız üzüntüden hasta olabilir. Çok hassaslar. Ama eğer yuvalıkta yumurta yoksa, kesinlikle ayırmanız gerekir.

Ama ters oluştuysa bile 10-11 gün sabredebilirse içinde erir yumurta

Erkek rahatsuz etmiyo ayırmam şartmı şimdi kafes varda biraz eski ve küçük 20 tllikler var ya ufak bazıları çift koyuyo

Kuş yem yiyebiliyosa sorun yoktur. Halsiz olması normal, zamanla düşer yumurta, şart değil erkekte rahatsız etmiyo, ayırma o zaman